Strona główna Tagi Ochrona sadów

ochrona sadów

Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2023 już w sprzedaży

W tegorocznej edycji Programu Ochrony Roślin Sadowniczych na 2023 wydanego przez Wydawnictwo Plantpress znajdziecie najbardziej aktualne informacje o zarejestrowanych w ochronie sadów i plantacji jagodowych środkach ochrony, a także szczegółowy program ochrony dla poszczególnych gatunków. Warto również mieć na uwadze informacje o preparatach wycofywanych w 2023 roku, wraz z datą do kiedy można dany środek stosować.

Komunikat sadowniczy Agrosimex z dnia 8.07.2019 – wzrost owoców

Robert Binkiewicz doradca sadowniczy z firmy Agrosimex opisuje bieżącą sytuację w sadach jabłoniowych, gruszowych i gatunkach pestkowych.

Komunikat sadowniczy Procam z 30 kwietnia 2019

Komunikat sadowniczy Procam na "majówkę" 2019

Innvigo – Sadownicze nowości 2019. Wywiad. FILM

Agnieszka Bober z firmy Innvigo przedstawiła sadownicze nowości produktowe na 2019. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

PORS 2019 – usunięte, dodane, zmienione, uzupełnione

Każdego roku aktualny „Program Ochrony Roślin Sadowniczych” trzeba nabyć i już! Dlaczego nie można bazować na tym sprzed roku? Odpowiedź jest prosta – zmian jest sporo, wycofywane są z rejestru pewne środki ochrony roślin, dobór uzupełniany jest wieloma nowymi. Ale – co również bardzo ważne – każdego roku, nawet kilka razy w roku zapadają na forum unijnym decyzje o wycofaniu z użycia w krajach członkowskich wielu substancji czynnych środków ochrony roślin. Te wycofania zachodzą bardzo szybko, często w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. O tym wszystkim informujemy, aby nasi sadownicy nie wpadli w pułapkę niewiedzy, i przez to nie mogli zbywać owoców, które potraktowaliby zakazanymi substancjami.

Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2019 r.

Każdy sezon przynosi ważne zmiany w ochronie roślin. Dotyczą one zarówno prawnych zagadnień, jak i merytorycznych.

Owoce, Warzywa – ochrona – nowości od firmy Bayer

Coroczne spotkanie doradców sadowniczych skupionych przy firmie Bayer i osób związanych z branżą (fot. 1, 2) odbyło się 6 grudnia 2018 r. w Warszawie. Było ono okazją do podsumowania mijającego sezonu oraz okazją do przedstawienia nowych rozwiązań i wdrożeń firmy Bayer, które niebawem będą dostępne dla sadowników, a także do spojrzenia na rynek jabłek z globalnej perspektywy.

Mączniak jabłoni – szkodliwość i sposoby zwalczania

Mączniak jabłoni to choroba, której sprawcą jest grzyb Podosphaera leucotricha. Mączniak obok parchu jabłoni należy do najgroźniejszych, corocznie występujących chorób jabłoni, sprawiając problemy szczególnie w sezonach charakteryzujących się mniejszą ilością opadów i wyższą temperaturą. Sprawca mączniaka zimuje w postaci strzępek grzybni w wegetatywnych lub generatywnych pąkach jabłoni, na pędach zakażonych w poprzedzającym sezonie. Takie pędy mają srebrzystoszare zabarwienie. 

Przędziorki i szpeciele w sadach – zagrożenie i zwalczanie

Roztocze to bardzo liczna grupa szkodników wyrządzających corocznie szkody w wielu uprawach sadowniczych. W większości sadów każdego roku zachodzi konieczność ich zwalczania.  Liczba i termin wykonania zabiegu uzależnione są przede wszystkim od przebiegu pogody. Łagodne zimy i wczesne wiosny przyczyniają się do wczesnego pojawu tych szkodników i szybkiego rozwoju następnych pokoleń, a długotrwała susza i wysoka temperatura latem sprzyjają dynamicznemu ich rozwojowi. Szkodliwe roztocze bardzo szybko uodparniają się na stosowane środki dlatego ich zwalczanie musi być racjonalne. 

Aplikacja Komunikaty Sadownicze. Sezon ruszył

W tym tygodniu pojawiły się już pierwsze nowe komunikaty sadownicze w aplikacji Plantpressu. Podobnie, jak w roku ubiegłym, wszyscy chętni mogą korzystać z niej bezpłatnie. Na sezon 2018 twórcy aplikacji przygotowali dla użytkowników ulepszenia.