Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
30.12.2015

Z wizytą w Czechach

Szkółkarstwo | Grzegorz Falkowski
Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu do Czech i na Węgry

Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu do Czech i na Węgry

Celem wyjazdów przygotowywanych corocznie przez biuro Związku Szkółkarzy Polskich jest przede wszystkim poznanie przez członków tej organizacji najnowszych rozwiązań stosowanych w produkcji i handlu roślinami ozdobnymi w różnych rejonach świata. Wycieczki służą także wymianie doświadczeń, budowaniu kontaktów oraz integracji środowiska. W dniach 20–28 czerwca 2015 r. trzydziestopięcioosobowa grupa członków ZSzP (fot. 1) przebywała z wizytą branżową w Czechach i na Węgrzech. W tej części artykułu przedstawiam wrażenia z wyjazdu do naszych południowych sąsiadów.
Ogrody i arboreta
Podczas pobytu w Czechach grupa miała okazję zwiedzić zarówno szkółki (Arboeko, Montano, Balatka, Holzbecher), jak i miejsca wyjątkowo ciekawe przyrodniczo: ogród botaniczny Troja i trzy arboreta (w Průhonicach, Šmelcovna w Boskovicach oraz Grzegorza Mendla w Brnie). Tym, co już na wejściu zwracało uwagę w czeskich ogrodach i arboretach, była dbałość o estetykę. Kolekcje są tam utrzymane w nienagannym stanie, a rośliny – świetne oznakowane. W ogrodach tych widać nie tylko sznyt doświadczonych ogrodników, ale też rękę architekta krajobrazu. Rośliny nie rosną przypadkowo, lecz są zaaranżowane koncepcyjnie. W průhonickim arboretum, obok bogatej kolekcji drzew i krzewów, zachwyt wzbudzają rozległe rabaty bylinowe, zbiór gatunków cieniolubnych oraz dwa rosaria dedykowane historycznym oraz współczesnym odmianom róż. W ogrodzie botanicznym Troja z pewnością warto poświęcić czas na obejrzenie m.in. bogatej kolekcji roślin z rodzaju Lavandula (raczej nie do utrzymania w klimacie Polski). W arboretum Mendla zgromadzono rzadkie i ciekawe byliny pochodzące m.in. ze współczesnych ekspedycji botanicznych do Afryki i Ameryki Południowej.  
 
Szkółki
Pierwszą z odwiedzonych była największa czeska szkółka Arboeko (fot. 2), założona w 1993 r. i specjalizująca się w uprawie drzew ozdobnych. Powierzchnia produkcji obejmuje około 100 ha drzew alejowych oraz soliterów, 20 ha dużych drzew iglastych, 45 ha młodego materiału drzew oraz 10 ha upraw w pojemnikach (fot. 3). Szkółka dysponuje zbiornikiem na wodę o pojemności 2,5 tys. m3, a w ramach systemu zamkniętego zbierany jest nadmiar wody deszczowej oraz tej niewykorzystanej przy podlewaniu.
 
Fot. 2. Szkółka Arboeko – produkcja pod osłonami
 
Arboeko łączy produkcję własną z działalnością handlową, oferuje bardzo szeroki asortyment, dzięki czemu stała się krajowym liderem międzynarodowego obrotu (importu i eksportu) roślinami ozdobnymi. Obsługuje wiele podmiotów z branży ogrodniczej, począwszy od szkółek roślin ozdobnych, przez architektów i wykonawców terenów zieleni, firmy budowlane, po sklepy i centra ogrodnicze. Szkółka natomiast nie prowadzi sprzedaży detalicznej. W marcu 2015 r. w miejscowości Obříství uruchomiła nowoczesne centrum dystrybucyjne działające na zasadzie cash & carry, gdzie klienci mogą zaopatrzyć się w pełen asortyment roślin, począwszy od drzew i krzewów ozdobnych i owocowych, przez pnącza, byliny, na drzewach alejowych skończywszy. Rośliny cieniolubne eksponowane są pod cieniownikami. Wybudowano funkcjonalne stelaże wraz z systemem nawadniania kropelkowego dla materiału szczepionego. Do ekspedycji i składowania materiału roślinnego służy nowo wybudowana hala o powierzchni 1000 m2.
 
 
Fot. 3. Uczestnicy wycieczki podglądają nowinki techniczne na kontenerowni Arboeko
 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Limba

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności