Produkcja bezpiecznej żywności

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego oraz perspektywy produkcji wysokiej jakości żywności były tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez konsorcjum DuPont w Warszawie 15 października.

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego przygotował DuPont wraz z Economist Intelligence Unit przy współpracy z szerokim gronem światowej sławy specjalistów. Te ogólnodostępne dane charakteryzujące na razie 105 krajów świata dostarczają informacji na temat m.in. potencjału, jaki w produkcji żywności, energii i bezpieczeństwie żywności mają poszczególne kraje. Piotr Gill, Dyrektor Generalny, charakteryzując to „narzędzie” informował, że wg analizy danych, np. w Polsce możemy wyprodukować drugie tyle pszenicy, co dotychczas. Są ku temu sprzyjające warunki zarówno glebowe, jak i klimatyczne, przy czym na razie nie wykorzystujemy w 100% możliwości drzemiących w polskim rolnictwie.

W zwielokrotnieniu produkcji, nie tylko pszenicy, przydatne będzie także ogólnoświatowa strategia DuPont, której pewne aspekty przybliżył nowy Country Manager – Robert Alber (fot. 1). Zastąpił on na tym stanowisku wieloletniego dyrektora – Krzysztofa Golca (fot. 2), który obecnie w Six Sigma Black Belt (działającej w DuPont) zajmie się organizacją bezpiecznej produkcji zbóż i innych upraw rolniczych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Fot. 2. Krzysztof Golec

DuPont, postrzegana dotychczas jako lider w ochronie zbóż, rozszerza swoją ofertę i  najbliższych sezonach wprowadzi na polski rynek wiele fungicydów, zoocydów i herbicydów nie tylko do ochrony zbóż, ale także rzepaku i kukurydzy, o czym informował m.in. dyrektor marketingu – Jacek Czernichowski (fot. 3).

Fot. 3. Jacek Czernichowski

Powiększy się także asortyment preparatów do wykorzystania w działach specjalnych – sadownictwie, warzywnictwie i produkcji ziemniaków, za które odpowiada obecnie w rejonie Europy Centralnej Paweł Prokop (fot. 4). Do wprowadzonych w tym roku nowoczesnego insektycydu Coragen® 200 SC (wykorzystywanego do zwalczania gąsienic w sadach i uprawach warzyw oraz stonki ziemniaczanej) oraz jedynego w Polsce zarejestrowanego nematocydu Vydate® 10 G dołączy Fontelis® 200 SC. Ten fungicyd, zawierający nową, dotychczas niestosowaną w polskim sadownictwie substancję czynną – penthiopyrad, wykazuje, jak informował P. Prokop, wysoką skuteczność w ochronie przed: parchem jabłoni (w tym interwencyjnej do 24–48 godzin po infekcji), mączniakiem jabłoni oraz szarą pleśnią jabłek, do której zwalczania będzie się go stosować od momentu kwitnienia jabłoni.

Fot. 4. Paweł Prokop

Katarzyna Kupczak
Fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAmerykański gwiazdor estrady sadzi drzewa
Następny artykułPAH: w walce z głodem trzeba wspierać lokalną produkcję żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.