Strona główna Tagi Bor

bor

Spacerem po sadzie (9)

Powoli zbliżamy się do czasu, kiedy zaczynamy myśleć o dokarmianiu dolistnym jabłoni i gruszy po zbiorach owoców. Zabieg ten jest wskazany, szczególnie w tym sezonie, z uwagi na przebieg warunków atmosferycznych, który nie szczędził nam zarówno przymrozków, obfitych opadów deszczu, a także upałów. Zjawiska te wpływały na ograniczenia możliwości pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby, zniechęcały nas także do częstej aplikacji nawozów dolistnych.

Ważny bor – zaplanuj nawożenie i dokarmianie dolistne

W glebie najwięcej boru występuje w przyrodzie pod postacią borokrzemianów. Te związki chemiczne są jednak niezmiernie odporne na wietrzenie i nie mają istotnego wpływu na zawartość rozpuszczalnego boru w glebie. Znacząco duża część boru występuje w glebie w związkach organicznych. Podlegając procesom mineralizacji udostępniają one bor roślinom. Gleby teoretycznie mogą zawierać od kilku do kilkudziesięciu miligramów tego pierwiastka w 1 kg.

Różowy pąk nadchodzi, a zimno za oknem

Nadchodzi faza różowego pąka na jabłoni, właściwie lokalnie na ‘Ligolu’ i ‘Idaredzie’ już co nieco się różowi, jeżeli oczywiście drzewa w ubiegłym sezonie zawiązały pąki kwiatowe. W ostatnich dniach niestety ochłodziło się i to dosyć znacznie. Warunki te nie sprzyjają pobieraniu przez system korzeniowy drzew składników pokarmowych a głównie fosforu. 
 

Zazieleniło się w sadach – czas na azot, bor i żelazo

Pojawienie się liści rozetowych związane jest z gwałtownym zwiększaniem się masy zielonej. Głównymi składnikami pokarmowymi potrzebnymi do budowy biomasy jest azot, żelazo i magnez. Prawidłowo wykształcone, o dużej zawartości chlorofilu liście są podstawą prawidłowego kwitnienia i zawiązywania owoców w późniejszym okresie.