Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
04.12.2015

Kwalifikacja materiału szkółkarskiego w 2015 roku

Znane są już wyniki tegorocznej kwalifikacji materiału szkółkarskiego dokonanej w 372 szkółkach. Inspektorzy PIORiN-u zakwalifikowali – między innymi – 7782 tys.  drzewek jabłoni. Oprócz nich na rynek trafi jak zwykle materiał CAC oraz ten wyprodukowany „na własne potrzeby”.
Ile razem drzewek trafi na rynek – szacunki są różne. Nie do końca również wiadomo, czy i jak bardzo zadeklarowane przez szkółkarzy odmiany odpowiadają rzeczywiście zaokulizowanym. Również te tematy postaramy się poruszyć w najbliższą sobotę, 5 grudnia na 8. Konferencji Odmianowej w Nowej Wsi k. Warki.

W poniższej tabeli 1 przypominamy liczby z czterech ubiegłych sezonów. Liczba kwalifikowanych drzewek jabłoni rosła co roku, aż do ubiegłego sezonu włącznie, w bieżącym jest niższa o 852 tysiące. W latach 2011-2014 znacznie dynamiczniej niż materiału kwalifikowanego rosła ilość drzewek o statusie CAC.


Tabela 1. Produkcja drzewek owocowych kwalifikowanych (Kw) i kategorii CAC w tysiącach sztuk (wg PIORiN)
 
Najwięcej zakwalifikowano drzewek z grupy Jonagolda – 1 482 503 szt., Šampion z rodziną zajęli drugie miejsce (1 254 920 szt.), po nich uplasowały się Idaredy (1 163 594 szt.), Gale (797 583 szt.) i pochodne Red Deliciousa (308 380 szt.) – co zebrano w tabeli 2. Tabela nie podpowiada jednak, ile  w - na przykład – wierszu „Jonagold” jest rzeczywiście mało przecież już atrakcyjnego zwykłego ‘Jonagolda’, a ile o wiele bardziej poszukiwanych jego barwnych, często licencjonowanych i rozmnażanych u nas bezprawnie, klonów. Rosnący popyt na „czerwone jabłko” obrazują wiersze tabeli z ‘Red Jonaprincem’ i ‘Red Jonaprince Wilton’sem.


Tabela 2. Główne grupy odmian jabłoni (w szt.) kwalifikowane w ostatnich trzech latach (wg PIORiN).

pg 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności