Strona główna Tagi Wielka brytania

wielka brytania

Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa

Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa - Przewodnik Zjednoczonego Królestwa dla przedsiębiorców dotyczący przyszłych wymogów i procedur na granicach: „The Border with the European Union Importing and Exporting Goods”

Brexit i co dalej?

31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Od lutego rozpoczął się okres przejściowy, który będzie trwać do końca 2020 roku.

Uzbeckie czereśnie w Wielkiej Brytanii

Po raz pierwszy w sklepach Wielkiej Brytanii pojawiły się uzbeckie czereśnie. Eksport tych owoców z Uzbekistanu zaczął się w roku 2013, ale dopiero w bieżącym roku dotarł na wymagający brytyjski rynek.

W. Brytania: rynek truskawek w dwadzieścia lat wzrósł czterokrotnie

W zeszłym roku rynek truskawek w Wielkiej Brytanii wzrósł o 8%. Ile w roku bieżącym – ocenianym jako bardzo na Wyspach korzystny dla tej uprawy? Jeszcze nie wiadomo. Natomiast wiadomo, że w ostatnim dwudziestoleciu urósł on czterokrotnie!

Również w Wielkiej Brytanii nie ma kto zbierać owoców

Agencje rekrutacyjne na Wyspach ostrzegają, że nie są w stanie zapewnić pracowników potrzebnych brytyjskim rolnikom do zbierania owoców i warzyw. Ponad połowa tych firm nie mogła znaleźć wymaganej ilości siły roboczej - informują media. National Farmers Union stwierdziło, że w ubiegłym roku nastąpił 17% spadek liczby pracowników sezonowych. Doprowadziło to do zniszczenia wielu produktów na polach.

Skąd wziąć 95 tys. pracowników sezonowych?

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej producenci owoców i warzyw domagają się szybkich działań rządu, w calu zabezpieczenia sezonowej siły roboczej. Ocenia się, że w 2017 r. ok. 80 tys. pracowników sezonowych zbierało w Zjednoczonym Królestwie warzywa i owoce. Na 2019 r. przewiduje się zapotrzebownie sektora na poziomie 95 tys. osób.

Gorsza jakość zamiast I klasy. Markety się tłumaczą

W Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach dużo mówi się o mieszaniu produktów różnej jakości przez supermarkety. Chodzi o działania jednej z tamtejszych sieci handlowych, która w opakowaniach truskawek oprócz owoców I klasy dodawała te z II klasy jakości.
 
 

Fuzaryjne więdnięcie sałaty. Choroba się rozprzestrzenia

W brytyjskich gospodarstwach produkujących sałatę zaobserwowano pojawienie się ogniska chorobowego Fusarium oxysporum f. sp. lactucae. To pierwsze doniesieniu o przedostaniu się patogenu z kontynentalnej Europy na Wyspy Brytyjskie. Grzyb ten powoduje więdnięcie sałaty oraz zgniliznę korzeniową. 

Polskie borówki w Wielkiej Brytanii kosztują nawet 90 zł/kg

W Polsce rośnie areał uprawy borówki wysokiej. Nie ma jednak powodów do troski, bo wraz ze zwiększaniem się podaży, rośnie także popyt na owoce (promocja dźwignią handlu!). Coraz więcej owoców sprzedawanych jest w kraju, ale gros polskich borówek nadal trafia na eksport. 

Brytyjskie plantacje malin w Polsce? Powód to brak pracowników

Jak podaje The Independent, producenci owoców z Wysp Brytyjskich zamierzają przenosić produkcję ‘na kontynent’ w obawie przed efektem Brexit, który ma podnieść ceny owoców o 50 proc. Aby pozostać konkurencyjnymi chcą założyć plantacje tam gdzie nie będzie problemów z pracownikami do zbioru owoców i koszty produkcji będą niższe.