Strona główna Tagi Podatki

podatki

Instytut Staszica: Fiskus zagraża polskiej branży owocowo-warzywnej

Planowane podwyżki VAT do 23 proc. na napoje owocowo-warzywne osłabią kondycję wielu sadowników, rolników oraz producentów soków. Uderzy to również po kieszeni konsumenta, zaczniemy też pić więcej soków ze sztucznymi ulepszaczami. Takie wnioski płyną z analizy Instytutu Staszica, poświęconej skutkom planowanego wprowadzenia wyższej stawki VAT na soki owocowe oraz niegazowane napoje, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi co najmniej 20 proc.

Od 1 września – nowy podatek

W tym roku na koniec sezonu ogórkowego media dostały nowy, niewyeksploatowany temat – zamiast międlić bez ustanku datę pierwszego września jako rocznicy politycznej czy tradycyjnego powrotu do szkoły, wiele uwagi poświęcają nowemu podatkowi handlowemu. Miał on być ściągany od dużych sieci i ułatwić konkurencję z nimi małym oraz średnim firmom. Wychodzi jak zwykle – zapłacą najsłabsi.

Sawicki o KRUS, PIT i emeryturach obywatelskich

Nie ma pewności, czy w przyszłości system ZUS-owski, mimo reformy podwyższającej wiek emerytalny, będzie nadal wydolny - mówi  minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie wyklucza, że w tej sytuacji potrzebne byłyby tzw. emerytury obywatelskie, "gdzie państwo gwarantuje pewne minimum".

Rolnik mniej opodatkowany

Od przyszłego roku rolnik sprzedający np. chleb czy ser wytworzony we własnym gospodarstwie zapłaci niższy podatek - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 
 

Rozliczenie podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2014 r.

Do 28 lutego 2015 r. KRUS przekaże wszystkim emerytom i rencistom formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego).

Nie ma potrzeby zmian

Nie ma obecnie potrzeby zmian przepisów podatkowych dot. rolników - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Należy natomiast wspierać system zachęt, by rolnicy odchodzili od podatku rolnego - dodał.

Sezonowy handel kwiatami podlega opodatkowaniu

Zwiększony ruch na cmentarzach na przełomie października i listopada oznacza kilkukrotnie większą sprzedaż zniczy i kwiatów. W okolicach nekropolii sprzedaż prowadzi wiele osób, które zajmują się tym tylko sezonowo. Taki rodzaj handlu może być uznany za działalność gospodarczą wymagającą rejestracji – podkreśla Grzegorz Roman, adwokat z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Dzięki nowym przepisom rodzinne gospodarstwa rolne mają być bardziej rentowne

W Polsce blisko 99 proc. gospodarstw stanowią rodzinne gospodarstwa rolne o powierzchni do 300 ha. Zdecydowana większość to te niewielkie, które nie przekraczają 5 ha. Ich liczba jednak spada. Przewidziane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich działania mogą wspomóc rozwój rodzinnych gospodarstw. Eksperci podkreślają, że istotne jest także, zwłaszcza w perspektywie zbliżającego się uwolnienia obrotu ziemią rolną, wprowadzenie ścisłej kontroli administracyjnej.

Eksperci: rolnicy powinni płacić podatek dochodowy

Wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników jest koniecznością, gdyż dzięki temu wzrośnie efektywność rolnictwa. Obowiązujące przepisy skłaniają rolników do biernej postawy w obawie o utratę przywilejów - uważają eksperci.

Czy można inaczej płacić podatki ?

W poszukiwaniu dobrych wzorców sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa i systemów podatkowych Świętokrzyska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny do Austrii. Przedmiotem analiz były landy objęte działalnością Izby Rolniczej Dolnej Austrii z dominującą produkcją mleka i Izba Rolnicza Landu For Albert z siedzibą w Bregencji, obsługującej rejon przyległy do Jeziora Bodeńskiego, z dominującą produkcją sadowniczą.