Strona główna Tagi Brexit

brexit

Jaki dla sadowników był miniony rok i co przyniesie kolejny?

Rok 2020 ze względu na pandemię COVID-19 był trudny dla wielu branż, a w tym dla rynku owoców. Producenci związani z sektorem owocowo-warzywnym borykali się z wieloma przeciwnościami m.in. ograniczeniami w eksporcie czy brakiem rąk do pracy. Pojawiły się też dobre strony – wzrost konsumpcji i popytu oraz pozytywna reakcja Unii Europejskiej dla handlu żywnością. Jakie wyzwania czekają na producentów w 2021 roku?

Relacje handlowe między UE a Wielką Brytanią

Wygląda na to, że negocjacje handlowe między UE a Zjednoczonym Królestwem dobiegają końca. W związku z tym europejscy rolnicy, spółdzielnie rolnicze, producenci żywności, handlowcy oraz pracownicy sektora rolno-spożywczego wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazują jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności.

Organizacje sadownicze wzywają do przyspieszenia negocjacji handlowych między UE a Wielką Brytanią

Zbliża się 1 stycznia 2021, czyli dzień, w którym zakończy się okres przejściowy dot. Brexitu. W konsekwencji Wielka Brytania stanie się tzw. krajem trzecim w handlu z krajami UE. Oznacza to koniec swobodnego przepływu towarów między Wielką Brytanią i członkami UE.

Wokół negocjacji dotyczących WPR

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze poprosiły wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienie stanowiska Komisji w sprawie negocjacji dotyczących WPR.

Zawiadomienia sektorowe związane z Brexitem

Wycofanie się Zjednoczonego Królestwa z dorobku prawnego UE, rynku wewnętrznego oraz unii celnej po zakończeniu okresu przejściowego (to jest wraz z końcem 2020 roku) nieuchronnie spowoduje powstanie barier, jakie dziś nie istnieją, dla handlu i wymiany międzynarodowej.

Zbiory winogron w UE

Kryzys spowodowany COVID-19 rzuca cień na entuzjazm plantatorów winorośli wynikający z dobrych wskaźników zbiorów.

Druga fala COVID-19: co czeka sektor warzywno-owocowy?

Wpływ drugiej fali pandemii COVID-19 na gospodarkę jest niepewny. Wysoka liczba zakażeń i nowe restrykcje na pewno odbiją się na konsumpcji, utrudnieniach w eksporcie, czy spowolnieniu pracy w portach, a co za tym idzie, funkcjonowaniu sektora warzywno-owocowego. Jakie wyzwania przed nim stoją? Czy obostrzenia i ponowny, częściowy lockdown przyniosą ze sobą długofalowe skutki dla sektora? Unia Owocowa we współpracy z Freshfel określa dalszy wpływ pandemii na branżę.

Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa

Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa - Przewodnik Zjednoczonego Królestwa dla przedsiębiorców dotyczący przyszłych wymogów i procedur na granicach: „The Border with the European Union Importing and Exporting Goods”

Brexit i co dalej?

31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Od lutego rozpoczął się okres przejściowy, który będzie trwać do końca 2020 roku.

Susza, brexit, handel

Podczas odbywającej się w Warszawie Narady Ambasadorów 2019 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnych Philem Hoganem.