Choroby przechowalnicze jabłek i gruszek

Jesteśmy już bezpośrednio w okresie przedzbiorczym. Należy podjąć decyzję  na temat zabezpieczenia owoców jabłek i gruszek na czas przechowywania. Przy wyborze preparatu należy wziąć pod uwagę choroby, które pojawiały się na owocach podczas ostatniego sezonu przechowalniczego. Jest to istotne, bowiem niektóre preparaty chronią przed całym pakietem chorób przechowalniczych, inne zaś tylko przed wybranymi chorobami.


Gnijące owoce w wyniku uszkodzenia skórki przez owady

Żeby uchronić zbiory przed stratami przechowalniczymi spowodowanymi nie tylko przez szarą pleśń, ale również przez gorzką zgnilizną jabłek oraz parchem przechowalniczym, w zależności od podatności odmiany, przed zbiorami należy  wykonać od 1 do 3 zabiegów fungicydowych.

Zazwyczaj wystarczają dwa zabiegi przedzbiorcze wykonane na 5/4 tygodnie oraz 2-1 tygodnie przed zbiorem. Program ochrony powinien być dostosowany do podatności odmian, które znajdują się
w danym gospodarstwie.

Choroby przechowalnicze możemy podzielić na trzy grupy:

  • pochodzenia infekcyjnego,
  • pochodzenia fizjologicznego,
  • spowodowane niewłaściwymi warunkami przechowywania.

Do największych strat w wyniku występowania chorób pochodzenia infekcyjnego dochodzi poprzez występowanie szarej pleśni, gorzkiej zgnilizny jabłek, parcha przechowalniczego, ale nie bez znaczenia są również choroby przyranne, takich jak miękka, mokra i brunatna zgnilizna.

W tym sezonie do ochrony przed całym pakietem chorób przechowalniczych jabłek i gruszek (gorzka zgnilizna, parch przechowalniczy, szara pleśń, mokra i brunatna zgnilizna) polecam fungicyd LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha. Preparat ten, poza szerokim spektrum zwalczanych chorób, charakteryzuje się wysoką skutecznością w zabezpieczaniu owoców przed tymi chorobami. Karencja dla jabłoni i gruszy wynosi 14 dni. Preparat ten jak najbardziej wpisuje się w listę produktów przeznaczonych do Integrowanej Produkcji.

Wprowadzenie preparatu Luna Experience jako środka do stosowania w okresie przedzbiorczym jest bardzo korzystne, gdyż tym samym sadownik ma większą możliwość stosowania rotacji ś.o.r  w swoim gospodarstwie, co zabezpiecza przed możliwością uodparniania się grzybów, sprawców wielu chorób.

W wielu sadach najgroźniejszą chorobą jest gorzka zgnilizna jabłek. Jest to choroba wywoływana przez kilka gatunków grzybów z rodzaju Neofabrea, które dawniej nazywały się Pezicula. W okresie przedzbiorczym do infekcji dochodzi poprzez otwarte przetchlinki. Pierwsze objawy choroby widoczne są dopiero w czasie przechowywania, kiedy jabłka są już dojrzałe. Po przeniesieniu owoców do warunków „pokojowych” (temperatura 15 °C), następuje bardzo szybki proces dojrzewania owoców i pojawia się duża ilość plam gnilnych, zwłaszcza na odmianach podatnych. Najbardziej podatnymi odmianami na gorzką zgniliznę owoców są: 'Golden Delicious', 'Ligol', 'Pinova', 'Szampion', 'Rubin', 'Elstar', 'Ariwa', 'Gala', 'Elise'.


Gorzka zgnilizna jabłek
 
Warto wspomnieć, że preparat ZATO 50 WG ponownie uzyskał rejestrację na stosowanie w okresie przedzbiorczym do zabezpieczania owoców przed gorzką zgnilizną jabłek (zezwolenie z dnia 17.04.2015r). Zaleca się stosowanie go na 4 i 2 tygodnie przed planowanym zbiorem. Karencja dla ZATO 50 WG, podobnie jak w przypadku preparatu LUNA EXPERIENCE 400 SC, wynosi 14 dni.


Przechowalniczy parch jabłoni
 

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych – tworzące się mumie w czasie przechowywania

Proszę pamiętać o odpowiednim przygotowaniu opakowań na czas zbiorów  i okres przechowywania. Należy zadbać o to, by były one czyste, pozbawione jakichkolwiek resztek zgniłych owoców, czy też ich mumii, bowiem resztki owoców są źródłem infekcji wielu chorób przechowalniczych.

W okresie wzrosu owoców przeznaczonych do dłuższego przechowywania, zwłaszcza odmian wielkoowocowych, istotną sprawą jest ich dokarmianie wapniem. W zależności od odmiany, ilość zabiegów powinna się mieścić w granicach 6-8. Szczególną uwagę należy zwrócić w kwestii odmian takich jak ‘Ligol’, ‘Szampion’, ‘Jonagoldy’, ‘Rubin’, ‘Elise’, ‘Golden Delicious’.

Do dyspozycji sadownicy mają aktualnie trzy typy nawozów. Najtansze i najbardziej popularne są nawozy chlorkowe. Następnie, pośrednio cenowe są nawozy siarczanowe. Najdroższe, ale mające wiele zalet są mrówczany. Ze względów bezpieczeństwa nie zalecam jednak „robienia własnych mrówczanów” jako nawozów dolistnych.


Gorzka plamistość podskórna
 
Waznym aspektem technicznym jest to, by owoce pokryć dobrze cieczą roboczą. Dlatego też proszę unikać zabiegów preparatami wapniowymi w warunkach wysokiej temperatury, tak by nie dochodziło do szybkiego odparowywania wody z owoców. Zabiegi najlepiej jest wykonać pod wieczór, tym bardziej, że jesteśmy znowu pod wpływem wysokich temperatur w ciągu dnia. Zaleca się  stosować od 500 do 1000 litrów wody na 1 ha.

Zwracam również uwagę na problem przedwczesnego opadnia owoców. Dotyczy to przede wszystkim odmiany ‘Szampion. Zdarzyło się bowiem kilka lat temu, że owoce tej odmiany opadły w całej Polsce w ciągu weekendu. W przypadku tej odmiany, na około 2 tygodnie przed zbiorem warto rozważyć zabieg na zbyt wczesne, a przy tym niekontrolowane opadanie owoców.

W każdym przypadku zastosowania środka ochrony roślin proszę przestrzegać okresów karencji, które zawsze podawane są na etykietach preparatów.

Tomasz Gasparski, Bayer

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO produkcji jabłek na dalekowschodnie rynki
Następny artykułWyprodukują drony dla rolnictwa

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.