Strona główna Tagi Piorin

piorin

Sezon “sąsiad straszy mnie PIORIN-em” uważam za otwarty. Czyli kiedy można opryskiwać, a kiedy...

Pierwsza część tytułu poniższego tekstu została zaczerpnięta od jednego z uczestników popularnej grupy rolniczej. Nie przez przypadek, ponieważ pora oprysków co sezon budzi sporo kontrowersji. A co gorsza, tematowi towarzyszy szum informacyjny, który jednak postaramy się tutaj uporządkować.

Silver Axe VI – podsumowanie

W ramach Silver Axe VI zatrzymano nielegalne pestycydy o wartości niemal 80 milionów euro.

Pomoc w paszportowaniu materiału szkółkarskiego

„Terminarz oceny zdrowotności roślin” to najnowsze wydawnictwo Agencji Promocji Zieleni powstałe pod patronatem Związku Szkółkarzy Polskich, przy współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Publikacja ta ułatwia przeprowadzanie niezbędnych lustacji, wymaganych w procesie paszportowania materiału szkółkarskiego, jest jednocześnie dokumentem potwierdzających spełnienie wymagań podczas kontroli pracowników PIORiN.

Pamiętajmy o pszczołach!

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

7 zasad bezpiecznej ochrony roślin

Wraz z ruszeniem wegetacji roślin rozwijają się szkodniki i patogeny upraw. To z kolei wiąże się z koniecznością ich zwalczania. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Czy warto…

Czy warto? To pytanie, które zadajemy sobie bardzo często analizując różne decyzje podejmowane zarówno w życiu osobistym, jak i naszej codziennej pracy. W życiu rolnika pytanie to pojawia się bardzo często, bo w jego przypadku nie da się wyłączyć komputera i zamknąć drzwi biura. Dla rolnika praca i życie praktycznie zlewa się w jedno. Brzmi bardzo filozoficznie, ale rolnicy to właśnie ta cześć naszego społeczeństwa, która naprawdę kocha to co robi na co dzień. Inaczej się nie da.

Drewniane materiały opakowaniowe – zmiany przy imporcie z Chin, Indii i Białorusi

Od 1 marca 2021 r. w życie wchodzą zapisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/127 z dnia 3 lutego 2021 r. ustanawiającego wymogi dotyczące wprowadzania na terytorium Unii drewnianych materiałów opakowaniowych do transportu niektórych towarów pochodzących z niektórych państw trzecich i wymogi dotyczące kontroli zdrowia roślin w odniesieniu do takich materiałów oraz uchylającego decyzję wykonawczą (UE) 2018/1137.

Eksport polskich jabłek do Indii

Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy posiadania zaświadczenia o braku GMO w wybranych produktach spożywczych importowanych do Indii. W praktyce wymóg posiadania zaświadczenia o braku GMO w produkcie będzie dotyczył przede wszystkim polskich eksporterów jabłek do Indii.

Ślimaki, zwane ampulariami – zagrożeniem zagrożeniem dla upraw w UE

Ślimaki z rodzaju Pomacea, popularnie zwane ampulariami, które po raz pierwszy zostały wykryte na terytorium Unii Europejskiej w 2009 r. w Hiszpanii, mogą powodować poważne zagrożenie dla upraw ryżu w rejonach Europy Południowej, jak również stanowić zagrożenie dla wielu gatunków roślin wodnych i przyczyniać się do zaburzenia równowagi ekologicznej na terenach podmokłych i zalewowych.

Zgłoszenia do integrowanej produkcji roślin

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia oczekiwania konsumenta w stosunku do bezpiecznych i wysokiej jakości owoców, warzyw i innych płodów rolnych oraz gwarantuje prowadzenie upraw w sposób bezpieczny dla środowiska.