Strona główna Tagi Pordzewiacze

pordzewiacze

Komunikat sadowniczy PROCAM 16 z 08.07.2020

Nowy komunikat sadowniczy Krzysztofa Gasparskiego, Procam, w którym mowa przede wszystkim o presji ze strony szkodników, która w sadach jabłoniowych jest duża. Dotyczy to mszycy, przędziorków i pordzewiaczy, ale także zwójek. Więcej w filmie:

Komunikat sadowniczy PROCAM 12 z 03.06.2020

Krzysztof Gasparski z PROCAM Polska w najnowszym komunikacie sadowniczym z dnia 03.06.2020. Aktualne zalecenia w uprawie jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni i wiśni.

Uwaga na przędziorki i pordzewiacze. Praktyczne porady w wersji audio

Jest sucho i ciepło. To okres wzmożonej aktywności szkodliwych roztoczy, które mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia jakości owoców.

Pordzewiacz śliwowy – stałe zagrożenie śliw

Pordzewiacz śliwowy wydaje się być większym zagrożeniem dla śliw, niż pordzewiacz jabłoniowy dla jabłoni. Szkodnik zasiedla również inne gatunki – na przykład wiśnie.

Uwaga na pordzewiacza na jabłoni

Szpeciel ten nabiera w ostatnich latach bardzo dużego znaczenia. W tym sezonie występuje w dość dużym nasileniu, szczególnie w sadach, gdzie z uwagi na niskie nasilenie występowania przędziorków nie prowadzono ich zwalczania.
 

Szkodniki drzew owocowych. Roztocze (cz. I)

Pajęczaki z rzędu roztoczy stanowią bardzo ważną grupę szkodników roślin. Mimo bardzo małych rozmiarów (0,15-0,6 mm długości) potrafią wyrządzić dotkliwe szkody. Sprawia to ich sposób żerowania (kłująco-ssący aparat gębowy), duże tempo rozmnażania i liczebność populacji oraz szkodliwość zarówno osobników dorosłych, jak i larw.

Introdukcja dobroczynka gruszowego

Przędziorki i pordzewiacze to groźne szkodniki roślin sadowniczych. W wielu polskich sadach wymagają wykonania w sezonie 2, 3, a nawet 4 zabiegów zwalczających.

Przędziorki i pordzewiacze weźmie siłowo

Lista akarycydów dopuszczonych do stosowania w uprawach sadowniczych zwiększyła się o nowo zarejestrowany w kwietniu środek zawierający substancję czynną niewykorzystywaną dotychczas w polskich sadach.

Przędziorki i pordzewiacze – czas na systematyczne lustracje

Taki apel wystosowano 2 kwietnia w trakcie konferencji prasowej firmy Sumi Agro Poland, która odbyła się w Warszawie. Dr Alicja Maciesiak z Instytutu Ogrodnictwa podczas swojego wystąpienia radziła wszystkim tym, którzy nie mieli jeszcze okazji tego zrobić, aby dokładnie skontrolowali obecność złóż jaj przędziorków na drzewach i krzewach owocowych.