Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
30.12.2015

Z wizytą w Czechach

Szkółkarstwo | Grzegorz Falkowski
Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu do Czech i na Węgry

Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu do Czech i na Węgry

Celem wyjazdów przygotowywanych corocznie przez biuro Związku Szkółkarzy Polskich jest przede wszystkim poznanie przez członków tej organizacji najnowszych rozwiązań stosowanych w produkcji i handlu roślinami ozdobnymi w różnych rejonach świata. Wycieczki służą także wymianie doświadczeń, budowaniu kontaktów oraz integracji środowiska. W dniach 20–28 czerwca 2015 r. trzydziestopięcioosobowa grupa członków ZSzP (fot. 1) przebywała z wizytą branżową w Czechach i na Węgrzech. W tej części artykułu przedstawiam wrażenia z wyjazdu do naszych południowych sąsiadów.
Ogrody i arboreta
Podczas pobytu w Czechach grupa miała okazję zwiedzić zarówno szkółki (Arboeko, Montano, Balatka, Holzbecher), jak i miejsca wyjątkowo ciekawe przyrodniczo: ogród botaniczny Troja i trzy arboreta (w Průhonicach, Šmelcovna w Boskovicach oraz Grzegorza Mendla w Brnie). Tym, co już na wejściu zwracało uwagę w czeskich ogrodach i arboretach, była dbałość o estetykę. Kolekcje są tam utrzymane w nienagannym stanie, a rośliny – świetne oznakowane. W ogrodach tych widać nie tylko sznyt doświadczonych ogrodników, ale też rękę architekta krajobrazu. Rośliny nie rosną przypadkowo, lecz są zaaranżowane koncepcyjnie. W průhonickim arboretum, obok bogatej kolekcji drzew i krzewów, zachwyt wzbudzają rozległe rabaty bylinowe, zbiór gatunków cieniolubnych oraz dwa rosaria dedykowane historycznym oraz współczesnym odmianom róż. W ogrodzie botanicznym Troja z pewnością warto poświęcić czas na obejrzenie m.in. bogatej kolekcji roślin z rodzaju Lavandula (raczej nie do utrzymania w klimacie Polski). W arboretum Mendla zgromadzono rzadkie i ciekawe byliny pochodzące m.in. ze współczesnych ekspedycji botanicznych do Afryki i Ameryki Południowej.  
 
Szkółki
Pierwszą z odwiedzonych była największa czeska szkółka Arboeko (fot. 2), założona w 1993 r. i specjalizująca się w uprawie drzew ozdobnych. Powierzchnia produkcji obejmuje około 100 ha drzew alejowych oraz soliterów, 20 ha dużych drzew iglastych, 45 ha młodego materiału drzew oraz 10 ha upraw w pojemnikach (fot. 3). Szkółka dysponuje zbiornikiem na wodę o pojemności 2,5 tys. m3, a w ramach systemu zamkniętego zbierany jest nadmiar wody deszczowej oraz tej niewykorzystanej przy podlewaniu.
 
Fot. 2. Szkółka Arboeko – produkcja pod osłonami
 
Arboeko łączy produkcję własną z działalnością handlową, oferuje bardzo szeroki asortyment, dzięki czemu stała się krajowym liderem międzynarodowego obrotu (importu i eksportu) roślinami ozdobnymi. Obsługuje wiele podmiotów z branży ogrodniczej, począwszy od szkółek roślin ozdobnych, przez architektów i wykonawców terenów zieleni, firmy budowlane, po sklepy i centra ogrodnicze. Szkółka natomiast nie prowadzi sprzedaży detalicznej. W marcu 2015 r. w miejscowości Obříství uruchomiła nowoczesne centrum dystrybucyjne działające na zasadzie cash & carry, gdzie klienci mogą zaopatrzyć się w pełen asortyment roślin, począwszy od drzew i krzewów ozdobnych i owocowych, przez pnącza, byliny, na drzewach alejowych skończywszy. Rośliny cieniolubne eksponowane są pod cieniownikami. Wybudowano funkcjonalne stelaże wraz z systemem nawadniania kropelkowego dla materiału szczepionego. Do ekspedycji i składowania materiału roślinnego służy nowo wybudowana hala o powierzchni 1000 m2.
 
 
Fot. 3. Uczestnicy wycieczki podglądają nowinki techniczne na kontenerowni Arboeko
 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności