Strona główna Tagi Ogrzewanie

ogrzewanie

Odzyskiwanie energii w obiektach szklarniowych. Nowe technologie

Vertical Farm Concept (VFC) to technologia, którą promowała na targach Fruit Logistica w Berlinie fińska firma Novarbo. Wraz z firmą Netled opracowała ona system oświetlenia diodami LED, który jest chłodzony wodą, co pozwala na odzyskiwanie (pompa ciepła) i magazynowanie energii cieplnej (bufor).
 

Zautomatyzowane ogrzewanie szklarni

Zbigniew Lis z żoną Iwoną prowadzą gospodarstwo w Rychnowie pod Kaliszem. Na 8 ha pod szkłem ogrodnicy uprawiają pomidory malinowe. Obiekty ogrzewane są miałem węglowym spalanym w nowoczesnej kotłowni (fot. 1), współpracującej z buforem ciepła. Praca kotłów jest w pełni zautomatyzowana, sterowana komputerowo, wprowadzono tu wiele autorskich rozwiązań w tym zakresie.

Ogrzewanie sadu

Majowe przymrozki, gdy temperatura powietrza spada od –2°C do –4°C, mogą być przyczyną straty nawet 90% plonu. Dziś na rynku nie brakuje urządzeń, które pozwalają nie tylko na mieszanie powietrza (wykorzystanie zjawiska inwersji termicznej – nad zimnym powietrzem przy gruncie zalega warstwa cieplejszego powietrza), lecz także skuteczne jego ogrzanie. Kilka propozycji pokazano na wystawach sadowniczych w poprzednim i bieżącym roku.

Magazynowanie energii pod osłonami

Jednym z głównych trendów w uprawie roślin pod osłonami jest poszukiwanie rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia energii oraz ograniczenie jej kosztów. W produkcji pod osłonami największe znaczenie ma energia cieplna. Koszty ogrzewania obiektów stanowią nawet do 70% nakładów ponoszonych na produkcję w danym sezonie.

Koniec sezonu grzewczego

Węgiel niezmiennie pozostaje najważniejszym źródłem energii zarówno w ciepłownictwie przemysłowym jak i indywidualnym. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, udział węgla w ciepłownictwie przemysłowym wynosi prawie 80%, paliw płynnych 9%, gazu ziemnego 5%, a biomasy i paliw odnawialnych - jedynie 3%.

IIe paliwa potrzeba do ogrzania obiektu?

Często jestem proszony o pomoc w ustaleniu ilości paliwa potrzebnej producentowi w danym roku. Spróbuję w możliwie prosty sposób opisać, jak to obliczyć. Wiele osób prosi mnie także o przybliżenie pojęć związanych z kotłami i paliwem do nich oraz o pomoc w obliczeniu zużycia paliwa przez kocioł węglowy. Ponieważ prawdopodobnie niejeden producent ma podobne problemy, warto sprawę paliwa, jego wartości opałowej oraz ciepła spalania uporządkować.