Wskaźniki poziomów cen owoców i warzyw. Jak wypada Polska?

Poziom cen żywności, napojów i tytoniu różni się znacznie w poszczególnych państwach członkowskich UE. W 2016 r. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Danii stanowiły 148% średniej UE, podczas gdy w Polsce i Rumunii stanowiły 62% średniej UE. Alkohol był wyceniony w Finlandii na 176% średniej UE, ale na 65% w Bułgarii. W przypadku tytoniu najwyższe ceny zaobserwowano w Zjednoczonym Królestwie (202% średniej UE), natomiast najniższe odnotowano w Bułgarii (51%). Porównaniu poziomów cen poszczególnych krajów w stosunku do średniej w Unii Europejskiej służą wskaźniki poziomu cen (PLI).
Jeżeli wskaźnik poziomu cen jest wyższy niż 100, dany kraj jest relatywnie drogi w porównaniu ze średnią UE, a jeśli niższy niż 100 – to kraj jest stosunkowo tani w porównaniu ze średnią UE. Średnia UE obliczana jest jako średnia ważona krajowych PLI, ważona wydatkami z rachunków narodowych, skorygowanymi o różnice poziomu cen. Wskaźniki te stanowią miarę różnic w poziomach cen między krajami, wskazując dla danej grupy produktów liczbę jednostek wspólnej waluty potrzebnych do zakupu tej samej wielkości grupy produktów w każdym kraju.
Trzy grupy produktów spożywczych: oleje i tłuszcze; owoce, warzywa i ziemniaki; inne produkty spożywcze stanowią średnio odpowiednio 3%, 20% i 13% wydatków gospodarstw domowych na żywność. 
Spośród 37 krajów Europy najniższe ceny olejów, tłuszczów, owoców, warzyw i ziemniaków są obserwowane w Republice Macedonii, a dla kategorii innych produktów żywnościowych – w Polsce. Najwyższe ceny dla prawie wszystkich kategorii można zaobserwować w Szwajcarii, z wyjątkiem innych produktów spożywczych, które są najdroższe w Norwegii. Wśród państw członkowskich UE Polska jest krajem najtańszym pod względem kategorii olejów, tłuszczów oraz innych produktów spożywczych, a Rumunia – owoców, warzyw i ziemniaków. Dania jest najdroższym krajem dla wszystkich produktów.

Wskaźniki PLI dla trzech grup produktów w państwach europejskich

Wskaźniki poziomu cen nie mają na celu ścisłego pozycjonowania krajów. W rzeczywistości stanowią jedynie wskazówkę co do rzędu wielkości poziomu cen w jednym kraju w stosunku do innych, zwłaszcza gdy kraje skupiają się wokół bardzo wąskiego zakresu wyników. 

 
za: europa.eu

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUSA: zbiory jabłek wyższe niż oczekiwano
Następny artykułZaliczki wypłacone. Ponad 9,18 mld zł na kontach rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.