Strona główna Tagi Przechowywanie warzyw

przechowywanie warzyw

W Rosji brakuje przechowalni dla warzyw

Branżowi specjaliści szacują, że do 80% rosyjskich przechowalnidla warzyw jest technologicznie przestarzała – nie zapewnia warunków do długotrwałego przechowywani podstawowych warzyw, co powoduje niestabilność ich cen rynkowych.

Straty rosyjskich plantatorów ziemniaków

Wiosna bieżącego roku rosyjscy plantatorzy ziemniaka zderzyli się z brutalną rzeczywistością: rynek nie chciał kupować ich towaru. Nie pomogły skargi do Ministerstwa Rolnictwa ani argumenty o kapitałach włożonych przez rodzime firmy produkcyjne w przechowalnictwo. Organizacja branżowa – Związek Ziemniaczany musiał pogodzić się z poniesionymi stratami. Teraz apeluje o znalezienie rozwiązań, które zabezpieczą plantatorów przed powtórką tegorocznej sytuacji.

Od wiosny Rosjanie jedzą tylko importowaną marchew

Regularnie w okresach marzec-lipiec rynek rosyjski jest skazany na import marchwi. Rodzimej produkcji praktycznie wtedy nie ma. A to za sprawą kłopotów z przechowywaniem tego podstawowego w kuchni rosyjskiej warzywa (składnika „zestawu barszczowego”).

Zamgławianie obiektów przechowalniczych a przechowywanie warzyw

Przechowywanie warzyw to proces, podczas którego może dojść do znacznych strat w ilości i jakości magazynowanego towaru. W dziedzinie tej nieustannie poszukuje się rozwiązań, które mogłyby ograniczyć ubytki warzyw podczas składowania. Firmy oferują coraz nowocześniejszy sprzęt, którym można utrzymać w obiektach optymalną temperaturę, wilgotność czy skład gazowy powietrza. W tym roku dodatkowym narzędziem prawnie dopuszczonym do stosowania podczas przechowywania niektórych warzyw jest zamgławianie obiektów przechowalniczych preparatem zawierającym oospory grzyba Pythium oligandrum.

Warzywa minimalnie przetworzone

Konsumenci coraz częściej kupują warzywa przygotowane do spożycia – minimalnie przetworzone np. obrane i pokrojone. Jest to szansa na uzyskanie większego dochodu ze sprzedaży płodów rolnych, ale trzeba pamiętać, że nawet takie minimalne przetwarzanie wymaga przestrzegania odpowiedniego reżimu higienicznego w gospodarstwie.

Coraz głośniej o Kabardyno-Bałkarii

Ta maleńka (11,5 tys. km2, ok. 0,9 mln ludności) autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej żyje niejako w cieniu większych i niespokojnych krajów północnego Kaukazu. Jeśli już mowa o cieniu, to w jej południowym rogu, przy granicy z gruzińską Górną Swanetią leży (i rzuca na Kabardyno-Bałkarię tenże cień) Elbrus (5642 mnpm) - geografowie kłócą się, czy uznać go za najwyższy szczyt Europy, czy pozostać przy Mount Blanc.

Fundusze emerytalne zbudują przechowalnie warzyw i owoców?

Rząd rosyjski zapewnia, że w zastępowaniu produktów importowanych rodzimymi odnotował już duże sukcesy – osiągnął już 80%, a w niektórych kategoriach nawet 90% wskaźniki zamiany. Przyznaje przy tym, że te optymistyczne dane nie dotyczą owoców i warzyw – w ich produkcji Rosja dopiero rozpoczyna cały proces zastępowania importu. Co ważniejsze, dla mającej wzrastać produkcji tych ziemiopłodów pilnie potrzebne są magazyny i przechowalnie. Ich budowa jest ważną pozycją w strukturze państwowych subwencji dla sektora rolno-przemysłowego. Ostatnio zaproponowano dodatkową pomoc mającą przyspieszyć rozwój przechowalnictwa w Federacji Rosyjskiej.

Naukowo o trwałości pozbiorczej warzyw

Jednostki naukowo-badawcze coraz większy nacisk kładą na badania związane z możliwością wydłużania trwałości warzyw m.in. tych wstępnie przygotowanych do spożycia, bowiem zainteresowanie nimi wśród klientów rośnie. O światowych doświadczeniach dotyczących technologii przedłużania trwałości warzyw dyskutowano podczas 3. Międzynarodowej Konferencji, która odbyła się w tym roku w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Ozonowanie

Kurcząca się z roku na rok lista substancji aktywnych do ochrony przedzbiorczej owoców, a także ciągłe obawy o pozostałości w owocach środków ochrony roślin sprawiają, iż technika rozwija się w kierunku alternatywnych, wobec dotychczas stosowanych, metod wspomagania producentów i uczestników łańcucha handlowego w utrzymaniu wysokiej jakości świeżych produktów.

Opakowania ze zmodyfikowaną atmosferą

Modyfikować można nie tylko atmosferę w komorach przechowalniczych o mniejszej i większej pojemności, lecz także w obrębie pojedynczej palety, czy wręcz skrzynki. Produkty mogą być w tych opakowaniach składowane oraz transportowane do klientów, nawet na dalekie odległości.