Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
17.03.2016

Odmiany drzew owocowych w ofercie polskich szkółek

Hasło Ogrodnicze | Dorota Łabanowska-Bury
Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej MTAS FruitPRO  (12–13 stycznia br.) były okazją nie tylko do podpatrzenia szerokiej gamy rozwiązań technicznych dla sadów, lecz także do zapoznania się z ofertą kilku szkółek oferujących wysokiej jakości materiał szkółkarski zarówno dobrze znanych, jak i nowszych odmian.
Grupa Hodowlana AJ!Apple
Od kilku lat na targach nie brakuje Grupy Hodowlanej AJ!Apple. Jej stoisko jest  często oblegane przez sadowników nie  tylko dlatego, że w atrakcyjny sposób są  na nim wyeksponowane ciekawe odmiany  jabłek, lecz także dlatego, że co  roku można skosztować ich owoców.  Niektóre z pokazywanych w tym roku  odmian już znalazły uznanie wśród sadowników.  W krajowych, ale też zagranicznych,  sadach rosną drzewa takich  odmian, jak Mutsu NK® (mutant odmiany  ‘Mutsu’, wytwarza bardzo duże,  kuliste owoce, o gładkiej zielonej skórce, z delikatnym żebrowaniem, rumieniec  na nich pojawia się bardzo rzadko,  a zbiór ma miejsce zwykle w połowie  października), Reno 2® (czerwony mutant  odmiany ‘Szampion’, owoce zbiera  się w drugiej połowie września, kilka  dni przed odmianą podstawową) czy  Najdared® (czerwony mutant odmiany  ‘Idared’, stosunkowo łatwy w uprawie,  dobrze plonuje i nie ma problemów  z przechowywaniem owoców i ich  transportem na dalekie rynki).
 
Wśród  najnowszych propozycji, które wzbudziły  spore zainteresowanie sadowników były: Vikto Red® (mutant odmiany  ‘Starkrimson’, dawniej promowany pod  nazwą Zuzi Red®), Zuzi Gala® i Muna®. Owoce odmiany Vikto Red® wyglądem zbliżone są do tych u ‘Red Delicious’. Są  średnie do dużych, stożkowate, z wyraźnym  żebrowaniem, a ciemny, buraczkowoczerwony, lekko paskowany rumieniec  pokrywa niemal całą powierzchnię  owocu. Jabłka dojrzewają na początku  października.
 
Dziś na wielu rynkach  najbardziej poszukiwane są owoce odmiany ‘Gala’. W ofercie AJ!Apple jest  czerwony spontaniczny mutant tej odmiany – Zuzi Gala®, którego średniej  wielkości, kuliste owoce mają gładką,  zielonożółtą skórkę z intensywnym,  paskowanym, karminowym rumieńcem.  Dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie września. W warunkach chłodni  zwykłej mogą być przechowywane do  3 miesięcy, a w KA – do 6 miesięcy. Wart podkreślenia jest fakt, że odmiana Zuzi Gala® ma małą skłonność do rewersji cech i długo jest stabilna w sadzie.
 
Drugi „król” ostatnich lat pod względem możliwości zbytu owoców na dalekie rynki to ‘Red Jonaprince’. Wielu  sadowników już założyło sady z tej odmiany, inni interesują się natomiast odmianą Muna®, będącą efektem zapylenia  odmiany ‘Mutsu’ pyłkiem odmiany  Najdared®. Jej owoce w dużym stopniu  przypominają te u ‘Red Jonaprince’  – są ciemnoczerwone, lekko wydłużone,  bardzo smaczne. Ich zbiór przypada  jednak wcześniej niż z kwater ‘Red Jonaprince’,  a także – ze względu na cechy  przekazane od Najdareda® – bardzo dobrze  się przechowują. Jest to odmiana,  której owoce mogą zaistnieć na nowych  rynkach, szczególnie dalekich, bo dobrze  znoszą transport.
 
Szymon Nowakowski ze szkółki Andrzej i Szymon Nowakowscy ze Żdżar, będącej członkiem  grupy AJ!Apple, zwrócił także uwagę na  owoce występującej nadal pod numerem  hodowlanym odmiany ‘AJ-9’ (Elpin®  x Zuzi Gala®). Są one zbliżone wyglądem do owoców odmiany ‘Gala’ jednak  nieco od nich większe. Ponadto odznaczają  się wysoką jędrnością i dobrym  smakiem. Drzewa rosną podobnie jak  ‘Elstar’, ładnie formują koronę.

 - Wszystkie  oferowane przez nas odmiany staramy  się selekcjonować pod kątem przydatności  do uprawy w polskich warunkach klimatycznych.  Chcemy także, aby owoce  odpowiadały oczekiwaniom na nowych  wymagających rynkach. Szczególny nacisk  stawiamy na barwę skórki, jędrność,  a także smak i aromat jabłek – informował  S. Nowakowski.

ARNO Szkółkarstwo Sadownicze
Kolejny raz swoją ofertę podczas MTAS FruitPro prezentowali Anna i Ryszard Nowakowscy, właściciele szkółki ARNO Szkółkarstwo Sadownicze z Lewiczyna.  Na stoisku można było dowiedzieć się nie tylko o odmianach jabłoni ich własnej  hodowli, m.in.: Szampion Arno® (mutant odmiany ‘Szampion’), Braeburn Arno®  (spontaniczny mutant odmiany ‘Braeburn’), Arnika®, lecz także o tych, na których  rozmnażanie i sprzedaż szkółkarze mają licencje: ‘Celeste’, ‘Rubinstar’, ‘Sawa’, ‘Waleria’,  Natali Gala® czy Idaredest®. Rocznie w szkółce produkowane jest ok. 600 tys.  drzewek owocowych, a także 1 mln podkładek wegetatywnych i 300 tys. generatywnych.  W produkcji szkółkarskiej 70% stanowią jabłonie.

Szampion Arno® tworzy  koronę stożkową o luźnym zagęszczeniu sztywnych konarów pokrytych dużą liczbą  krótkopędów. Owoce, prawie całe pokryte czerwonym, rozmytym marmurkowym  rumieńcem, dojrzewają w drugiej połowie września. Mogą być przechowywane  w chłodni zwykłej do lutego, a w warunkach KA – do maja. Drzewa Szampion Arno®  są mało podatne na parcha i mączniaka, średnio wrażliwe na choroby kory i drewna. 

Drzewa odmiany Braeburn Arno® charakteryzuje średni do silnego wzrost, korona  jest rozłożysta z szerokimi kątami, łatwa do formowania. Owoce (o zielonkawożółtej,  lśniącej, w 80% pokrytej ciemnoczerwonym rumieńcem z wyraźnymi cętkami skórce)  osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec października. Mogą w KA być składowane  do czerwca/lipca. Drzewa są mało podatne na parcha jabłoni.

Arnika® to czerwony mutant odmiany ‘Jonagold’. Drzewa tworzą rozłożystą, średnio zagęszczoną i łatwą  do formowania koronę. Odmiana owocuje na krótkopędach. Najnowszą propozycją  z oferty szkółki z Lewiczyna jest odporna na parcha odmiana o żółtych owocach  – ‘Chopin’ (‘Granny Smith’ x U 211). Owoce tej odmiany mogą być przeznaczane  do bezpośredniej konsumpcji, do produkcji soku (sok jasny o wysokiej kwasowości),  a także do wyrobu chipsów oraz jako dodatek do jogurtów (obrany owoc nie  ciemnieje). Drzewa charakteryzują się umiarkowaną siłą wzrostu, tworzą koronę  luźną, z dużą liczbą krótkopędów. Owoce, średniej wielkości, kulisto-spłaszczone,  a czasem wydłużone, mają gładką, zieloną skórkę (może zmieniać barwę na żółtawozieloną  z delikatnym pomarańczowym rumieńcem). Dojrzałość zbiorczą osiągają  w pierwszej połowie października. W chłodni KA można je składować 6 miesięcy.
 
Szkółka Adama Sułka z Ożarowa
Kilka ciekawych propozycji w zakresie odmian jabłoni, które stanowią ok. 60%  produkcji szkółkarskiej, ma w ofercie także szkółka Adama Sułka z Ożarowa (woj.  lubelskie). Materiał szkółkarski to głównie jednoroczne okulanty oraz dwuletnie  drzewka typu knip-boom z ukształtowaną na odpowiedniej wysokości koroną.  W stałej ofercie, poza jabłoniami, szkółka Adama Sułka ma także: wiśnie, czereśnie  (‘Kordia’, ‘Regina’, ‘Vega’, ‘Summit’, ‘Techlovan’ uszlachetniane także na coraz  popularniejszej w kraju i za granicą podkładce ‘GiSelA 5’), grusze, śliwy, morele  i brzoskwinie (licencyjne odmiany).

Przez dwa dni targów stoisko było oblegane  przez sadowników zainteresowanych m.in. odmianami z grupy ‘Red Delicious’ – Red  Cap® i Red Chief® oraz ciekawymi sportami ‘Gali’ – Gala Schniga®, Gala Redy Red®  i Gala Must®. Ponadto w ofercie szkółki są odmiany wytwarzające owoce o zielonej  skórce: ‘Mutsu’ oraz dwa mutanty odmiany ‘Golden Delicious’ – Golden Delicious  Reinders® i Golden Delicious Klon B®.

Szkółka Jankowski i Syn z Gąbina
Co roku na targach MTAS FruitPro obecna jest szkółka Jankowski i Syn z Gąbina. Jak informował Bartosz Jankowski, rocznie szkółkę opuszcza ok. 500 tys. drzewek  owocowych jednorocznych i dwuletnich z jednoroczną koroną (knip-boom), a wśród  nich dominują odmiany bardzo poszukiwane obecnie przez sadowników, takie  jak licencjonowane odmiany z grupy ‘Red Delicious’: Red Cap® Valtod i ‘Jeromine’  o owocach pożądanych na interesujących Polaków rynkach zbytu oraz Fuji Kiku®  Fubrax. Ofertę uzupełniają Gala Brookfield® Baigent oraz mutant Jonagolda – Novajo®. Ta ostatnia odmiana wytwarza owoce duże i bardzo duże, o zielonej skórce  z ciemnoczerwonym, paskowanym rumieńcem. Ich dojrzałość zbiorcza przypada  na koniec września lub początek października.

Coraz częściej klienci pytają swoich dostawców także o owoce o jasnej, żółtej lub zielonej barwie skórki. Wymagania  takie spełnia także promowana przez Bartosza Jankowskiego odmiana Lafayette®  (Goldrush® Coop38 x Pristine). Jej owoce są bardzo atrakcyjne, duże, kuliste i lekko  spłaszczone, bardzo aromatyczne, w smaku słodkie z lekką nutą kwasowości. Termin  zbioru owoców przypada na pierwszą lub drugą dekadę września (10–15 dni przed  ‘Galą’). Drzewa tej odmiany rosną średnio silnie, a cechy odziedziczone po odmianie  Goldrush® Coop38 sprawiają, że jest to odmiana wysoce odporna na parcha jabłoni.
 
Szkółka Fructoplant z Gąbina
W targach MTAS FruitPRO udział wzięli także przedstawiciele szkółki Fructoplant z Gąbina, reprezentowanej przez Przemysława Żabkę i Piotra Bułę.  Firma powstała w 2007 r. do obsługi ogrodniczego rynku hobby. W ofercie ma nie  tylko szeroką gamę odmian jabłoni i gruszy, lecz także bogaty asortyment krzewów  owocowych (jagoda kamczacka, malina w tym czarna, jeżyna, aronia, żurawina).

Wśród jabłoni są odmiany o atrakcyjnych owocach takie jak m.in.: ‘Red Topaz’, ‘Red  Jonaprince’ i Red Jonprince Select® oraz Braeburn Red®. Duży wybór odmian szkółka  oferuje zarówno w grupie agrestu o owocach czerwonych (m.in.: ‘Rot Hinnonmaki’,  ‘Kamieniar’, Hinsel®), jak i białych (‘Invicta’, ‘Macurines’, Resika®).

Szkółka Grzywa z Opola Lubelskiego
W tym roku na targach MTAS FruitPro zaistniała także szkółka Grzywa z Opola Lubelskiego. W jej ofercie – poza ciekawymi, poszukiwanymi dziś na rynku odmianami  jabłoni (‘Red Jonaprince’, Golden Delicious Reinders®, czerwonymi mutantami ‘Idareda’:  Idaredest® i Najdared® czy Reno 2®) – są także śliwy (m.in. Tophit®, ‘Presenta®, Kalipso®), wiśnie i czereśnie. 

Szkółka dysponuje także  drzewkami nowej odmiany odpornej na parcha Gold Milenium®. Nowościami w szkółce Grzywa promowanymi na targach MTAS Fruit Pro były między innymi odmiany Red Cap® Valtod(S), Camspur, Zuzi Gala® Gala Select).

Szkółka Marka Bielaka z Zagórza

Po raz pierwszy na targach swoje stoisko miała szkółka Marka Bielaka z Zagórza,  która rocznie dostarcza sadownikom ok  300 tys. szt. drzewek i ok. 400 tys. szt.  podkładek wegetatywnych. Właściciel  promował najnowszego mutanta Jonagolda  – Red Jonaprince Select®. Odmiana  ta jest bardziej stabilna w owocowaniu  i jakości/wybarwieniu jabłek od odmiany  wyjściowej tj. ‘Red Jonaprince’. Owoce są duże lub bardzo duże (średnicy 75–85 mm), kulisto-stożkowe. Ich skórka jest  gładka, błyszczącą, w 95, a nawet 100%  pokryta intensywnym, rozmytym, bordowym  rumieńcem (także po zacienionej  stronie drzewa i w środku korony).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły  się podczas targów także bardzo popularne  w ostatnich kilku latach mutanty odmiany ‘Red Delicious’ o atrakcyjnych  owocach w 100% pokrytych ciemnym,  rozmytym rumieńcem: Red Cap® Valtod  (typowy krótkopędowy sport ‘Red Deliciousa’, ma nieco silniejszy wzrost  w porównaniu z innymi dostępnymi na  naszym rynku klonami tej odmiany) i Jeromine® (mutant popularnej od 30 lat odmiany  Early Red One® Erovan), a także Gala  Brookfield® Baigent (naturalny, stabilny  mutant Gali Royal®).

Szkółka Marka Bielaka  oferowała także niemieckiej hodowli  śliwy. Pierwsza z nich Tophit® jest tolerancyjna  w stosunku do wirusa ospowatości  śliw (szarki), i często jest wybierana jako  zamiennik dla śliwy ‘President’. Jej owoce  są bardzo duże i mają znakomity smak.
 
Druga ciekawa odmiana, także ze względu  na odporność na wirusa ospowatości  śliw, to Presenta®. Jej owoce są bardzo  słodkie, pozostają bardzo jędrne nawet  w pełni dojrzałości, są trwałe w transporcie.  Ze względu na późne dojrzewanie  i możliwość długiego przechowywania  dzięki tej odmianie można znacznie przedłużyć  sezon na śliwki.
 
Dorota Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 "Hasła Ogrodniczego"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności