Strona główna Tagi Rolnictwo zrównoważone

rolnictwo zrównoważone

Szanse i zagrożenia sektora sadowniczego

Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy sadownicy i producenci powinni dążyć do rozwoju sektora. Znawcy rynku niezmiennie podkreślają, jak ważna jest stała współpraca całej branży, od sadowników, po eksporterów. Jakie są szanse i zagrożenia dla rynku sadowniczego w Polsce i na świecie?

Zrównoważona żywność w Polsce

Trzy czwarte Polaków jest zainteresowanych kupowaniem produktów rolnictwa zrównoważonego, wielu gotowych je za nie zapłacić nawet o 20% więcej.

Rynek produktów rolnictwa zrównoważonego będzie wart 64,6 mld zł

Zdaniem polskich konsumentów produkty z upraw rolnictwa zrównoważonego są o 20% tańsze od produktów z upraw ekologicznych i o 40% droższe od produktów z upraw rolnictwa konwencjonalnego. Trzy czwarte Polaków jest zainteresowanych kupowaniem produktów rolnictwa zrównoważonego, a 73% ankietowanych gotowych jest za nie zapłacić nawet 20% więcej.

Rolnictwo zrównoważone chroni klimat

Praktyki regeneratywne to wszelkie działania rolników, które prowadzą do odtworzenia cykli natury, poprawy żywności gleb i stanu wód, zwiększenia bioróżnorodności oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Stanową one integralną część modelu rolnictwa zrównoważonego, które stawia sobie za cel ograniczanie wpływu rolnictwa na środowisko, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jednoczesnej akceptacji społecznej.

Agroabsolwent – konkurs na najlepszą pracę dyplomową!

Bank BNP Paribas od lat angażuje się w działania wspierające agrobiznes. Realizowane badania i wdrażane innowacje postrzega jako kluczowe dla ewolucji zrównoważonych systemów żywnościowych. Właśnie dlatego powstał konkurs Agroabsolwent - na najlepszą pracę dyplomową związaną z tematyką agro. Z przyjemnością ogłaszamy start 3. edycji Konkursu Agroabsolwent.

ecovio® M – rozwiązanie dla biodegradowalnych folii ściółkujących – niezawodnych w każdym gospodarstwie

Stosowanie biodegradowalnych folii ściółkujących w dobie zrównoważonego rolnictwa ma ogromne znaczenie. O problemach związanych z wykorzystaniem folii z tworzyw sztucznych w uprawie warzyw oraz o zaletach biodegradowalnej folii z ecovio® M jako alternatywie, korzystnej dla środowiska naturalnego rozmawiałam z dr Agatą Kruszec, Menedżerką Projektów i Ambasadorką Zrównoważonego Rozwoju BASF Polska oraz Maciejem Witą, Doradcą Agronomicznym BASF Polska.

Rolnictwo zrównoważone szansą dla Polski

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” przedstawiło wnioski i postulaty do projektu „Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej” w ramach prowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Grunt to zrównoważenie

Długoletnia kampania edukacyjna Bayer „Grunt to Bezpieczeństwo“ przekształca się w inicjatywę „Grunt to Zrównoważenie“, by podkreślić spójność z globalnymi celami firmy Bayer.

„ASAP Akademia” – kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” uruchomiło „ASAP Akademię” – platformę edukacyjną stanowiącą kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym.

Po co rolnikom zrównoważone rolnictwo?

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.