Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
04.12.2015

Kwalifikacja materiału szkółkarskiego w 2015 roku

Znane są już wyniki tegorocznej kwalifikacji materiału szkółkarskiego dokonanej w 372 szkółkach. Inspektorzy PIORiN-u zakwalifikowali – między innymi – 7782 tys.  drzewek jabłoni. Oprócz nich na rynek trafi jak zwykle materiał CAC oraz ten wyprodukowany „na własne potrzeby”.
Ile razem drzewek trafi na rynek – szacunki są różne. Nie do końca również wiadomo, czy i jak bardzo zadeklarowane przez szkółkarzy odmiany odpowiadają rzeczywiście zaokulizowanym. Również te tematy postaramy się poruszyć w najbliższą sobotę, 5 grudnia na 8. Konferencji Odmianowej w Nowej Wsi k. Warki.

W poniższej tabeli 1 przypominamy liczby z czterech ubiegłych sezonów. Liczba kwalifikowanych drzewek jabłoni rosła co roku, aż do ubiegłego sezonu włącznie, w bieżącym jest niższa o 852 tysiące. W latach 2011-2014 znacznie dynamiczniej niż materiału kwalifikowanego rosła ilość drzewek o statusie CAC.


Tabela 1. Produkcja drzewek owocowych kwalifikowanych (Kw) i kategorii CAC w tysiącach sztuk (wg PIORiN)
 
Najwięcej zakwalifikowano drzewek z grupy Jonagolda – 1 482 503 szt., Šampion z rodziną zajęli drugie miejsce (1 254 920 szt.), po nich uplasowały się Idaredy (1 163 594 szt.), Gale (797 583 szt.) i pochodne Red Deliciousa (308 380 szt.) – co zebrano w tabeli 2. Tabela nie podpowiada jednak, ile  w - na przykład – wierszu „Jonagold” jest rzeczywiście mało przecież już atrakcyjnego zwykłego ‘Jonagolda’, a ile o wiele bardziej poszukiwanych jego barwnych, często licencjonowanych i rozmnażanych u nas bezprawnie, klonów. Rosnący popyt na „czerwone jabłko” obrazują wiersze tabeli z ‘Red Jonaprincem’ i ‘Red Jonaprince Wilton’sem.


Tabela 2. Główne grupy odmian jabłoni (w szt.) kwalifikowane w ostatnich trzech latach (wg PIORiN).

pg 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności