Pracownicy w Europie oceniają. Polska wypada najsłabiej?

Holenderscy pracownicy zazwyczaj idą do pracy bardziej zrelaksowani. Tylko jeden na dziesięciu (10%) z nich twierdzi, że każdego dnia odczuwa stres. Są również najbardziej skłonni wierzyć, że pracodawca wykazuje zainteresowanie swoim dobrem duchowym. Podobnie jak w ubiegłym roku, są oni najmniej zestresowanymi pracownikami w całej Europie. Jednak w 20% przypadków stres jest tak zły, że pracownik rozważa zmianę pracy.
Przeciętnie pracownicy europejscy są nieco bardziej zestresowani niż rok temu. Prawie co piąty respondent (18%) zgłasza, że każdego dnia cierpi na stres w pracy: wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Trzy na dziesięć (30%) osób uważa, że jest tak zestresowany, że rozważa zmianę pracy. Wynika to z badań „Workforce View „od dostawcy usług HR ADP do myśli, postaw, oczekiwań i obaw prawie 10 000 europejskich pracowników, w tym ponad 1300 Holendrów. 
 
Niewiele uwagi dla pracowników umysłowych
Pracodawcy nie robią jeszcze wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać stresowi na stanowisku pracy, zgodnie z reakcjami respondentów. Jedna trzecia pracodawców (34%) ma niewielkie lub żadne zainteresowanie zdrowiem psychicznym swoich pracowników, zgodnie z pracownikami. Więcej niż jeden na dziesięciu (14%) jest nawet przekonany, że ich firma nie jest zainteresowana ich dobrym samopoczuciem psychicznym. W Holandii jest to tylko 7%. Starsi pracownicy są najbardziej negatywni w tej kwestii. Spośród osób powyżej 55. roku życia 16% nie miało zainteresowania, w porównaniu do 11% pracowników w wieku od 16 do 24 lat.

„W pracowitym środowisku szybko widzimy stres związany z życiem”, mówi Martijn Brand, dyrektor ADP w Holandii: „To niebezpieczne, ponieważ zbyt duży stres prowadzi nieodwołalnie do problemów, takich jak niższa produktywność, mniejsze zaangażowanie i wyższa absencja. dotyka zarówno pracownika, jak i firmę. ” 

Pracodawcy powinni być bardziej zainteresowani dobrym samopoczuciem swoich pracowników, zgodnie z Brand. Argumentuje za otwartymi liniami komunikacji między kierownictwem a pracownikami. „Pracownicy potrzebują elastyczności, której potrzebują, a także warto rozważyć formalne ustalenia” – powiedział Brand. „Pomyśl o swojej polityce bezpieczeństwa i higieny pracy, w której możesz podjąć działalność fizyczną i psychiczną dla pracowników.”
 Stres nie wydaje się być równie dużym problemem w każdym wieku; starsi pracownicy mają mniej problemów niż młodsi. Ponad jedna trzecia (37%) osób w wieku 16-24 lat rozważa zmianę zawodu z powodu stresu, podczas gdy wśród osób w wieku powyżej 55 lat jest to tylko 17%. W Holandii ten kontrast jest jeszcze większy: 39% wśród osób w wieku 16-24 lat w porównaniu do 13% wśród osób powyżej 55 roku życia. Wśród europejskich kolegów również płeć stanowi czynnik: prawie jedna na pięć (19%) kobiet twierdzi, że każdego dnia cierpi na stres. Jest to 16% wśród mężczyzn. Ta różnica między mężczyznami i kobietami jest mniejsza w Holandii. 

Stres w Europie: Polska pierwsza
Polacy są znani jako ciężko pracujący, ale są również najbardziej zestresowani i najmniej prawdopodobni spośród wszystkich Europejczyków, którzy wierzą, że pracodawca wykazuje zainteresowanie swoim dobrem duchowym. Ponad jedna czwarta (27%) z nich twierdzi, że codziennie doświadcza stresu w pracy. Po nich przybywają pracownicy francuscy i brytyjscy (po 20%). Spośród pracowników we Włoszech więcej niż czterech na dziesięciu rozważa poszukiwanie pracy ze względu na stres w pracy. To dwa razy więcej niż w Holandii i Szwajcarii (20%).

Źródło: agf.nl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEuropejczycy chcą jeść naturalnie – to szansa dla polskich producentów
Następny artykułCeny truskawek poszły w górę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.