Strona główna Tagi Chroniona nazwa pochodzenia

chroniona nazwa pochodzenia

Wzmocnienie systemu ochrony produktów ChNP, ChOG, GTS

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych uruchamia nową usługę służącą do zgłaszania wszelkich podejrzeń naruszenia przepisów z zakresu systemu chronionych nazw pochodzenia (ChNP), chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) i gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS).

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego z oznaczeniem ChNP

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej. Rejestr tworzony jest w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony wyjątkowych produktów regionalnych.

Czosnek galicyjski – certyfikacja i uprawa

Czosnek galicyjski wskutek starań Stowarzyszenia Czosnek Galicyjski uzyskał w sierpniu ub.r. europejski znak jakości Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG).

Czosnek galicyjski z unijnymi oznaczeniami

Kolejne dwa polskie produkty zostały wpisane do rejestru Komisji Europejskiej, tworzonego w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony produktów wyjątkowych - kiełbasa krakowska sucha staropolska i czosnek galicyjski - poinformował resort rolnictwa. Od dziś Polska ma 42 takie produkty.

Już 203 specjały kulinarne z Małopolski na liście produktów tradycyjnych

Już 203 małopolskie specjały kulinarne trafiły dotychczas na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez resort rolnictwa. Małopolska jest też liderem pod względem liczby produktów regionalnych chronionych certyfikatami unijnymi.

Unijne oznaczenie dla tureckich moreli wzburzyło Włochów

Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) to oznaczenie, którym po trzech latach starań zostały wyróżnione morele z tureckiego regionu Malatya. Wzbudziło to dużą dyskusję i niepokój producentów tych owoców we Włoszech. 
 
 

Smaki Regionów w Poznaniu

Smaki Regionów to targi wyrobów tradycyjnych i regionalnych, które odbywają się w Poznaniu w  dniach 24-27 września. Dedykowane są one zarówno producentom, jak i smakoszom.

Prezydent podpisał ustawę o oznaczeniach unijnych

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Nowela ustawy dot. unijnych oznaczeń produktów trafi do prezydenta

Lepsze funkcjonowanie systemu ochrony oraz rejestracji oznaczeń geograficznych produktów rolnych i spożywczych oraz zwiększenie jego przejrzystości - to cele noweli o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych. Sejm w piątek, 10 czerwca zaakceptował poprawki Senatu do tych przepisów. 
 

Unijne oznaczenia produktów będą lepiej chronione

Senat w czwartek poparł z poprawkami ustawę dot. rejestracji i ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych. Wdraża ona unijne regulacje do polskiego prawa. Nowe przepisy przyczynią się do skuteczniejszej ochrony zarejestrowanych produktów regionalnych.