Strona główna Tagi Choroby malin

choroby malin

W kwietniowym „TMJ” – wiosna na jagodowych plantacjach

Otwierając kwietniowe wydanie miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” czujemy wiosnę! To właśnie w kwietniu rośliny na plantacjach wymagają dużo uwagi zarówno w kwestii nawożenia, jak i ochrony.

Choroby truskawki i krzewów owocowych

Patogeny, szkodniki i chwasty to największa zmora producentów owoców. Poza aurą – przede wszystkim nawałnicami, gradem oraz suszą – są przyczyną największych strat w plonowaniu i jakości owoców. Tematy ochrony truskawki i krzewów owocowych były podejmowane podczas Konferencji Jagodowej odbywającej się pod koniec marca  w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. W tym artykule zaprezentujemy tematykę chorób.

Maliny: w nowy sezon ze starymi problemami

A wśród tych problemów – zgnilizna korzeni maliny, jeden z jej najgroźniejszych patogenów. Różne gatunki Phytophthora – organizmów grzybopodobnych powodujących także choroby malin najłatwiej i najszybciej rozprzestrzeniają się wraz wodą – są obecne w ciekach wodnych, ich osadach dennych, w wodzie zalewającej czasowo plantacje podczas dłuższych opadów czy powodzi, w tej używanej do podlewania. Przenoszone są na sprzętach, maszynach, z materiałem szkółkarskim.

Malina: rośnie zagrożenie patogenami

Objawy więdnięcia, zasychania i zamierania liści, nekrozy na pędach mogą być spowodowane zarówno czynnikami infekcyjnymi, jak i żerowaniem szkodników. W celu dobrania właściwych skutecznych środków ochrony roślin niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie czynnika biotycznego oraz zastosowanie odpowiedniej metody zwalczania. Decyduje to o sukcesie w ochronie.

Choroby maliny „powtarzającej”

W przypadku malin owocujących wyłącznie na pędach tegorocznych, to jest odmian: ‘Polka’, ‘Polana’,‘Poranna Rosa’, ‘Pokusa’ i ‘Bristol’, presja ze strony agrofagów jest niższa niż w przypadku malin owocujących latem na pędach ubiegłorocznych. Pędy wyrastające latem są w znacznie mniejszym stopniu porażane przez grzyby Didymella applanata i Botrytis cinerea, powodujące zamieranie pędów, niż dwuletnie. Niestety szara pleśń oraz rdza maliny występują na nich i tak też było w tym roku – obie choroby notowaliśmy w dużym nasileniu.