Róże z Japonii

Czterdzieści kilometrów na wschód od centrum Tokio w miejscowości Yachiyo w prefekturze Chiba znajduje się jeden z ciekawszych w Japonii ogrodów tematycznych poświęconych różom, prowadzony przez szkółkę Keisei Rose Nurseries Ltd.

Założone w 1999 roku rosarium Keisei Rose Garden obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Z tej okazji ogród został odrestaurowany, a dla uczczenia jubileuszu w maju i czerwcu zorganizowano bogaty w wydarzenia kulturalne i artystyczne Festiwal Róż, odbywający się w romantycznym, bajkowym wręcz otoczeniu kilku tysięcy kwitnących w tym czasie krzewów. Bogata kolekcja zasługuje jednak na zwiedzanie przez cały sezon, począwszy od wczesnej wiosny, gdy zakwitają dzikie gatunki róż, po późną jesień, okres owocowania, przebarwienia liści oraz powtórnego kwitnienia odmian róż bukietowych (Rosa floribunda). Niemniej jednak prawdziwy szczyt sezonu kwitnienia róż w Japonii przypada właśnie na drugą połowę kalendarzowej wiosny. Osobom z branży różanej, zwłaszcza zajmującym się profesjonalnie hodowlą i rozmnażaniem róż, Keisei jest doskonale znane ze względu na pochodzenie wielu popularnych odmian tych roślin.

Rosarium
Keisei Rose Garden (fot. 1) stworzono na powierzchni 3 ha. Na rabatach posadzono ponad 7 tys. krzewów około tysiąca taksonów róż. Są one ciekawie zaaranżowane architektonicznie, posadzone grupami zgodnie z systematyką. Każda odmiana jest opatrzona tabliczką z nazwą i informacją o pochodzeniu Dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu w postaci rozległej, centralnej niecki otoczonej pagórkami, zaraz po wejściu do ogrodu oczom zwiedzających ukazuje się pełna panorama rosarium.

Fot. 1. Rosarium Keisei Rose Garden

Największe wrażenie robią kilkunastoletnie egzemplarze róż piennych (rozmiarami przypominają karłowe jabłonie – fot. 2), słupy, bramki i pergole z różami czepnymi oraz kolekcje róż o intensywnym zapachu. W ogrodzie można znaleźć zarówno róże historyczne, jak i najnowsze odmiany wszystkich liczących się światowych hodowców, wprowadzone do handlu w 2012 r. (fot. 3). W bardziej naturalistycznej części ogrodu znajdują się staw z nenufarami i niewielki lasek. Obok rosarium usytuowane są duże centrum ogrodnicze oraz sklep z różanymi gadżetami (porcelana, ubrania, kapelusze, materiały papiernicze, książki). W szklarniach eksponuje się kwiaty cięte. Podczas przerwy w zwiedzaniu można skorzystać z oferty kawiarni lub restauracji.

Fot. 2. Pienny okaz róży odmiany ‘Rio Samba’

Fot. 3. W kolekcji znalazły się najnowsze odmiany z całego świata, np. ‘William and Catherine’ Davida Austina z 2012 r.

[NEW_PAGE]Sukcesy hodowlane
Szkółkę Keisei Rose Nurseries Ltd. założono w 1959 r., a jej pierwszym prezesem został Seizo Suzuki (1913–2000), jeden z najwybitniejszych współczesnych hodowców róż. Pierwszy międzynarodowy sukces Suzuki osiągnął trzy lata wcześniej, w 1956 r. w konkursie Międzynarodowego Towarzystwa Ogrodniczego w Hamburgu, gdzie jego odmiana ‘Amanogawa’ (w tłumaczeniu z japońskiego „Mleczna Droga”, odmiana róży bukietowej o żółtych kwiatach; fot. 4) otrzymała brązowy medal. Dzięki wdrożeniu rozbudowanego programu hodowli, obejmującego wykorzystanie nowatorskich technik inżynierii genetycznej, pogłębione badania i analizy mechanizmów regulacji zmiany barwy oraz zapachu, a także nawiązaniu współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi z całego świata Keisei Rose Nurseries Ltd. stało się liderem w pracach hodowlanych nad rodzajem Rosa, a japońskie kreacje (fot. 5, 6) podbiły świat.

Fot. 4. ‘Amanogawa’ (Suzuki, 1956 r.)

Fot. 5. ‘Yoru-no-shirabe’ (Suzuki, 1956 r.)

Fot. 6. ‘Eiko’ (Suzuki, 1978 r.)

Suzuki wyhodował 160 odmian róż, z czego 30 zostało nagrodzonych w światowych konkursach roślin Amerykańskiego Towarzystwa Róż. Najpopularniejsze z nich to m.in.: ‘French Perfume’ (fot. 7), ‘Gypsy Carnival’, ‘Kuroshinju’, ‘Kampai’, ‘Mikado’, ‘Olympic Torch’. Kolekcja róż Suzuki zgromadzona na potrzeby programu hodowli w tym przedsiębiorstwie liczyła ponad 2 tys. taksonów.

Fot. 7. ‘French Perfume’ – jedna z najpopularniejszych odmian S. Suzuki
 
Rozwój i usługi
Obecnie w Keisei Rose Nurseries Ltd. zatrudnionych jest 78 osób. W firmie istnieje sześć działów: główny, planowania i zarządzania, badań i rozwoju, dział róż, ogrodu i architektury krajobrazu.

Działalność opiera się na kilku filarach: hodowli nowych odmian (fot. 8), produkcji i sprzedaży róż przeznaczonych do ogrodów oraz na kwiaty cięte, produkcji i sprzedaży pozostałych roślin, prowadzeniu centrum ogrodniczego (fot. 9) oraz świadczeniu usług z zakresu projektowania, wykonawstwa i utrzymania ogrodów tradycyjnych, terenów zieleni publicznej oraz ogrodów dachowych. Od 2008 r. w Keisei funkcjonuje system jakości ISO 9001. Oferta najwyższej jakości produktów, systematyczne wprowadzanie nowości na rynek i profesjonalnie wykonawstwo usług stanowią dobrą prognozę dla firmy nawet w dobie kryzysu.

Fot. 8. ‘Krotone’ (Keisei Rose Nurseries Ltd., 2002 r.)

Fot. 9. Krzewy w centrum ogrodniczym firmy

Mgr inż. Grzegorz Falkowski
Związek Szkółkarzy Polskich
Fot. 1-9 G. Falkowski

Artykuł pochodzi z numeru 5/2014 dwumięsiecznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPestki winogron mogą wspomóc walkę z nowotworami
Następny artykuł20 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.