Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

choroby drzew owocowych

Nowe zalecenia dla sadowników

Nowe zalecenia dla sadowników

W nawiązaniu do zapowiedzi, że niezwłocznie po ukazaniu się nowych rejestracji środków ochrony roślin przeznaczonych dla sadownictwa, będę uzupełniała program ochrony drzew i krzewów owocowych, tak też czynię.

Amerykański mączniak agrestu i inne mączniaki prawdziwe – do likwidacji

Amerykański mączniak agrestu i inne mączniaki prawdziwe – do likwidacji

Decyzją MRiRW z 24 kwietnia kolejny środek ochrony roślin – Topas 100 EC (produkcji firmy Syngenta) – uzyskał zezwolenie na rozszerzenie zakresu stosowania w kolejnych uprawach ogrodniczych. Uzupełni on listę bardzo pożądanych fungicydów i pozwoli na racjonalną walkę z ogromnym tegorocznym zagrożeniem, jakim są mączniaki prawdziwe.

Nowa książka o parchu jabłoni

Nowa książka o parchu jabłoni

W wydawnictwie Plantpress ukazała się pozycja "Parch jabłoni 2015", autorstwa dr hab. Beaty Meszki, prof. nadzw. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W oparciu o zeszłoroczne obserwacje i doświadczenia, specjalistka prognozuje nasilenie w 2015 r. tej jednej z wciąż groźnych chorób jabłoni.

W sadach jabłoniowych przed sezonem 2015

W sadach jabłoniowych przed sezonem 2015

Informator Sadowniczy

O nasileniu chorób w poszczególnych sezonach wegetacyjnych decyduje kilka czynników, m.in. wielkość źródła infekcji, obecność podatnej na porażenie tkanki oraz przebieg warunków pogodowych zarówno w czasie zimowania patogenów, ich rozwoju, jak i rozprzestrzeniania się wiosną. Panujące w sezonie zimowym (2013/2014) warunki atmosferyczne były wyjątkowo korzystne dla rozwoju patogenów grzybowych w sadach.

Prognozy wystąpienia parcha jabłoni i mączniaka w 2015 r.

Prognozy wystąpienia parcha jabłoni i mączniaka w 2015 r.

Nadchodzący sezon ochrony przed tą wciąż najgroźniejszą chorobą jabłoni najprawdopodobniej nie będzie należał do najłatwiejszych. Wielu sadowników nie poradziło sobie w poprzednim roku ze zwalczeniem grzyba Venturia inaequalis , dlatego też źródło infekcji jest bardzo duże.

Odglebowe choroby i szkodniki roślin sadowniczych

Odglebowe choroby i szkodniki roślin sadowniczych

Informator Sadowniczy

Rośliny sadownicze narażone są na ataki patogenów chorobotwórczych i szkodników, skierowane zarówno na organy nad-, jak i podziemne. Problemów dotyczących podłoża jest wiele, a co gorsze - brakuje potrzebnych chemicznych środków zaradczych. Podstawą w walce z chorobami i szkodnikami niszczącymi części podziemne roślin pozostaje więc profilaktyka, rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie może okazać się co najmniej niewystarczające.

Sadownicze Przedwiośnie

Sadownicze Przedwiośnie

Zanim Tomasz Gasparski (Bayer)  podczas Sadowniczego Przedwiośnia (SZD Brzezna, 2 lutego) przeszedł do prognoz zagrożenia parchem jabłoni przypomniał kilka kardynalnych zasad ułatwiających zwalczanie tej choroby. Zasad prostych, a chyba jednak nie praktykowanych standardowo przez wszystkich producentów jabłek.

O chorobach wiśni

O chorobach wiśni

W drugim dniu (29 stycznia) XXIV Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu sporo uwagi poświęcono ochronie wiśni przed chorobami. Prowadzący konferencję dr Janusz Suszyna stwierdził, że w regionie Sandomierza obserwuje się coraz liczniejsze występowanie srebrzystości liści w sadach wiśniowych. Dr Agata Broniarek-Niemiec (IO w Skierniewicach) omówiła wszystkie mające u nas praktyczne znaczenie choroby porażające wiśnie.

Brązowa plamistość gruszy - nowa choroba sadów gruszowych

Brązowa plamistość gruszy - nowa choroba sadów gruszowych

MPS Sad

W 2013 r. w holenderskich i belgijskich sadach gruszowych odnotowano ponownie przypadki wystąpienia silnych infekcji brązowej plamistości gruszy wywołanej przez grzyb Stemphylium vesicarium .

Konieczna ochrona przed chorobami kory i drewna

Konieczna ochrona przed chorobami kory i drewna

Przed sadownikami moment decyzji o jesiennych zabiegach w sadach. Profilaktycznych, a czasami nawet jeszcze interwencyjnych zabiegów ochronnych wymagały będą drzewa, szczególnie pod względem zabezpieczenia przed patogenami wywołującymi zgnilizny, zrakowacenia, deformacje pędów i pni. Uniwersalnym i niezwykle skutecznym zwieńczeniem może okazać się w tym okresie użycie tiofanatu metylu, eliminującego i zabezpieczającego rośliny przed wieloma chorobami na kolejne sezony.

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.