TRSK: druga wstępna prognoza zbiorów owoców

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych przedstawia swoją drugą wstępną prognozę zbiorów owoców ośmiu gatunków na rok 2012. Podobnie jak pierwszą, także obecną prognozę opracowano w oparciu o informacje od około 400 sadowników oraz o osobiste oceny sadów i plantacji dokonane przez 7 ekspertów w ważniejszych rejonach sadowniczych naszego kraju.

Podkreśla się, że jest to kolejna wstępna ocena. Na ostateczny wynik trzeba jeszcze poczekać, np. jabłek czy gruszek do końca sierpnia. Warunki klimatyczne mogą jeszcze wiele zmienić.

Jabłka. W porównaniu z pierwszą prognozą przewiduje się nieznaczny wzrost zbiorów w związku z dobrym zawiązaniem owoców i aktualnie korzystną pogoda do wzrostu jabłek. W dniu 23 czerwca jabłka były bardzo duże.

W kraju różny jest poziom zawiązania owoców oraz ich liczba na drzewie. Słabsze plonowanie drzew, m.in. na skutek większych szkód mrozowych, będzie na Mazowszu, zwłaszcza w rejonie grójecko-wareckim. W tym ważnym rejonie jabłkowym są sady, w których plony będą bardzo wysokie i bardzo niskie. Podobnie jest w okolicy Tarnowa. W porównaniu z rokiem ubiegłym największy wzrost zbiorów jabłek będzie na Kujawach, gdzie w zeszłym roku, na skutek szkód przymrozkowych, niskie były plony. W pozostałych rejonach kraju przewiduje się wyższe zbiory, niż w 2011 roku.

Prawie w całym kraju najsłabiej kwitły i zawiązały owoce: odmiana Jonagold i Ligol, która obficie owocowała w zeszłym roku. W sadach, gdzie w okresie kwitnienia były przymrozki, owoce są ordzawione z typową obrączką.

Wiśnie. Głównie na skutek szkód mrozowych na drzewach i zmniejszającej się powierzchni sadów, niższe mogą być zbiory. Jeśli nadal będą tak korzystne warunki atmosferyczne do wzrostu owoców, zbiory mogą nawet nieco przekroczyć granicę 160 tys. ton. Bardzo prawdopodobne są zbiory na poziomie 140 – 150 tys. ton.

Bardzo słabo zawiązały owoce innych odmian niż Łutówka, w tym tzw. wiśnia odroślowa. Także istotne różnice zanotowano w kraju. Dobre owocowanie zapowiada się na Kujawach, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, słabsze na Mazowszu, a także w Małopolsce. W Europie, w porównaniu z rokiem ubiegłym, tylko w Turcji będą istotnie wyższe, dlatego, że w zeszłym roku, na skutek niekorzystnej pogody, były niskie zbiory. W dniu 22 czerwca w Serbii cena skupu 1 kg wiśni do mrożenia wynosiła około 1,0 euro.

Śliwki. W związku z bardzo silnym opadem zawiązków, niskie będą zbiory owoców tego gatunku. Szczególnie słabo zawiązały owoce na Mazowszu, dość dobrze w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Gruszki. Z odmian grusz najwięcej zawiązków jest na drzewach odmiany Konferencja, a najmniej u odmiany Xenia. Podobnie, jak u innych gatunków, słabsze owocowanie zapowiada się na Mazowszu, lepsze na Kujawach.

Czereśnie. Już dawno nie było tak słabego zawiązania owoców, zwłaszcza późnych odmian czereśni. W całej Europie notuje się słabe owocowanie czereśni, także późniejszych odmian. Główna przyczyna to niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie kwitnienia drzew.

Truskawka. Sprawdza się pierwsza prognoza. Zbiory letnich odmian nie przekroczą granicy 100 tys. ton. Możliwe, że zbiory jesiennych odmian wpłyną jeszcze na wielkość tych zbiorów. Główne przyczyny to skutki mrozowe i przymrozkowe. Następnie dłuższy okres bez opadów, a teraz z ich nadmiarem, co ma wpływ przede wszystkim na jakość owoców. Większość dużych zakładów produkujących mrożonki owoców truskawki, kupiły o 30 – 50% mniej owoców niż w roku 2011. O istotnie niższych zbiorach owoców świadczą wysokie ceny utrzymujące się przez cały sezon skupu.

Malina. Niewielkie są szkody mrozowe. Wzrost krzewów i zawiązanie owoców jest na dobrym poziomie. Dobrze także się rozwijają krzewy jesiennych odmian. W związku z  tym przewiduje się zbiory na zeszłorocznym poziomie. W dniu 22 czerwca w Serbii ceny skupu owoców maliny były niższe o 0,20 euro/kg od cen skupu wiśni.

Porzeczka czarna. Przyjmując zeszłoroczne zbiory owoców wg GUS, to tegoroczne będą niższe, zaś według mojej prognozy (około 80 tys. ton), będą wyższe. Zgodna jest opinia wielu producentów tego gatunku, że zbiory nie przekroczą granicy 100 tys. ton, a to głównie ze względu na starszy wiek plantacji. Korzystna pogoda wpływa na wzrost jagód.

Zbiory i prognoza zbiorów w tys. ton

Następna informacja ukaże się za miesiąc. Autor zwraca się z prośbą o uwagi co do wielkości i jakości spodziewanych zbiorów. Proszę je przysłać na adres emakosz@o2.pl.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa międzynarodowym rynku czereśni (2)
Następny artykułW Krakowie powstało Centrum Edukacji Gleboznawczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.