Owocowe na topie

Charakterystyczną cechą Międzynarodowych Targów Roślin (Internationale  Pflanzenmesse – IPM) jest bardzo szeroka formuła – w Essen można się zapoznać z ofertą roślin, maszyn i urządzeń do produkcji ogrodniczej, z asortymentem typowym dla kwiaciarń czy pracowni florystycznych. Wśród prezentowanych roślin największy udział mają gatunki ozdobne, choć z roku na rok przybywa producentów krzewów i drzew owocowych. W artykule opisuję swoje spostrzeżenia dotyczące sadowniczej części targów IPM, które odwiedziłam między 27 a 30 stycznia br.
W skali mini
Początki „ogrodnictwa miejskiego”, czyli urządzania namiastki ogrodu na balkonie czy innej niewielkiej przydomowej powierzchni, sięgają końca ubiegłego wieku. Jeszcze nigdy rynek ten nie był jednak tak widoczny, jak w tym roku w Essen (fot. 1).

Pierwszymi „mieszkańcami” balkonów i tarasów były gatunki ozdobne, do których w pierwszej kolejności dołączyły rośliny łączące cechy użytkowe i dekoracyjne. Obecnie do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych poleca się już nie tylko– wydawałoby się „najwygodniejsze” do tego celu – owocowe rośliny jagodowe, lecz również drzewa czy winorośle (fot. 2).

Fot. 2. Do sadzenia w pojemnikach oferuje sie nawet winorośle oraz drzewa owocowe 

Firma Plantinova SL z Hiszpanii pod nazwą Fruit Me wprowadziła na rynek serię odmian roślin sadowniczych (jabłoni, wiśni, nektaryn, brzoskwiń i malin) przydatnych do uprawy w pojemnikach lub w niewielkich ogrodach przydomowych. Najważniejszymi cechami w ich selekcji były karłowy wzrost oraz smaczne owoce. W grupie Peach Me, obejmującej odmiany brzoskwini(Peach Me Red – drzewa o „klasycznych”, smacznych i soczystych owocach z czerwoną skórką; Peach Me Yellow – u której są one żółtopomarańczowe, bardzo smaczne i aromatyczne; oraz Peach Me Donut – spłaszczone i bardzo smaczne),  podczas targów w Essen zaprezentowano nowość – odmianę IcePeach®.Wyróżnia się ona przede wszystkim nietypowym wyglądem owoców, które mają jasnokremową skórkę i miąższ tej samej barwy. Jak zapewniali przedstawiciele firmy Plantinova SL, brzoskwinie te są kruche, soczyste i wyjątkowo słodkie. 

Specjalizacją szkółki Springfield Nurseries z Irlandii są miniaturowe odmiany drzew owocowych, które można uprawiać w pojemnikach lub małych ogrodach. Uzyskuje się je w wyniku długotrwałej uprawy, podczas której pędy są wielokrotnie cięte (przypomina to produkcję roślin w stylu bonsai), odpowiednio podlewane i żywione, czasochłonne jest także formowanie bryły korzeniowej. Pod marką Coronet® od 1998 r. oferuje ona jabłonie dostępne w trzech „wersjach”: Companion – pięć odmian łatwych w uprawie, ale wymagających zapylaczy; Solo – trzy samozapylające się odmiany; oraz Family – obejmującej drzewa, na których zaokulizowane są dwie odmiany jabłoni. W tym roku do asortymentu „mini drzew” wprowadzono czereśnie, przy czym na rynek europejski mają trafić dwie odmiany – ‘Sunburst’ i ‘Stella’. Ich uprawa (w pojemnikach minimum 25-litrowych) ma być łatwa, m.in. nie wymagają one przycinania przez co najmniej 5 lat. Owoce są duże, soczyste i słodkie.

Czereśnię do uprawy w pojemnikach oferowała także firma Artevos GmbH. Odmiana ‘Garden Bing’ charakteryzuje się bardzo słabym wzrostem, zwartym pokrojem i smacznymi, dużymi owocami dojrzewającymi od połowy czerwca. Jako najważniejszą tegoroczną nowość Sabine Fey z tej firmy wskazała jednak wiśnię ‘Jachim’, która wyróżnia się bardzo wąskim pokrojem, dzięki czemu łatwo dla niej znaleźć miejsce nawet w niewielkim ogrodzie (może być uprawiana także w pojemnikach). Słodko-kwaśne owoce tej odmiany są ciemnoczerwone i okrągłe. Właścicieli niewielkich ogrodów może zainteresować grusza Pironi® Nr 1, wprowadzona na rynek przez firmę Lubera ze Szwajcarii. Drzewo to po 20–25 latach uprawy osiąga wysokość zaledwie około 1,5–1,7 m. Niewielkie lub średniej wielkości owoce mają zieloną skórkę (żółtą, gdy są bardzo dojrzałe), dojrzewają około połowy października, ale do krótkiego przechowywania można je zbierać już w połowie września.

Asortyment gatunków sadowniczych przydatnych do uprawy na niewielkich powierzchniach stale rozszerza firma BKN Strobel. Jak informowała Annika Klockmann z tego przedsiębiorstwa, rynek „ogrodnictwa miejskiego” jest chłonny, ale ze względu na rosnącą konkurencję szuka się coraz to nowszych sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta. Oferowanie przydatnej do uprawy w pojemnikach odmiany rośliny sadownicze jjuż nie wystarczy. Wśród naszych klientów większym zainteresowaniem cieszą się gotowe zestawy, np. trzy odmiany borówki wysokiej o zróżnicowanej porze dojrzewania owoców lub trzy malin o różnej barwie owoców, posadzone do jednego pojemnika. Najlepiej, aby ten ostatni również był dekoracyjny i gotowy do ustawienia na balkonie czy tarasie – mówiła A. Klockmann. Poza sadowniczymi roślinami jagodowymi firma BKN Strobel oferuje miniaturowe drzewa owocowe oraz winorośle w pojemnikach. – Oprócz mieszkańców miast marzących o owocach z własnego balkonu drugim naszym ważnym klientem są dzieci. Namawiamy je do zakładania własnych ogrodów i pielęgnowania roślin, oferujemy im łatwe w uprawie odmiany posadzone  do barwnych doniczek z postaciami z komiksów, opatrzonych charakterystycznymi etykietami – informowała A. Klockmann. 

Do tego, że forma ekspozycji i wygląd etykiet są równie ważne jak sam towar, przekonywali przedstawiciele szkółki De Fruithof z Holandii. Największymi odbiorcami towaru z tej firmy są sklepy wielkopowierzchniowe, w których efektownie podane rośliny dobrze się sprzedają, gdyż kupowane są pod wpływem impulsu. Atrakcyjne etykiety ze zdjęciami apetycznie wyglądających owoców to już jednak za mało. W Essen stoisko tej szkółki wyróżniało się prostą, ale bardzo estetyczną ekspozycją roślin owocowych, które posadzono do kolorowych doniczek, a powierzchnię podłoża przykryto białymi zrębkami drzewnymi. Niektóre gatunki, np. maliny (w wersji „trzy w jednym”), zaprezentowano w ładnych, drewnianych pojemnikach, gotowych do ustawienia na balkonach czy tarasach (fot. 3). Cały towar umieszczono na białych stołach, co dodatkowo potęgowało wrażenie produktu z wyższej półki.
 

Fot. 3. Maliny w pojemnikach gotowe do ustawienia na tarasie

[NEW_PAGE]

Nowe rośliny jagodowe
Lowfruit® to nowa marka wprowadzana na rynek przez firmę Lubera. Ma ona obejmować gatunki owocowe przydatne do uprawy w niewielkich ogrodach lub w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Przedstawiciele niemieckiej filii tego przedsiębiorstwa (z siedzibą w Bad Zwischenahn) promowali w Essen dwie nowości z grupy Lowberry®: bezkolcową malinę Raspberry Little Red Princess® oraz jeżynę bezkolcową Blackberry Little Black Prince®, które są pierwszymi jesiennymi odmianami tych gatunków o bardzo zwartym pokroju. Malina Raspberry Little Red Princess® (fot. 4) tworzy średniej wielkości jasnoczerwone i bardzo smaczne owoce, pojawiające się na krzewach od trzeciej dekady sierpnia do początku października. Rośliny osiągają wysokość 80–100 cm i silnie się krzewią.

Podobnym typem wzrostu charakteryzuje się jeżyna Blackberry Little Black Prince®, której średniej wielkości, czarne, błyszczące (fot. 5), słodkie owoce zawiązują się od połowy sierpnia do początku października. Cechą charakterystyczną obu opisanych odmian jest owocowanie na pędach jednorocznych, co sprawia, że krzewy nie są podatne na przemarzanie pędów zimą.

Fot. 4. Malina Lowberry®  Raspberry Little Red Princess®

Fot. 5. Jeżyna bezkolcowa Lowberry® Blackberry Little Black Prince®

Ciekawe odmiany derenia jadalnego (Cornus mas) – ‘BigBen’® i ‘Langer Ben’® – zaprezentowała firma Antona Plattnera z Niemiec. Są one efektem10-letniej hodowli, wyróżniają się wyjątkowo dużymi (są nieco większe u pierwszej z wymienionych odmian) i smacznymi (bardzo słodkimi u ‘Langer Ben’®), czerwonymi do bordowych owocami, dojrzewającymi pod koniec sierpnia.

 
Jadalne z wartością ozdobną
W aktualne trendy „ogrodnictwa miejskiego” świetnie wpasowuje się poziomka ‘Fontaine’ (fot. 6), którą na targach IPM prezentowała niemiecka firma Kraege Beerenpflanzen. Ten uzyskany w przedsiębiorstwie Hansabred z Niemiec w wyniku krzyżowania gatunków Fragaria vesca F. iinumae mieszaniec poleca się jako roślinę ozdobno-użytkową. Jak informował Stefan Stockmann z firmy Kraege  Beerenpflanzen, zalety tej odmiany to m.in. krótki okres produkcji (nawet 6–8 tygodni, w doniczkach o średnicy 11 cm) oraz uniwersalność zastosowania – może ona być uprawiana zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach. Kwiaty osadzone są na sztywnych szypułkach, które nie wyginają się nadmiernie pod ciężarem owoców (te mają być bardzo aromatyczne i słodkie).

Fot. 6. Poziomka 'Fontaine'

Inną rośliną, łączącą cechy użytkowe i ozdobne, jest borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) ‘Red Candy’®, którą można było zobaczyć na stoisku holenderskiej szkółki Van Son &’Koot B.V. Tę zimozieloną krzewinkę (fot. 7) proponuje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach lub na rabatach. Dorasta ona do wysokości ok. 25 cm, ma zwarty pokrój i nie wymaga przycinania. W czerwcu pojawiają się na niej białe kwiaty. Rozwijają się z nich jasnoczerwone owoce, które są kwaskowate w smaku i – jak zapewniał Sebastiaan vd Heijden z tej firmy – bardzo zdrowe. 

 

Fot. 7. Borówka brusznica 'Red Candy' ®

Ilona Sprzączka
Fot. 1-3, 6 Ilona Sprzączka, fot. 4-5 materiały prasowe firmy Lubera, fot. 7. materiały prasowe firmy  Van Son &’Koot B.V.

 
Artykuł pochodzi z numeru 3/2015 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo” 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDni księżnej Daisy
Następny artykułGrupa Maspex ma zgodę na zakup Agros Nova

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.