Wystawa z charakterem

Już po raz 21. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” przyciągnęła w dniach 30 sierpnia – 1 września do Warszawy licznych wystawców i zwiedzających.

Choć ich grono nieznacznie się uszczupliło, uczestnicy – zwłaszcza oferujący materiał szkółkarski – mieli pozytywne odczucia odnośnie tegorocznej edycji targów, podkreślając duże zainteresowanie ich towarem. W asortymencie szkółek dominowały wprawdzie krzewy i drzewa, jednak wyraźnie widoczne jest coraz większe zainteresowanie bylinami, które pojawiają się na stoiskach firm dotychczas nie kojarzonych z produkcją trwałych roślin zielnych.

Rośliny – laureatki
Producenci materiału szkółkarskiego biorący udział w wystawie „Zieleń to życie” tradycyjnie mieli okazję zgłoszenia do „Konkursu Roślin – Nowości” nowych odmian krzewów, drzew, bylin oraz pnączy. W tym roku wystawcy zgłosili 29 kandydatek do nagród.

Złoty medal przypadł Szkółce Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski za różę (Rosa sp.) ANISADE (‘Wekvossutono’), która wyróżnia się pełnymi, żółtymi (po przekwitnięciu kremowożółtymi), pachnącymi kwiatami, które obficie pojawiają się od czerwca do października. Odmiana ta ma krzaczasty, zwarty, gęsty pokrój, dorasta do wysokości 60–80 cm.

Róża Anisade w formie krzaczastej i piennej

Srebrnym medalem nagrodzono Gospodarstwo Szkółkarskie Zymon za magnolię (Magnolia sp.) ‘Genie’PBR o zaokrąglonych, bardzo ładnego kształtu kwiatach o średnicy 10–15 cm, w kolorze ciemnobordowym, który się nie zmienia w miarę ich rozwoju. Pojawiają się one późno – na przełomie kwietnia i maja, ale kwitnienie często się powtarza w sierpniu (choć jest mniej obfite). Zaletą tej magnolii jest wolny i niewielki wzrost (do 3–4 m) i zwarty pokrój.

Magnolia 'Genie'

Przyznano 3 brązowe medale. Pierwszym uhonorowano Szkółki Kurowscy za berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Natasza’PBR o bardzo atrakcyjnych, biało-różowo-zielonych liściach i różowoczerwonych pędach zaopatrzonych w pojedyncze, zredukowane ciernie. Krzew ten ma rozłożysty, dorasta do wysokości 1 m i osiąga podobną szerokość. Przebarwienia liści i czerwonawych ogonków są bardzo intensywne i utrzymują się przez cały okres wegetacji. Jesienią ulistnienie przybiera barwę intensywnie różową.

Berberys Thunberga Natasza

Drugi brązowy medal otrzymała Szkółka Pojemnikowa Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. za powojnik (Clematis sp.) ‘Kaiser’PBR, który ma dorastać do wysokości 1–1,5 m i kwitnąć bardzo obficie w maju i czerwcu. Kwiaty odmiany ‘Kaiser’PBR są pełne, różowe, o średnicy 10–14 cm, z bardzo licznymi działkami różnej szerokości (od eliptycznych do wąskich, igiełkowatych), intensywnie różowych, a nawet czerwonych.

Clematis Kaiser
 
Kolejny brązowy medal przyznano francuskiej szkółce Pépinières Minier za hortensję bukietową (Hydrangea paniculata) LITTLE LIME® ‘Jane’PBR. Odmiana ta charakteryzuje się niskim wzrostem (krzewy osiągają wysokość 0,9–1,2 m) i dość okazałymi kwiatostanami (wiechy osiągają długość do 20 cm) złożonymi wyłącznie z kwiatów płonnych, które początkowo są seledynowe, potem stają się kremowobiałe, a pod koniec lata różowieją (krzewy kwitną od lipca do września).

Hortensja bukietowa 'Little Lime'

[NEW_PAGE]
Jury „Konkursu Roślin – Nowości” przyznało ponadto 5 wyróżnień. Jedno z ich otrzymała Szkółka Pojemnikowa Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. za aktinidię ostrolistną (Actinidia arguta) VITIKIWI™ wyróżniającą się plennością, smacznymi owocami i wczesnym wchodzeniem w okres owocowania.

Wyróżniono także berberys pośredni (Berberis x media) ‘Dual Jewel’PBR zgłoszony do konkursu przez Szkółki Roślin Ozdobnych Emil Homa, Krystyna Homa-Kosakowska. Ten gęsty krzew o łukowato wygiętych pędach i rozłożystym pokroju dorasta do wysokości 1 m. Młode pędy, liście i ciernie (te ostatnie są potrójne, długie i ostre) są pomarańczowe i stanowią atrakcyjny kontrast dla starszych, żółtozielonych liści (są częściowo zimozielone).

Berberis 'Dual Jewel'

Kolejne wyróżnienie przypadło Szkółce Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk za sosnę gęstokwiatową (Pinus densiflora) ‘Rainbow’ wyróżniającą się żółtokremowymi przebarwieniami na igłach.

Sosna gęstokwiatowa 'Rainbow'

Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) ‘Graceful Grace’ ze Szkółki Roślin Ozdobnych DAGLEZJA to kolejna wyróżniona odmiana w „Konkursie Roślin – Nowości”. To wolno rosnące drzewo (po 10 latach uprawy osiąga wysokość 2–3 m) ma zwisające pędy pokryte dość długimi, zielonymi igłami z intensywnym, sinym nalotem (niebieskawa barwa jest intensywniejsza na młodych przyrostach).

Pseudotsuga menziesii 'Gaceful Grace'

Wyróżnienie przyznano także odmianie ‘Obelisk’PBR bzu czarnego (Sambucus nigra) ze szkółki SZMIT, wyselekcjonowanej przez Wiesława Gawrysia i Bronisława Jana Szmita. Charakterystycznymi cechami tego krzewu są silny wzrost (rośliny osiągają wysokość 3–4 m), wąski kolumnowy pokrój oraz obfite kwitnienie i owocowanie.

Bez czarny 'Obelisk'

Laureaci Konkursu Roślin – Nowości[NEW_PAGE]
Nagrodzone produkty nieroślinne

W tym roku „Zielony Laur” przyznano firmie Brinkman Polska sp. z o.o. za pierwszy na światowym rynku elektryczny opryskiwacz plecakowy REC 15, wyprodukowany przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Birchmeier. Urządzenie to jest zasilane akumulatorem litowo-jonowym (zgodnym ze standardem firmy Makita – możliwe jest wymienne używanie akumulatorów i ładowarek z tymi zasilającymi narzędzia Makita pracujące pod napięciem 18 V) pozwalającym na pracę przez 2–9 godz., w zależności od zadanego ciśnienia, które można regulować płynnie w zakresie 0,5–6 barów. Przykładowo, w pełni naładowana bateria umożliwia naniesienie 220 l cieczy roboczej przy ciśnieniu 0,5 bara.

Opryskiwacz może być wyposażony w kilka rodzajów dysz pozwalających na uzyskanie różnych wielkości kropli, także w przystawkę do rozpylania herbicydów, teleskopową lancę czy aluminiową, 4-dyszową belkę o szerokości 1 m. Waga urządzenia wynosi ok. 5 kg. Dużą zaletą opryskiwacza REC 15 jest cicha praca i nienarażanie użytkownika na drgania.

Opryskiwacz plecakowy REC 15

Wyróżnienie w kategorii „Najlepszy produkt dla szkółkarstwa” przyznano natomiast firmie MARTEX Przedsiębiorstwo Prywatne Jerzy Marek Strenkowski za kontener szkółkarski ARBO® – EKO/JUTA. Rośliny w nich wyprodukowane można posadzić na miejscy docelowym – system korzeniowy nie ulegnie uszkodzeniu, łatwo przerośnie tkaninę, a sam materiał przyczyni się do zachowania większej wilgotności w strefie korzeniowej.

Kontener szkółkarski ARBO® – EKO/JUTA

Spośród zgłoszonych do Konkursu o Zielony Laur produktów w kategorii „Najlepszy produkt do ogrodu i terenów zieleni” zwycięzcą ogłoszono firmę LEGUTKO W. Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne za nasiona poziomki Atilla®. Wyróżnienia otrzymały firmy: Kompozycje ozdobne – Karwice Sp. z o.o. za Nature Impact® – System Zielonych Dachów i AGROSIMEX Sp z o.o. za dwa produkty: ROSAHUMUS – ekologiczny nawóz do poprawy żyzności gleby z 56-procentową zawartością substancji organicznej (w tym 85% stanowią kwasy humusowe), który ma poprawiać żyzność gleby i wspomagać tworzenie jej struktury gruzełkowatej, jest polecany do stosowania w uprawach rolniczych i ogrodniczych oraz TIMOREX GOLD – biologiczny środek ochrony roślin (zawiera olejek drzewa herbacianego) zwalczający choroby grzybowe, który jest zarejestrowany w uprawach warzyw pod osłonami.

Ilona Sprzączka
Fot. I. Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpotkanie przedzbiorcze w Usarzowie
Następny artykułRekordowe zbiory winogron na Ukrainie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.