Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
04.04.2017

Klon najpotężniejszej polskiej jodły rośnie w Mucznem

Tagi: jodła | bieszczady | lasy | las
W Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem w Bieszczadach posadzono klon ponad 200-letniej jodły, którą w jesieni 2013 r. powalił huragan. Była najpotężniejsza jodłą w Polsce; miała m.in. 527 cm obwodu i 42 m wysokości. Rosła w bieszczadzkich Pszczelinach.
- Zaraz po powaleniu tego wyjątkowego drzewa leśnicy postanowili uratować jej geny. Zebrali zrzezy, czyli końcówki gałęzi jodły, i wysłali je do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy na Dolnym Śląsku. Tam ze zrzezów wyhodowano klony jodły, która przez ponad 200 lat rosła w Bieszczadach – powiedział w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
 
W ostatnich dniach szczep otrzymany przez leśników z Kostrzycy został posadzony przy pawilonie ekspozycyjnym Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. - Z przekazanych przez naszych leśników pędów wierzchołkowych w Leśnym Banku Genów udało się wyhodować jeszcze więcej takich okazów. Trafiły one do ważniejszych ogrodów dendrologicznych w kraju – dodał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Marszałek przypomniał, że bieszczadzka Matka Lasu, jak nazywano potężną jodłę rosła na stoku góry Kosowiec k. Pszczelin, miała 527 cm obwodu, 172 cm średnicy i 42 metry wysokości. - Jej potężna dziupla mogła pomieścić trzech dorosłych mężczyzn lub być z powodzeniem wykorzystana na gawrę przez niedźwiedzia – zaznaczył.
 
Górny otwór jodły leśnicy systematycznie zabezpieczyli dranicami, aby uchronić wnętrze drzewa przed zalewaniem przez wody opadowe. - Szumiała przez ponad dwieście lat. Niestety, w listopadzie 2013 roku powalił ją huragan – zauważył Marszałek.
 
Jodłę z Pszczelin wciąż jednak można oglądać. Martwe drzewo pozostało w lesie do naturalnego rozkładu. Obok niej biegnie teraz ścieżka przyrodnicza.
 
Aktualnie najgrubsza jodła w Polsce rośnie w pobliżu Jabłonek, w masywie Łopiennika, k. Baligrodu w Bieszczadach. "Lasumiła" - bo takie nosi imię - ma 517 cm w obwodzie i 35 m wysokości. Rośnie w lasach podlegających normalnemu użytkowaniu, poza rezerwatem przyrody.
 
Drzewostany jodłowe w południowo-wschodniej Polsce należą do najcenniejszych w kraju. Średnia zasobność podkarpackich jedlin wynosi 363 m sześc. na hektar, a średnia krajowa sięga 254 m sześc. Średni wiek jodeł w lasach krośnieńskiej RDLP wynosi 84 lata, a przeciętny wiek tych drzew w Polsce to 62 lata.

Źródło:  

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności