Strona główna Tagi Ordzawienia owoców

ordzawienia owoców

Ranking problemów sadowniczych

Podczas VII Bialskiej Konferencji Sadowniczej, zorganizowanej 5 marca br. w Ossie przez Instytut Praktycznego Sadownictwa IPSAD i Centrum Zaopatrzenia Sadowniczego APPSAD, omówiono najważniejsze problemy w produkcji jabłek, z którymi w ostatnich sezonach borykają się sadownicy.

Z FruitAkademią po kwitnieniu

23 i 24 maja odbyły się szkolenia dla sadowników w ramach programu FruitAkademia. Pierwsze miało miejsce w Błędowie, a drugie w Warce. Podczas tych spotkań omówiono bieżącą sytuację w sadach oraz zabiegi, które warto przeprowadzić, aby jabłka miały wysoką jakość.
 

Ordzawienia owoców

Są one efektem uszkodzenia komórek skórki (epidermy) owocu przez wszystkie możliwe negatywnie oddziaływujące czynniki zewnętrzne. Ordzawienia powstają w wyniku naturalnego procesu tworzenia się tkanki korkowej, co jest procesem naturalnym i - jeżeli czynnik uszkadzający komórki skórki wystąpi - trudnym do zapobieżenia. Mogą występować w postaci mniej lub bardziej zagęszczonej siateczki lub plam ciągłych pokrywających owoc w różnym stopniu. 
 

Uwaga na możliwość ordzawień owoców!

Od dzisiaj temperatura powietrza będzie miała stałą tendencje wzrostową. Na dzisiaj w wielu rejonach Polski prognozowane jest 26˚C. Jest duże uwilgotnienie gleby, dostępne dla roślin są wysiane wcześniej nawozy mineralne, będzie także silna operacja słoneczna!

Ordzawienia owoców

Pierwsze tygodnie wzrostu zawiązków są kluczowe dla późniejszej jakości wewnętrznej i zewnętrznej owoców. W okresie do 6 tygodni po kwitnieniu w owocach intensywnie dzielą się komórki. Te intensywne podziały komórkowe wpływają na szybkie powiększanie się średnicy zawiązka, a co za tym idzie także objętości i powierzchni zewnętrznej zawiązków.