Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
17.03.2016

Odmiany drzew owocowych w ofercie polskich szkółek

Hasło Ogrodnicze | Dorota Łabanowska-Bury
Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej MTAS FruitPRO  (12–13 stycznia br.) były okazją nie tylko do podpatrzenia szerokiej gamy rozwiązań technicznych dla sadów, lecz także do zapoznania się z ofertą kilku szkółek oferujących wysokiej jakości materiał szkółkarski zarówno dobrze znanych, jak i nowszych odmian.
Grupa Hodowlana AJ!Apple
Od kilku lat na targach nie brakuje Grupy Hodowlanej AJ!Apple. Jej stoisko jest  często oblegane przez sadowników nie  tylko dlatego, że w atrakcyjny sposób są  na nim wyeksponowane ciekawe odmiany  jabłek, lecz także dlatego, że co  roku można skosztować ich owoców.  Niektóre z pokazywanych w tym roku  odmian już znalazły uznanie wśród sadowników.  W krajowych, ale też zagranicznych,  sadach rosną drzewa takich  odmian, jak Mutsu NK® (mutant odmiany  ‘Mutsu’, wytwarza bardzo duże,  kuliste owoce, o gładkiej zielonej skórce, z delikatnym żebrowaniem, rumieniec  na nich pojawia się bardzo rzadko,  a zbiór ma miejsce zwykle w połowie  października), Reno 2® (czerwony mutant  odmiany ‘Szampion’, owoce zbiera  się w drugiej połowie września, kilka  dni przed odmianą podstawową) czy  Najdared® (czerwony mutant odmiany  ‘Idared’, stosunkowo łatwy w uprawie,  dobrze plonuje i nie ma problemów  z przechowywaniem owoców i ich  transportem na dalekie rynki).
 
Wśród  najnowszych propozycji, które wzbudziły  spore zainteresowanie sadowników były: Vikto Red® (mutant odmiany  ‘Starkrimson’, dawniej promowany pod  nazwą Zuzi Red®), Zuzi Gala® i Muna®. Owoce odmiany Vikto Red® wyglądem zbliżone są do tych u ‘Red Delicious’. Są  średnie do dużych, stożkowate, z wyraźnym  żebrowaniem, a ciemny, buraczkowoczerwony, lekko paskowany rumieniec  pokrywa niemal całą powierzchnię  owocu. Jabłka dojrzewają na początku  października.
 
Dziś na wielu rynkach  najbardziej poszukiwane są owoce odmiany ‘Gala’. W ofercie AJ!Apple jest  czerwony spontaniczny mutant tej odmiany – Zuzi Gala®, którego średniej  wielkości, kuliste owoce mają gładką,  zielonożółtą skórkę z intensywnym,  paskowanym, karminowym rumieńcem.  Dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie września. W warunkach chłodni  zwykłej mogą być przechowywane do  3 miesięcy, a w KA – do 6 miesięcy. Wart podkreślenia jest fakt, że odmiana Zuzi Gala® ma małą skłonność do rewersji cech i długo jest stabilna w sadzie.
 
Drugi „król” ostatnich lat pod względem możliwości zbytu owoców na dalekie rynki to ‘Red Jonaprince’. Wielu  sadowników już założyło sady z tej odmiany, inni interesują się natomiast odmianą Muna®, będącą efektem zapylenia  odmiany ‘Mutsu’ pyłkiem odmiany  Najdared®. Jej owoce w dużym stopniu  przypominają te u ‘Red Jonaprince’  – są ciemnoczerwone, lekko wydłużone,  bardzo smaczne. Ich zbiór przypada  jednak wcześniej niż z kwater ‘Red Jonaprince’,  a także – ze względu na cechy  przekazane od Najdareda® – bardzo dobrze  się przechowują. Jest to odmiana,  której owoce mogą zaistnieć na nowych  rynkach, szczególnie dalekich, bo dobrze  znoszą transport.
 
Szymon Nowakowski ze szkółki Andrzej i Szymon Nowakowscy ze Żdżar, będącej członkiem  grupy AJ!Apple, zwrócił także uwagę na  owoce występującej nadal pod numerem  hodowlanym odmiany ‘AJ-9’ (Elpin®  x Zuzi Gala®). Są one zbliżone wyglądem do owoców odmiany ‘Gala’ jednak  nieco od nich większe. Ponadto odznaczają  się wysoką jędrnością i dobrym  smakiem. Drzewa rosną podobnie jak  ‘Elstar’, ładnie formują koronę.

 - Wszystkie  oferowane przez nas odmiany staramy  się selekcjonować pod kątem przydatności  do uprawy w polskich warunkach klimatycznych.  Chcemy także, aby owoce  odpowiadały oczekiwaniom na nowych  wymagających rynkach. Szczególny nacisk  stawiamy na barwę skórki, jędrność,  a także smak i aromat jabłek – informował  S. Nowakowski.

ARNO Szkółkarstwo Sadownicze
Kolejny raz swoją ofertę podczas MTAS FruitPro prezentowali Anna i Ryszard Nowakowscy, właściciele szkółki ARNO Szkółkarstwo Sadownicze z Lewiczyna.  Na stoisku można było dowiedzieć się nie tylko o odmianach jabłoni ich własnej  hodowli, m.in.: Szampion Arno® (mutant odmiany ‘Szampion’), Braeburn Arno®  (spontaniczny mutant odmiany ‘Braeburn’), Arnika®, lecz także o tych, na których  rozmnażanie i sprzedaż szkółkarze mają licencje: ‘Celeste’, ‘Rubinstar’, ‘Sawa’, ‘Waleria’,  Natali Gala® czy Idaredest®. Rocznie w szkółce produkowane jest ok. 600 tys.  drzewek owocowych, a także 1 mln podkładek wegetatywnych i 300 tys. generatywnych.  W produkcji szkółkarskiej 70% stanowią jabłonie.

Szampion Arno® tworzy  koronę stożkową o luźnym zagęszczeniu sztywnych konarów pokrytych dużą liczbą  krótkopędów. Owoce, prawie całe pokryte czerwonym, rozmytym marmurkowym  rumieńcem, dojrzewają w drugiej połowie września. Mogą być przechowywane  w chłodni zwykłej do lutego, a w warunkach KA – do maja. Drzewa Szampion Arno®  są mało podatne na parcha i mączniaka, średnio wrażliwe na choroby kory i drewna. 

Drzewa odmiany Braeburn Arno® charakteryzuje średni do silnego wzrost, korona  jest rozłożysta z szerokimi kątami, łatwa do formowania. Owoce (o zielonkawożółtej,  lśniącej, w 80% pokrytej ciemnoczerwonym rumieńcem z wyraźnymi cętkami skórce)  osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec października. Mogą w KA być składowane  do czerwca/lipca. Drzewa są mało podatne na parcha jabłoni.

Arnika® to czerwony mutant odmiany ‘Jonagold’. Drzewa tworzą rozłożystą, średnio zagęszczoną i łatwą  do formowania koronę. Odmiana owocuje na krótkopędach. Najnowszą propozycją  z oferty szkółki z Lewiczyna jest odporna na parcha odmiana o żółtych owocach  – ‘Chopin’ (‘Granny Smith’ x U 211). Owoce tej odmiany mogą być przeznaczane  do bezpośredniej konsumpcji, do produkcji soku (sok jasny o wysokiej kwasowości),  a także do wyrobu chipsów oraz jako dodatek do jogurtów (obrany owoc nie  ciemnieje). Drzewa charakteryzują się umiarkowaną siłą wzrostu, tworzą koronę  luźną, z dużą liczbą krótkopędów. Owoce, średniej wielkości, kulisto-spłaszczone,  a czasem wydłużone, mają gładką, zieloną skórkę (może zmieniać barwę na żółtawozieloną  z delikatnym pomarańczowym rumieńcem). Dojrzałość zbiorczą osiągają  w pierwszej połowie października. W chłodni KA można je składować 6 miesięcy.
 
Szkółka Adama Sułka z Ożarowa
Kilka ciekawych propozycji w zakresie odmian jabłoni, które stanowią ok. 60%  produkcji szkółkarskiej, ma w ofercie także szkółka Adama Sułka z Ożarowa (woj.  lubelskie). Materiał szkółkarski to głównie jednoroczne okulanty oraz dwuletnie  drzewka typu knip-boom z ukształtowaną na odpowiedniej wysokości koroną.  W stałej ofercie, poza jabłoniami, szkółka Adama Sułka ma także: wiśnie, czereśnie  (‘Kordia’, ‘Regina’, ‘Vega’, ‘Summit’, ‘Techlovan’ uszlachetniane także na coraz  popularniejszej w kraju i za granicą podkładce ‘GiSelA 5’), grusze, śliwy, morele  i brzoskwinie (licencyjne odmiany).

Przez dwa dni targów stoisko było oblegane  przez sadowników zainteresowanych m.in. odmianami z grupy ‘Red Delicious’ – Red  Cap® i Red Chief® oraz ciekawymi sportami ‘Gali’ – Gala Schniga®, Gala Redy Red®  i Gala Must®. Ponadto w ofercie szkółki są odmiany wytwarzające owoce o zielonej  skórce: ‘Mutsu’ oraz dwa mutanty odmiany ‘Golden Delicious’ – Golden Delicious  Reinders® i Golden Delicious Klon B®.

Szkółka Jankowski i Syn z Gąbina
Co roku na targach MTAS FruitPro obecna jest szkółka Jankowski i Syn z Gąbina. Jak informował Bartosz Jankowski, rocznie szkółkę opuszcza ok. 500 tys. drzewek  owocowych jednorocznych i dwuletnich z jednoroczną koroną (knip-boom), a wśród  nich dominują odmiany bardzo poszukiwane obecnie przez sadowników, takie  jak licencjonowane odmiany z grupy ‘Red Delicious’: Red Cap® Valtod i ‘Jeromine’  o owocach pożądanych na interesujących Polaków rynkach zbytu oraz Fuji Kiku®  Fubrax. Ofertę uzupełniają Gala Brookfield® Baigent oraz mutant Jonagolda – Novajo®. Ta ostatnia odmiana wytwarza owoce duże i bardzo duże, o zielonej skórce  z ciemnoczerwonym, paskowanym rumieńcem. Ich dojrzałość zbiorcza przypada  na koniec września lub początek października.

Coraz częściej klienci pytają swoich dostawców także o owoce o jasnej, żółtej lub zielonej barwie skórki. Wymagania  takie spełnia także promowana przez Bartosza Jankowskiego odmiana Lafayette®  (Goldrush® Coop38 x Pristine). Jej owoce są bardzo atrakcyjne, duże, kuliste i lekko  spłaszczone, bardzo aromatyczne, w smaku słodkie z lekką nutą kwasowości. Termin  zbioru owoców przypada na pierwszą lub drugą dekadę września (10–15 dni przed  ‘Galą’). Drzewa tej odmiany rosną średnio silnie, a cechy odziedziczone po odmianie  Goldrush® Coop38 sprawiają, że jest to odmiana wysoce odporna na parcha jabłoni.
 
Szkółka Fructoplant z Gąbina
W targach MTAS FruitPRO udział wzięli także przedstawiciele szkółki Fructoplant z Gąbina, reprezentowanej przez Przemysława Żabkę i Piotra Bułę.  Firma powstała w 2007 r. do obsługi ogrodniczego rynku hobby. W ofercie ma nie  tylko szeroką gamę odmian jabłoni i gruszy, lecz także bogaty asortyment krzewów  owocowych (jagoda kamczacka, malina w tym czarna, jeżyna, aronia, żurawina).

Wśród jabłoni są odmiany o atrakcyjnych owocach takie jak m.in.: ‘Red Topaz’, ‘Red  Jonaprince’ i Red Jonprince Select® oraz Braeburn Red®. Duży wybór odmian szkółka  oferuje zarówno w grupie agrestu o owocach czerwonych (m.in.: ‘Rot Hinnonmaki’,  ‘Kamieniar’, Hinsel®), jak i białych (‘Invicta’, ‘Macurines’, Resika®).

Szkółka Grzywa z Opola Lubelskiego
W tym roku na targach MTAS FruitPro zaistniała także szkółka Grzywa z Opola Lubelskiego. W jej ofercie – poza ciekawymi, poszukiwanymi dziś na rynku odmianami  jabłoni (‘Red Jonaprince’, Golden Delicious Reinders®, czerwonymi mutantami ‘Idareda’:  Idaredest® i Najdared® czy Reno 2®) – są także śliwy (m.in. Tophit®, ‘Presenta®, Kalipso®), wiśnie i czereśnie. 

Szkółka dysponuje także  drzewkami nowej odmiany odpornej na parcha Gold Milenium®. Nowościami w szkółce Grzywa promowanymi na targach MTAS Fruit Pro były między innymi odmiany Red Cap® Valtod(S), Camspur, Zuzi Gala® Gala Select).

Szkółka Marka Bielaka z Zagórza

Po raz pierwszy na targach swoje stoisko miała szkółka Marka Bielaka z Zagórza,  która rocznie dostarcza sadownikom ok  300 tys. szt. drzewek i ok. 400 tys. szt.  podkładek wegetatywnych. Właściciel  promował najnowszego mutanta Jonagolda  – Red Jonaprince Select®. Odmiana  ta jest bardziej stabilna w owocowaniu  i jakości/wybarwieniu jabłek od odmiany  wyjściowej tj. ‘Red Jonaprince’. Owoce są duże lub bardzo duże (średnicy 75–85 mm), kulisto-stożkowe. Ich skórka jest  gładka, błyszczącą, w 95, a nawet 100%  pokryta intensywnym, rozmytym, bordowym  rumieńcem (także po zacienionej  stronie drzewa i w środku korony).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły  się podczas targów także bardzo popularne  w ostatnich kilku latach mutanty odmiany ‘Red Delicious’ o atrakcyjnych  owocach w 100% pokrytych ciemnym,  rozmytym rumieńcem: Red Cap® Valtod  (typowy krótkopędowy sport ‘Red Deliciousa’, ma nieco silniejszy wzrost  w porównaniu z innymi dostępnymi na  naszym rynku klonami tej odmiany) i Jeromine® (mutant popularnej od 30 lat odmiany  Early Red One® Erovan), a także Gala  Brookfield® Baigent (naturalny, stabilny  mutant Gali Royal®).

Szkółka Marka Bielaka  oferowała także niemieckiej hodowli  śliwy. Pierwsza z nich Tophit® jest tolerancyjna  w stosunku do wirusa ospowatości  śliw (szarki), i często jest wybierana jako  zamiennik dla śliwy ‘President’. Jej owoce  są bardzo duże i mają znakomity smak.
 
Druga ciekawa odmiana, także ze względu  na odporność na wirusa ospowatości  śliw, to Presenta®. Jej owoce są bardzo  słodkie, pozostają bardzo jędrne nawet  w pełni dojrzałości, są trwałe w transporcie.  Ze względu na późne dojrzewanie  i możliwość długiego przechowywania  dzięki tej odmianie można znacznie przedłużyć  sezon na śliwki.
 
Dorota Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 "Hasła Ogrodniczego"

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Prenumerata Szkółkarstwo 2016

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności