Strona główna Tagi Glifosat

glifosat

Alternatywa dla glifosatu – bezpieczne środki na chwasty istnieją

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Glifosat po raz pierwszy został wprowadzony w 1974 roku. Bardzo szybko zyskał na popularności, dość powiedzieć, że kiedy prawa patentowe dla tego środka wygasły, pojawił się on w 100 produktach dostępnych w sprzedaży pod różnymi nazwami.

Uzupełnienia do „Programu Ochrony Roślin Warzywnych”

"Program Ochrony Roślin Warzywnych" wydawnictwa Plantpress jest przewodnikiem po stale zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Wspomaga podejmowanie decyzji o ochronie warzyw przed organizmami szkodliwymi (agrofagami).

Herbicydy – uzupełnienie do „Programu Ochrony Roślin Warzywnych”

„Program Ochrony Roślin Warzywnych” wydawany przez Plantpress jest przewodnikiem po stale zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Wspomaga podejmowanie decyzji o ochronie warzyw przed organizmami szkodliwymi (agrofagami). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne powodujące choroby roślin), szkodniki i chwasty powodujące obniżenie plonów roślin uprawnych. Integralną częścią „Programu…” jest „Program ochrony warzyw, przed chwastami”. Odzwierciedla on stan rejestracji herbicydów upublicznionych w końcu stycznia b.r., dlatego konieczne jest jego uzupełnienie.

Zwalczanie chwastów przed wschodami ziemniaka

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym na plantacji ziemniaka jest zwalczanie chwastów, które w zależności od nasilenia ich występowania mogą obniżać plonowanie nawet o 70%.

Ekologiczne zwalczanie chwastów. Co zamiast Roundupu?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dlaczego stosuje się Roundup? Roundup to nazwa handlowa nieselektywnego herbicydu zawierającego jako substancję czynną glifosat. Zwalcza niemal wszystkie rośliny, dlatego może być stosowany przed założeniem plantacji roślin, wschodem uprawianej rośliny lub tuż przed zbiorem.

Zakaz używania glifosatu od 2021 r. we Włoszech

W całych Włoszech od 2021 r. zakazane będzie użycie pochodnych glifosatu w produkcji rolnej, w tym ogrodniczej. Z tego powodu tamtejsi szkółkarze już od kilku lat poszukują zamienników glifosatu do produkcji polowej oraz kontenerowej.

Jest zezwolenie dla glifosatu – na 5 lat

27 listopada w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.

KRiR do MRiRW: poprzyjcie glifosat chociaż na 5 lat

W związku z informacjami o rozbieżności stanowisk państw członkowskich odnośnie możliwości odnowienia zatwierdzenia glifosatu podczas najbliższych uzgodnień w ramach Komitetu Odwoławczego, samorząd rolniczy zwrócił się do MRiRW o poparcie przez polską delegację propozycji odnowienia glifosatu na okres chociaż 5 lat – w przypadku braku zgody państw członkowskich na okres 10 lat.

Wysłuchanie publiczne w PE w sprawie glifosatu

20 listopada 2017 r. W Brukseli Parlament Europejski organizuje wysłuchanie publiczne w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Zakaz glifosatu i ochrony ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami".
 

Decyzja w sprawie glifosatu nie została podjęta

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) głosował dziś (9 listopada) nad propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta.