Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

choroby drzew owocowych

O chorobach wiśni

O chorobach wiśni

W drugim dniu (29 stycznia) XXIV Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu sporo uwagi poświęcono ochronie wiśni przed chorobami. Prowadzący konferencję dr Janusz Suszyna stwierdził, że w regionie Sandomierza obserwuje się coraz liczniejsze występowanie srebrzystości liści w sadach wiśniowych. Dr Agata Broniarek-Niemiec (IO w Skierniewicach) omówiła wszystkie mające u nas praktyczne znaczenie choroby porażające wiśnie.

Brązowa plamistość gruszy - nowa choroba sadów gruszowych

Brązowa plamistość gruszy - nowa choroba sadów gruszowych

MPS Sad

W 2013 r. w holenderskich i belgijskich sadach gruszowych odnotowano ponownie przypadki wystąpienia silnych infekcji brązowej plamistości gruszy wywołanej przez grzyb Stemphylium vesicarium .

Konieczna ochrona przed chorobami kory i drewna

Konieczna ochrona przed chorobami kory i drewna

Przed sadownikami moment decyzji o jesiennych zabiegach w sadach. Profilaktycznych, a czasami nawet jeszcze interwencyjnych zabiegów ochronnych wymagały będą drzewa, szczególnie pod względem zabezpieczenia przed patogenami wywołującymi zgnilizny, zrakowacenia, deformacje pędów i pni. Uniwersalnym i niezwykle skutecznym zwieńczeniem może okazać się w tym okresie użycie tiofanatu metylu, eliminującego i zabezpieczającego rośliny przed wieloma chorobami na kolejne sezony.

Forum Doradców Sadowniczych w Kozietułach

Forum Doradców Sadowniczych w Kozietułach

Wiosenne spotkanie Forum Doradców Sadowniczych Bayer CropScience miało miejsce 10 czerwca w sadzie Dariusza Cieślaka w Kozietułach k. Grójca. Była to pierwsza w sezonie okazja do podsumowania spostrzeżeń dotyczących przebiegu pogody, rozwoju roślin i organizmów szkodliwych, wymiany informacji przydatnych praktykom i doradcom.

Jak kto dba, tak ma

Jak kto dba, tak ma

Pierwsze zbiegi ochrony w sadach mamy już za sobą. Trwa także otwieranie obiektów przechowalniczych i sprzedaż owoców. Okres zbiorów w zeszłym sezonie nie należał do łatwych, w wielu gospodarstwach owoce zebrano zbyt późno, nie wykonano także odpowiedniej liczby zabiegów ochrony przed zbiorami.

Po trudnym sezonie 2013

Po trudnym sezonie 2013

Informator Sadowniczy

Parch jabłoni ( Venturia inaequalis ), mimo, że jest dobrze znany sadownikom, ciągle zaskakuje i nigdy nie wiadomo, czy w kolejnym sezonie uda się z nim wygrać. Nawet najmniejsze niedociągnięcie w prowadzeniu ochrony skutkuje ogromnymi stratami w wielkości plonu i jakości owoców. Jednocześnie generuje dodatkowe koszty związane z koniecznością zintensyfikowania zabiegów chemicznych w drugiej części sezonu oraz w kolejnym roku.

Parch jabłoni – podsumowanie ostatniego sezonu

Parch jabłoni – podsumowanie ostatniego sezonu

Informator Sadowniczy

Ze względu na stosunkowo niewielkie nasilenie objawów parcha jabłoni w większości sadów w sezonie 2012, spodziewano się, że w kolejnym potencjał infekcyjny patogenu będzie znacznie niższy, co niewątpliwie powinno ułatwić ochronę jabłoni przed Venturia inaequalis . Jednak warunki pogodowe panujące w listopadzie i grudniu 2012 r. sprzyjały rozwojowi patogenu w opadłych pod drzewami liściach.

Zagrożenie dla drzew owocowych

Zagrożenie dla drzew owocowych

Informator Sadowniczy

W ostatnich 20 latach zmiany w agrotechnice, zagęszczeniu drzew, odmianach, podkładkach (nie tylko jabłoni) były wręcz rewolucyjne. Ekstensywne sady zastąpiono intensywnymi z drzewami o pokroju wrzeciona i kolumny. Nowoczesne odmiany jabłoni i podkładka ‘M.9’ umożliwiają uzyskanie plonu wysokiej jakości jabłek na poziomie 40–60 t/ha, a nawet więcej. Niestety wiele nowych, atrakcyjnych rynkowo odmian (np. z grup ‘Gala’, ‘Elise’, ‘Pinova’, czy ‘Šampion’) jest podatnych na choroby kory i drewna.

Zwalczanie parcha jabłoni w praktyce

Zwalczanie parcha jabłoni w praktyce

MPS Sad

W ochronie sadów przed parchem jabłoni co roku notuje się nowe problemy i co roku też wielu sadowników ma poważne trudności, aby uzyskać owoce bez śladów porażenia grzybem Venturia inaequalis .

Czosnek, szparagi, fasola, borówka – ochroni je iprodion

Czosnek, szparagi, fasola, borówka – ochroni je iprodion

Z początkiem czerwca decyzją MRiRW fungicyd Rovral Aquaflo 500 SC, produkcji firmy BASF, uzyskał zgodę na stosowanie w większości upraw ogrodniczych małoobszarowych (tabela).

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.