Strona główna Tagi Winnice

winnice

W najnowszym „Haśle Ogrodniczym” – 5/2019

Najnowsze Hasło Ogrodnicze 5/2019 zawiera cykliczny dodatek specjalny - "Moja Winnica". W tym numerze prezentujemy pilotażowe wydanie.

Produkcja rosyjskiego wina

Po odnotowanym w 2017 r. dołku produkcyjnym w Rosji produkcja rodzimych gatunków win nadal nie może się odbić od dna. Produkcja nie jest dla Rosjan łatwa, ale ten kapitałochłonny biznes nęci opłacalnością.

W Polsce jest już ponad 200 winnic

Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ponad 200, łączna powierzchnia upraw przekroczyła 330 hektarów, a produkcja wina – 5,2 tys. hektolitrów.

Enoexpo 2018: jeśli wino, to także z Polski

W Krakowie już po raz 16. odbywają się Międzynarodowe Targi Wina – ENOEXPO® 2018. Trzydniowe wydarzenie rozpoczęło się 7 listopada. Oprócz win z różnych z różnych regionów świata (m.in. Włoch, Gruzji, Hiszpanii), prezentowane są także te powstające w polskich winnicach.

Ważny termin dla producentów wina

15 lipca upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.

Dane „z sufitu”?

-Nie! Jeszcze lepiej: z kosmosu! Do końca bieżącego roku Włosi mają do wydania 19 mln euro na opracowanie i wdrożenie metod wykorzystywania danych satelitarnych w produkcji rolnej dla poprawienia rentowności, uzyskania przewagi konkurencyjnej. Znaczna część tych środków trafi do winnic - w ramach programu viticoltore 2.0.

Najlepsze niemieckie winnice na interaktywnej mapie

Verband Deutscher Prädikatsweingüter (VDP), stowarzyszenie grupujące około 200 czołowych niemieckich winiarzy, przygotowało dla swoich klientów interaktywną mapę, na której rolnicy pokazują, gdzie rosną winogrona, z których powstają ich najlepsze wina.

Enologia coraz lepiej znana Polakom

Enologia, czyli szeroko pojęta nauka o winie, jest coraz lepiej znana Polakom – mówi enolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Kiszka. Dodaje też, że musimy stworzyć własną tradycję winiarską, jeśli chcemy, by polskie wina stały się popularniejsze w świecie.

Enolog: polskie wina są coraz lepsze

Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o polskim winie. Sukcesem jest, że je produkujemy i że są coraz lepsze – powiedział enolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Kiszka.

„Historycznie słaby rok” europejskich winiarzy

Według Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV) rok 2017 będzie najgorszym od 56 lat jeśli chodzi o ilość wyprodukowanego trunku - OIV nazywa ten rok "historycznie słabym". Przez wiosenne mrozy i fale upałów  w lecie według pierwszych szacunków światowa produkcja spadnie o 8 procent do 246,7 mln hektolitrów.