Strona główna Tagi Krzewy jagodowe

krzewy jagodowe

Ocena przezimowania upraw ogrodniczych w 2021 r.

Rośliny sadownicze przezimowały w sezonie 2020/2021 dość dobrze. Na przeważającym obszarze kraju nie zanotowano uszkodzeń mrozowych, a straty spowodowane niską temperaturą mają charakter lokalny – informuje Główny Urząd Statystyczny w publikacji „Wstępna ocena przezimowania upraw w 2021 r.”

Szkodniki truskawki i krzewów owocowych

Podczas Konferencji Jagodowej odbywającej się pod koniec marca w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach mgr Wojciech Piotrowski (IO) zwrócił uwagę na konieczność zwalczania na plantacjach różnych szkodników (owadów i roztoczy) zagrażających uprawom jagodowym, a jest ich kilkadziesiąt gatunków.

Susza najbardziej zagraża krzewom owocowym

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach ocenia, że obecnie susza najbardziej zagraża krzewom owocowym - najbardziej na brak wody narażone są maliny.

Wskazówki 2014/21 – intensywny wzrost owoców V

Poniżej przekazujemy kolejne wskazówki dla sadowników opracowane przez dyr. Adama Furę z sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zwójki latem – ważne i czasami trudne do zwalczania

Należąca do rzędu motyli rodzina zwójek jest reprezentowana jest przez wiele gatunków - w sadach i jagodnikach może pojawiać się ich około 20, przynajmniej kilka z nich stanowi duże zagrożenie dla upraw sadowniczych.

Wskazówki 2014/17

Według najnowszej prognozy pogody czeka nas fala opadów atmosferycznych, które w dniu dzisiejszym będą tylko niewielkie, ale jutro, we wtorek 27 maja po 16,00 ma spaść 4,6 mm; w środę 14,6 mm i w czwartek do 8,00 – 10,7 mm. Bezpośrednio po tym opadzie trzeba będzie wykonać kolejne zabiegi zabezpieczające, o czym poinformuję kolejną informacją bieżącą.
 
 

Wskazówki 2014/5

Dzisiaj wykonaliśmy kolejną izolację otoczni parcha jabłoni. Wynika z niej, że zarodniki workowe bardzo szybko dojrzewają. 15% otoczni ma zarodniki w pełni dojrzałe, a około 40% z nich już się wysiało.

Susza zagraża roślinom strączkowym, ziemniakom i krzewom owocowym

Uprawom roślin strączkowych, ziemniaków i krzewów owocowych zagraża susza - informuje w swoim najnowszym raporcie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Chodzi o uprawy na ziemiach I i II kategorii.

Do zrobienia bez zwłoki

Kolejne spotkanie Grupy Doradztwa Celowego prowadzonej przez Adama Furę z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się 13 czerwca w Sandomierzu. Głównym tematem spotkania było omówienie działań, jakie należy podjąć po opadach gradu, który nawiedził sady w wielu miejscowościach w okolicach Sandomierza (Klimontów, Kurów, Lipnik i teren gminy Zawichost) w nocy z 10 na 11 czerwca i dotkliwie uszkodził zawiązki owocowe na jabłoniach.

Zakładanie i likwidacja plantacji krzewów jagodowych

Dzięki upowszechnieniu się kombajnowego zbioru owoców możliwa stała się uprawa krzewów jagodowych na plantacjach o powierzchni od kilkudziesięciu do kilkuset hektarów. Powstanie wielkoobszarowych plantacji wiąże się ze zmianą struktury nasadzeń oraz koniecznością stosowania specjalistycznych maszyn o dużej wydajności w całej technologii produkcji. Ponadto, ciągłe doskonalenie wiedzy sadowniczej doprowadziło do intensyfikacji produkcji powodując znaczny wzrost liczby roślin sadzonych na hektarze (do 4000–6000 sztuk). Tak duża liczba roślin wymaga bardzo sprawnego procesu sadzenia, ze względu zarówno na ponoszone nakłady pracy, jak i zapewnienie dobrego przyjęcia się roślin przez ich szybkie, zapobiegające przesuszaniu systemu korzeniowego, osadzenie w glebie. Wykorzystując specjalistyczne maszyny można w ciągu dnia założyć lub zlikwidować około 2 ha plantacji.