Strona główna Tagi Hodowla

hodowla

Jeżówki – kierunki hodowli odmian

Łatwość krzyżowania jeżówek otworzyła drogę do ich współczesnej selekcji i hodowli. Do 2000 r. uprawiano już wiele odmian o kwiatach różowych, purpurowych oraz kilka białych, ale nie różniły się one znacząco między sobą. Zainteresowanie hodowlą jeżówek wyraźnie wzrosło dopiero po 2000 r., gdy zapanowała moda na rabaty mieszane typu łąkowego (preriowego).

Magnus – nowa odmiana truskawki

W ofercie holenderskich hodowców, firmy Flevo Berry z Ens, znalazła się nowa odmiana Magnus. Magnus (wcześniej znana jako 10-81-17) to odmian późna o smacznych, jędrnych, jaskrawoczerwonych owocach. Jak informują hodowcy jest to alternatywa dla odmiany Malwina.
 
 

Holenderskie eksperymenty z odmianami czereśni

Holenderska firma FruitMasters założyła sad doświadczalny mający służyć wyselekcjonowaniu nowych odmian czereśni, w którym to gatunku tamtejsi sadownicy upatrują jednej z możliwości podtrzymania opłacalności sadownictwa.
 

Hodowla może być szybsza

Portal gfactueel.nl relacjonuje opublikowanie poprawionych map genetycznych jabłoni. Dzięki nim można sprawniej niż dotąd lokalizować geny odpowiedzialne za konkretne cechy rośliny. To następny gatunek – po pomidorze i ziemniaku, którego zsekwencjonowany genom udostępniony został wszystkim zainteresowanym badaczom i hodowcom.

Ochrona biologiczna też musi być dokładnie przemyślana

Może się zdarzyć, że zabiegi środkami biologicznymi okażą się zawodne. Czasem przyczyną ich niskiej skuteczności czy jej braku bywa niefortunnie skojarzone z chronioną rośliną wybrane preparaty czy metody. Samo wyeliminowanie chemii nie jest panaceum.

Hodowlane nowości Instytutu Ogrodnictwa

W zadaniu „Tworzenie i wdrażanie postępu biologicznego w systemie zrównoważonej produkcji sadowniczej” wieloletniego programu realizowanego w Instytucie Ogrodnictwa ważna rola przypada hodowli nowych odmian. O pracach hodowlanych warzywników poinformowano na spotkaniu w IO 19 grudnia ubiegłego roku.
 

Trufle w Polsce – w naturze, ale i w uprawach

Polscy naukowcy wyhodowali na plantacjach trufle. "To duży sukces, bo po 8 latach badań udało się na tyle podpatrzeć naturę, że w tym roku w uprawach po raz pierwszy pojawiły się owocniki trufli letniej (Tuber aestivum)" - ocenił prof. Zbigniew Sierota - inicjator prac badawczych nad wyhodowaniem trufli w Polsce.

3 tygodnie trwałości róż od Rosy Eskelund

W kolekcji Viking Roses® pojawiły się nowe odmiany róż przeznaczone na kwiat cięty. Wyhodowała je Rosa Eskelund, której udało się połączyć wygląd róż ogrodowych z wytrzymałością kwiatów jaka jest oczekiwana na rynku florystycznym. 
 

Turecka sztuka hodowli

24 maja w siedzibie tureckiej, wiodącej na tamtejszym rynku, firmy hodowlano-nasiennej Yüksel Seeds w Antalyi producenci warzyw oraz osoby związane z branżą ogrodniczą miały możliwość zobaczenia doświadczeń w produkcji nowych odmian koncernu.

Rzodkiewki – także białe

Hazera jest światowym liderem w hodowli rzodkiewki. Jednym z głównych zadań jakie sobie firma stawia, to otrzymanie odmian mających wysoką odporność na choroby. Programy hodowlane rzodkiewki są realizowane od 1974 roku, zaś w 1987 r. Hazera zaproponowała ogrodnikom kreacje mieszańcowe.