Zwycięskie rośliny w konkursie 24. edycji Zieleń to Życie

W tegorocznym konkursie wystawy Zieleń to Życie złoty medal przyznano miskantowi chińskiemu Miscanthus sinesis ‘Memory’, zgłoszonemu przez szkółkę Daglezja Artura Maja z Ryk.
Jest to szybko rosnąca trawa ozdobna tworząca wyprostowane kępy, u dołu węższe, u góry szerokie, jesienią zwieńczona dużymi, jedwabistymi kwiatostanami. Roślina dorasta do 2,5 m wysokości. Liście są długie, dosyć szerokie w porównaniu do innych odmian, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym przebiegającym przez środek. Liście łukowato wyginają się, a ich końce są skierowane do dołu. Pod koniec lata z wierzchołków źdźbeł wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany w jasnym, białoperłowym kolorze. Pod koniec sezonu kwiatostany stają się srebrzyste, a liście nabierają żółto-pomarańczowej barwy i zasychają. Rośliny zdobią ogród do późnej jesieni. Trawa odporne na wyleganie. Preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecane do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni osiedlowej i publicznej. Hodowcą tej odmiany jest Max Riedelsheimer. 

 
Miskant chiński Miscanthus sinesis ‘Memory’ (fot. Zieleń to Życie)

 
Srebrne medale przyznano trzem roślinom.
 
Judaszowiec kanadyjski Cercis canadensis ‘Pink Pom Poms‘ zgłoszony przez szkółkę Olszewscy z Poczesnej. Niewielkie drzewo o wzniesionym pokroju, dosyć szerokiej, luźnej koronie i pełnych kwiatach, osiągające 4-6 m wysokości. Pełne, różowe kwiaty rozwijają się wiosną z pąków wyrastających bezpośrednio z pnia oraz ze starszych, przynajmniej ubiegłorocznych gałęzi przez rozwojem liści. Kwiaty są zebrane w pęczki po kilka do kilkunastu sztuk, są znacznie większe niż u innych odmian tego gatunku, a z oddali przypominają trochę kwiaty migdałka. Ozdobą drzewa są też duże, sercowate, jasnozielone i błyszczące liście. Owoców nie zawiązuje. Odmiana polecana do sadzenia na przepuszczalnych glebach ogrodowych o zasadowym odczynie, w miejscach ciepłych, zacisznych, osłoniętych od wiatru w okresie zimy. Odporność na mróz dobra, strefa 6a. Oryginalna roślina polecana do sadzenia pojedynczo w miejscach wyeksponowanych lub w kompozycjach z innymi niewysokimi drzewami o ciemniejszych liściach. Roślina została wyhodowana przez Denniss Werner. 
 
Judaszowiec kanadyjski Cercis canadensis ‘Pink Pom Poms‘ (fot. RS) 
 
Wierzba smukłoszyjkowa Salix gracilistyla ‘Mt Aso’, zgłoszona przez szkółkę Szmit z Pęchcin k. Ciechanowa. Jest to niewysoki krzew o luźnym, płaskokulistym pokroju atrakcyjny ze względu na wyjątkowo ozdobne, czerwonoróżowe bazie. Odmiana pochodzi z Japonii, została znaleziona na zboczu najwyższego aktywnego wulkanu w tym kraju – góry Aso. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Zielone, lancetowate liście pokryte są od spodu srebrzystoszarym kutnerem. Największą ozdobą rośliny są puszyste, czerwono-różowe kwiatostany (bazie) pojawiające się w lutym. Oryginalny kolor bazi wnosi nową jakość do asortymentu roślin ozdobnych zimą. Krzew o niewielkich wymaganiach pod względem podłoża, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, polecana do stosowania w ogrodach przydomowych, parkach. Kwitnące pędy nadają się na bukiety – nierozwinięte bazie rozwijają się po 3-4 dniach od ścięcia. Roślina została wyhodowana w Japonii. 

 
Wierzba smukłoszyjkowa Salix gracilistyla ‘Mt Aso’ (fot. Zieleń to Życie)

 
Berberys Thunberga Berberis thunbergii 'Orange Ice’ PBR, zgłoszony przez szkółkę Ważyńscy z Pniewa k. Bedlna. Jest to karłowy krzew liściasty o zwartym, kolumnowy pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy dorasta do 60-70 cm wysokości. Pędy są proste, wzniesione, liście owalne, pomarańczowo-miedziane, jesienią przebarwiają się w intensywnych odcieniach czerwieni i pomarańczu. Żółte, drobne kwiaty pojawiają się na wiosnę wraz z rozwijającymi się liśćmi. Czerwone, drobne jagody dojrzewają we wrześniu. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do małych ogrodów, na rabaty, do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami i bylinami o ciemnym ulistnieniu. Hodowcą rośliny jest Janusz Szewczyk. 

Berberys Thunberga Berberis thunbergii 'Orange Ice’ (fot. RS)
 
Brązowe medale otrzymały dwie rośliny. 
 
Perukowiec podolski Cotinus coggygria ‘Lilla’ PBR , zgłoszony przez francuską szkółkę Pepinieres z MinierBeaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay. Jest to wolno rosnący, kompaktowy krzew o purpurowych liściach i puszystych, efektownych owocostanach. Dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Jest to karłowa wersja odmiany ‘Royal Purple’. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, liście pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, purpurowe, czasami z różową obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto. Krzewy kwitną w czerwcu, tworzą małe drobne kwiaty zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, purpurowe peruki. Krzew preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, jest odporny na suszę i mróz, strefa 6a. Odmiana polecana do sadzenia w małych ogrodach oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Hodowcą jest Miklós Józsa. 


Perukowiec podolski Cotinus coggygria ‘Lilla’ (fot. RS)
 

Sosna hakowa Pinus uncinata ‘Billabong’, zgłoszona przez szkółkę Nowaczyk z Wyganowa k. Kobylina. Jest to polska odmiana kosodrzewiny ze złocistymi przebarwieniami na igłach. Jest to wysoki krzew o wzniesionych pędach i półkulistym pokroju oraz wolnym tempie wzrostu, dorasta do 2-3 wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są dwubarwne igły, zielone z kremowo-żółtymi przebarwieniami, podobne do igieł sosny gęstokwiatowej 'Oculus-draconis'. Igły są dość grube i sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. W okresie silnego mrozu zimą kremowe przebarwienia różowieją. Odmiana w pełni mrozoodporna, strefa 5b, światłolubna, niewybredna w stosunku do gleby. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z roślinami iglastymi, do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach. Hodowcą jest szkółka Nowaczyk. 


Sosna hakowa Pinus uncinata ‘Billabong’ (fot. Zieleń to Życie)
 

W konkursie wyróżniono dwie rośliny.
 
Róża Rosa BLUSH PIXIE® ‘Bozbluspix’, zgłoszona przez szkółkę Leja ze Studzieńca k. Rogoźna. Jest  to niska, wolno rosnąca odmiana z grupy róż wielokwiatowych tworząca obficie miniaturowe, różowe kwiaty. Jest to zwarty krzew o wzniesionych pędach i małych, ciemnozielonych, błyszczących liściach, dorasta do 0,5 m wysokości. Kwiaty są pełne, różowe, zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. W trakcie sezonu na krzewie rozwija się ponad 150 kwiatów. Kwitnienie trwa od czerwca do października. Odmiana łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na choroby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia w ogrodach jako roślina obwódkowa oraz do uprawy w pojemnikach. Została wyhodowana przez Pheno Geno Roses.  

 
Róża Rosa BLUSH PIXIE® ‘Bozbluspix’ (fot. Zieleń to Życie) 

 
Kolcowój szkarłatny syn. jagoda Goji Lycium barbatum AMBER SWEET GOJI®, zgłoszony przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa. Jest to krzew owocowy dorastający do 2-2,5 m wysokości o gęstych, łukowato wygiętych pędach. Liście lancetowate, szarozielone, grube. Osadzone na długich szypułkach małe fioletowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Owocami są jajowate jagody o nietypowej, bursztynowej barwie, dojrzewające od sierpnia do października. Jagody te, zwane jagodami Goji, po całkowitym dojrzeniu nadają się do spożycia jako świeże lub suszone, można je też dodawać do różnych potraw lub napojów, np. herbaty. Roślina łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na suszę i mróz, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako krzew owocowy, ale może też pełnić rolę rośliny ozdobnej i okrywowej, do umacniania skarp i rekultywacji. Wyhodowana w Chinach. 


Kolcowój szkarłatny syn. jagoda Goji Lycium barbatum AMBER SWEET GOJI (fot. Zieleń to Życie)

RS 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPSL chce ułatwić prowadzenie firm rodzinnych
Następny artykułNadzwyczajna sesja lubelskiego sejmiku o problemach rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.