Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.07.2012

Mechaniczne usuwanie chwastów w szkółkach gruntowych

Szkółkarstwo | Anna Wilczyńska
fot.1. Aktywny zestaw pielący tango

fot.1. Aktywny zestaw pielący tango

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami zwalczania agrofagów w szkółkach. Chwasty utrudniają wzrost roślin, a straty w plonach są tym większe, im dłużej te niepożądane organizmy im towarzyszą. W trosce o środowisko często odchodzi się od stosowania herbicydów. Prostą i efektywną metodą jest mechaniczne usuwanie chwastów.
Chwasty w szkółce stanowią dużą konkurencję zwłaszcza dla młodych roślin, rosną od nich szybciej i zacieniają je. Ich zwalczanie powinno odbywać się jak najwcześniej. W Polsce mechaniczna metoda usuwania chwastów cieszy się dużą popularnością. Jest co prawda droższa od zabiegów chemicznych, lecz tańsza od innych metod, np. wypalania płomieniem, ciekłym azotem, solaryzacji. Narzędzia lub maszyny do odchwaszczania mechanicznego wykorzystuje się najczęściej w uprawach ekologicznych i integrowanych.

Mechaniczne zabiegi usuwania chwastów korzystnie wpływają na kondycję gleby (spulchniają ją i napowietrzają) oraz rozwój mikroorganizmów. Czynność mechaniczna wykonywana jest ciągnikowymi urządzeniami wyposażonymi w różne elementy robocze – bierne lub aktywne. W tych zaawansowanych technicznie wykorzystuje się hydrauliczne systemy automatycznego wycofania zespołów roboczych z rzędu roślin oraz układ automatycznego naprowadzania urządzenia w międzyrzędzia. Przyszłością mogą być „inteligentne” narzędzia pozwalające precyzyjnie usuwać chwasty wokół każdej rośliny w rzędzie bez ryzyka jej uszkodzenia oraz roboty do mechanicznego odchwaszczania.

Do mechanicznego usuwania chwastów między rzędami sadzonek w szkółkach sadowniczych i ozdobnych ułatwienie stanowi ciągnik szczudłowy Rath Highlander V70 z podpiętymi narzędziami roboczymi. Jednym z nich jest aktywny zestaw pielący o nazwie „Tango”, z mechaniczno-hydraulicznym systemem pozwalającym na omijanie rośliny podczas zabiegu (fot. 1). Elementem roboczym opielacza jest nóż, który zagłębia się w glebie na głębokość ok. 2–3 cm. Dodatkowo za ciągnikiem można podpiąć spulchniacze, które rozluźniają ślady powstałe po kołach ciągnika. Prędkość podczas pracy powinna wynosić do 10 km/h. Przydatnym urządzeniem stosowanym przy rozstawie rzędów od 50–90 cm jest aktywny opielacz, składający się z zestawu gęsiostopek oraz obrotowych, wykonanych ze stali „gwiazd”. Podczas pracy elementy robocze wyrzucają ziemię wraz z chwastami w górę i dodatkowo spulchniają wierzchnią warstwę gleby.
Pomimo wielu zalet mechanicznego usuwania chwastów pojawiają się i wady tego rozwiązania, a do najważniejszych należy krótkotrwały efekt, gdyż chwasty odrastają po każdym zabiegu, który, wykonywany często, powoduje także przyspieszoną mineralizację materii organicznej, przesuszenie i degradację gleby. Narzędzia pracujące między rzędami mogą ponadto przenosić choroby oraz mechanicznie uszkadzać rośliny.

Pielniki bierne
Elementami roboczymi pielników biernych są gęsiostopki, trójzęby, pazurki sprężynowe, tarcze podcinające, podgięte noże oraz gumowe palce.

Do usunięcia młodych siewek chwastów mogą służyć pielniki z gumowym elementem roboczym w postaci gwiazd palcowych, które obracają się na głębokości 2–4 cm podczas pracy ciągnika. Są wykonane z tworzywa sztucznego, o wysokiej wytrzymałości na ścieranie. Koła mogą mieć różną średnicę, a wielkość i rozstaw palców dopasowuje się do rodzaju uprawy. Rozstaw międzyrzędzi przy użyciu małych gwiazdek może wynosić od 25 cm, przy zastosowaniu dużych gwiazdek palcowych – od 90 cm. Wmontowany układ kierowniczy pozwala na precyzyjne prowadzenie elementów roboczych między rzędami. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, ciągnik powinien pracować z prędkością 4–15 km/h. Pielnik zawieszany jest z tyłu lub z boku ciągnika o małym rozstawie kół.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności