Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
09.12.2015

Hortulus w Dobrzycy - perła na Północy

Szkółkarstwo | Ilona Sprzączka
Należąca do Iwony i Piotra Bigońskich firma Hortulus jest dowodem na to, że w branży szkółkarskiej upór i pracowitość popłacają. Pochodzący z Wielkopolski ogrodnicy na Pomorze trafili nieco przez przypadek, ale świetnie ten zbieg okoliczności wykorzystali. W Dobrzycy stworzyli bowiem wyjątkową atrakcję turystyczną, pełniącą przede wszystkim rolę edukacyjną i promocyjną, propagując zakładanie ogrodów i uprawę roślin. Przedsiębiorstwo Hortulus odwiedziłam na początku czerwca br. razem z uczestnikami konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.
Pierwszy kawałek ziemi (10 ha) I. P. Bigońscy kupili w 1990 r., jeszcze jako studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przygotowanie go (i kolejnych, sukcesywnie dokupowanych pól) do działalności ogrodniczej wymagało wiele wysiłku.

Okazało się bowiem, że ziemia w tym miejscu jest ciężka, gliniasta, co znacznie utrudniało wszelkie prace. Właściciele Hortulusa poradzili sobie jednak z przeciwnościami, a dzięki konsekwencji i trafnym posunięciom marketingowym udało się im stworzyć zajmującą obecnie ok. 80 ha firmę obejmującą szkółkę roślin ozdobnych, centrum ogrodnicze, ogrody tematyczne i najnowszą – wciąż realizowaną inwestycję – Ogrody Hortulus Spectabilis (te ostatnie znajdują się na części kupionego przez pp. Bigońskich 30-hektarowego terenu w miejscowości Smolne, oddalonego 2 km od Dobrzycy).


Fot. 1. Iwona Bigońska – współautorka sukcesu firmy Hortulus

Zaczęło się od szkółki
Lokalizacja gospodarstwa w leżącej ok. 25 km od Kołobrzegu i Koszalina Dobrzycy ma dobre i złe strony. Wśród zalet właścicielka wymienia korzystny klimat (szkółka leży w strefie 7B): łagodne zimy, dość chłodne lata, duża wilgotność powietrza umożliwiają uprawę wielu wrażliwszych gatunków, w tym zimozielonych (laurowiśni, berberysów, bluszczy, irg, ligustrów czy bukszpanu), które są oczkiem w głowie właścicieli. - Szacuję, że np. w wypadku bylin możemy uprawiać ok. 30% więcej taksonów w porównaniu z gospodarstwami z południa Polski. Choć mam wrażenie, że strefa mrozoodporności od dwóch lat nieco przesuwa się na wschód, w związku z czym pojawią się nowe możliwości. Tej zimy przezimowały u nas w gruncie bez okrycia np. agapanty, werbena patagońska, alstremeria, rozmaryny – poinformowała Iwona Bigońska.

Uciążliwa jest natomiast gliniasta gleba (choć jest ona bogata w składniki pokarmowe i z tego powodu, oraz ze względu na duży ciężar objętościowy, wykorzystywana jest do uprawy roślin w pojemnikach). Szkółkarze musieli nauczyć się radzenia sobie z silnymi wiatrami, zwłaszcza zabezpieczania tuneli przed tym czynnikiem pogody.

Produkcja szkółkarska odbywa się obecnie na powierzchni ok. 30 ha, są to zarówno uprawy gruntowe (fot. 2), jak i w pojemnikach. Poza roślinami zimozielonymi, w których produkcji specjalizuje się to gospodarstwo, w asortymencie wyróżnia się szeroki wybór bylin (fot. 3). Spośród wprowadzanych co roku do oferty ok. 150 nowości, to właśnie trwałe rośliny zielne wiodą prym i one stanowią drugi, poza gatunkami zimozielonymi, nurt rozwoju produkcji szkółkarskiej w Dobrzycy.


Fot. 2. Fragment upraw gruntowych ze starszymi okazami roślin iglastych


Fot. 3. Duży udział w produkcji mają byliny

Zarówno na kontenerowni, jak i w uprawach gruntowych utrzymuje się zasadę „lasu mieszanego”. Zgodnie z nią jedną odmianę można znaleźć w kilku miejscach, co – jak przyznaje I. Bigońska – może sprawiać wrażenie nieładu, ale wpływa na znaczną poprawę zdrowotności roślin. O tę ostatnią dba się także, dodając do podłoża Efektywne Mikroorganizmy, stosując ochronę biologiczną, a nawet uzdatniając wodę do podlewania za pomocą mikroorganizmów. Jak podkreślała właścicielka firmy, w wypadku okazów rosnących w kontenerach nie używa się preparatów chemicznych do ochrony roślin.
 
Większość taksonów uprawiana jest w pojemnikach 1,5–2 l. - Unikamy produkcji w mniejszych doniczkach, nawet rozchodniki oferujemy w tych o pojemności 2 l – informuje I. Bigońska. Jako podłoże wykorzystuje się rodzimą ziemię gliniastą (stanowi 20–50%), wymieszaną z torfem niskim i igliwiem. Przed sadzeniem roślin dodawany jest nawóz z serii Osmocote® Exact, o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych. Ze względu na łagodny klimat rośliny są w niewielkim stopniu zabezpieczane na zimę (wykorzystuje się do tego celu agrowłókninę i stroisz, czasem używa się też siatki szkółkarskiej, którymi okrywa się okazy najwcześniej po świętach Bożego Narodzenia). Przykrywa się głównie rośliny zimozielone (aby uniknąć przebarwień na liściach) oraz niektóre gatunki (np. żarnowce) atrakcyjne dla zajęcy. - Naszym przesłaniem jest produkcja roślin jak najbliższa tej naturalnej, kariera opuszczających szkółkę okazów nie może się kończyć na etapie uprawy w gospodarstwie, tylko powinna dać im zastrzyk energii, który pozwoli na przetrwanie nawet cięższych warunków po posadzeniu na miejsce docelowe – stwierdziła ogrodniczka.
 
Rośliny z tej szkółki dostarcza się do centrów ogrodniczych (także własnego) i firm obsadzających tereny zieleni w całej Polsce. Część towaru trafia również za granicę, zwłaszcza do Szwecji i Niemiec.

Ogrody
Od ponad 20 lat tworzone są ogrody tematyczne. Obecnie jest ich 28 i są one związane ze sztuką i kulturą narodową (np. japoński, francuski, śródziemnomorski) lub rodzajem środowiska (m.in. skalny, leśny, wodny, ziołowy, wrzosowisko). Można tu zobaczyć nie tylko wyjątkowe okazy roślin (np. starsze okazy metasekwoi chińskiej, szydlicę japońską ‘Crispa’ (fot. 4), kuningamię chińską, cypryśnik błotny, cedry atlaski (fot. 5) i himalajski), lecz również ciekawe kolekcje róż, azalii, różaneczników, lilaków oraz roślin zimozielonych (kiścieni, ostrokrzewów, pierisów, laurowiśni, aukuby).


Fot. 4. Szydlica japońska (Cryptomeria japonica) ‘Crispa’

Fot. 5. W Dobrzycy dobrze radzą sobie cedry, tu: cedr atlaski (Cedrus atlantica) ‘Glauca’

Na uwagę zasługują niewątpliwie także inne elementy aranżacji ogrodów, np. kolorowe mozaiki w ogrodzie w stylu Gaudiego (fot. 6), rzeźby, altany, ogrodzenia.


Fot. 6. Ozdobą ogrodu w stylu Gaudiego są nie tylko rośliny, ale i kolorowe mozaiki

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności