Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
29.08.2017

Rosja-Turcja: rozmowy trwają. Embargo też

Tagi: pomidory | turcja | Rosja
Od 17 do 19 sierpnia trwały w tureckim Izmirze kolejne rozmowy rosyjsko-tureckie na temat dwustronnej współpracy ekonomicznej obu państw. W kwestii dostępu tureckich pomidorów na rosyjski rynek sprawy nie posunęły się naprzód. Turcy zaczynają się niecierpliwić. W dodatku jest jeszcze jeden punkt zapalny we wzajemnych stosunkach: transport.
Władze Rosji zamierzają bronić swojego rynku pomidorów – przynajmniej do czasu zwrotu inwestycji poczynionych w budowie i unowocześnianiu szklarni mających produkować to warzywo. Sektor rolny także jest zainteresowany przedłużaniem ochrony rodzimej produkcji przed zagraniczną konkurencją. Turcja do 31 grudnia 2016 r. była największym dostawcą pomidorów na rosyjski rynek.  Minister ekonomiki rządu Turcji Nihat Zeybekçi oświadczył, że taka postawa Rosjan pociągnie za sobą odpowiednią reakcję Ankary. 

Z kolei współprzewodniczący rosyjsko-tureckiej międzyrządowej komisji, minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiedział, że na spotkaniu 23 sierpnia podczas targów rolniczych w Izmirze uzgodniono, że 13 września spotka grupa robocza ds. Rolnictwa. Ma ona ustalić wszystkie formalności potrzebne dla handlu w tej dziedzinie. Przepracuje ona również “kontaktowe parametry” dotyczące handlu pomidorami, w której to kwestii będą opracowane oddzielne propozycje. Zdjęcie ograniczeń w imporcie tureckiej produkcji rolnej może nastąpić  do 20 października bieżącego roku.

Wcześniej o planach wznowienia importu z Turcji z dniem 18 sierpnia wspominał wicepremier FR Arkadij Dworkowicz, ale minister rolnictwa Rosji uściślał, że nie dotyczy to pomidorów. Analitycy rosyjskiej gospodarki są zdania, że wznowienie importu tureckich warzyw i owoców pozwoliłoby obniżyc roczna inflację w Rosji o około 0,5%. W początkach lipca zakładali oni, że wyniesie ona na koniec 2017 roku 7,2%. Późniejsze prognozy obniżały ją do 6,0%-6,3%.

Turków irytuje jeszcze jedna kwestia – wysokich ceł, jakim obłożony jest przez Rosjan turecki transport towarowy do Rosji.
 
za: rueconomics.ru, freshplaza.com

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności