Automaty ważące

W sprawnie funkcjonującej linii pakującej warzywa nie może zabraknąć precyzyjnej wagi. Na rynku są firmy oferujące urządzenia ważące o różnej wydajności, dzięki czemu można je dostosować do wydajności pozostałych elementów linii pakującej.
Agrotop Kaczmarek oferuje wagę kombinacyjną Sator SW12 przeznaczoną do ważenia warzyw i owoców. Urządzenie – w zależności od rozmiarów szalek ważących – może być dostosowane do napełniania dużych i małych opakowań. Waga Sator SW12 posiada 12 niezależnych kanałów wytrząsających. Dwa podajniki odprowadzające umożliwiają obustronne rozładowanie produktu. Waga przystosowana jest do współpracy z automatycznymi urządzeniami pakującymi. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego ze stali nierdzewnej, z wyświetlaczem LCD. Wydajność ważenia zależy od wielkości opakowań, np. ważąc produkty do opakowań o masie1–2 kg – wynosi ona 50 szt./min, do opakowań 2–5-kilogramowych – 40 szt./min, do opakowań 5–10-kilogramowych – 20 szt./min. Natomiast przy naważaniu dużych porcji – o masie 10–20 kg – wydajność wynosi 10–12 szt./min.
Firma APH oferuje wagi kombinacyjne marki Manter, której oferta obejmuje wiele modeli np.: M8, M8XL, M10,M10CA, M10XL, M12V, MD12,MD16 oraz MD16D. Model Manter M8 wyposażony jest w kosz dozujący, działający jako bufor, z którego warzywa dostają się do wibrujących kanałów, skąd kierowane są do 8 szalek ważących. Informacje dotyczące ważenia wprowadza się na dotykowym panelu (ustawienia mogą być zapisane w pamięci). Waga współpracuje z jedną lub większą ilością pakowarek. Zakres ważenia wagi Manter M8 wynosi od 250 g do 10 kg. Wydajność przy opakowaniach o masie 2,5 kg wynosi do35 szt./min. 

Manter M12V

Manter M8XL posiada powiększone szalki, dzięki czemu możliwe jest zważenie do 15 kg. 

Manter M10CA dzięki długim pojemnikom przystosowana jest do ważenia produktów takich jak marchew i pietruszka. Jej wydłużone linie wibrujące oddzielone są ruchomymi panelami w celu zapobiegania blokowania się produktu. Przy opakowaniach 2,5-kilogramowych osiąga wydajność 25 szt./min. 
Natomiast waga Manter M12V wyposażona jest w szalki wyprofilowane w kształcie litery V z systemem otwierania na dwie strony, co zwiększa wydajność pracy np. ważąc porcje o masie 2,5 kg wydajność wynosi 60 szt. opakowań/min. Przeznaczona jest do ważenia małych porcji – od 250 g. 
Inne rozmieszczenie szalek ważących (12 szt.) znajduje się w modelu Manter MD12, zamontowane są one w dwóch rzędach po 6 szt. naprzeciw siebie. Zakres ważenia wynosi od 250 g do 15 kg. W ciągu minuty model ten może zważyć 60 opakowań o masie 2,5 kg. 
Podobne rozmieszczenie 16 szalek ważących jest w modelu Manter MD16, którego wydajność wynosi do 65 opakowań o masie 2,5 kg/min. Manter MD16 przeznaczony jest do ważenia opakowań o masie od 500 g do 15 kg. 
Model MD16D posiada dodatkowo kosze dozujące, zwiększające wydajność i prędkość pracy maszyny, która w przypadku opakowań 2,5-kilogramowych wynosi 80 szt./min, a zakres ważenia tego modelu wagi to  0,5–10 kg. 
Niektóre modele wag marki Manter, na życzenie klienta, mogą być dostarczone z certyfikatem OIML R61 (Organisation Internationale of Metrologie Legale).
Firma Bosky oferuje wagę kombinacyjną PEG-12/160, wyposażoną w 12szalek ważących. Warzywa są podawane ze standardowego systemu przenośników i gromadzone w koszu zasypowym umieszczonym w dolnej części podajnika elewacyjnego. Stamtąd produkt jest transportowany przez kanały wibracyjne do szalek ważących. Komputer dobiera kombinacje spośród zważonych szalek i zgodnie z zadaną masą opróżnia je. Szalki ważące są wyposażone w podwójny system klap, mogą być opróżnione w zależności od potrzeb na wybrany pas wyrzutowy, a produkt skierowany w dowolną stronę do maszyny pakującej. Wydajność modelu PEG-12/160, przy ważeniu porcji o masie 3 kg wynosi 60 szt./min, a zakres ważenia – od 0,5 kg do 10 kg na jeden zrzut oraz do 25 kg w kilku zrzutach.

Waga PEG 12/160

FH Najbar oferuje wagi kombinacyjne przeznaczone do ważenia cebuli i innych warzyw firmy Elisam, np. model EHS122. Warzywa trafiają na płytę wibracyjną wagi ukośnym przenośnikiem, a następnie przez kanały wibracyjne transportowane są do podwójnie otwieranych szalek ważących. Maszyna wyposażona jest w dotykowy panel starowania LCD umożliwiający zmianę parametrów pracy. Automatyzacja procesów w wadze jest realizowana przez sterownik PLC firmy Omron. Zakres ważonych opakowań wynosi 0,5–25 kg. 

W modelu EHS 122 szerokość pojedynczej szalki to 200 mm. Dzięki temu waga idealnie nadaje się do odważania dużych porcji – o masie 5, 10 czy 15 kg. System dwóch przenośników odprowadzających w wadze Elisam EHS 122 zapewnia sprawne działanie również przy szybkim odważaniu mniejszych porcji (0,5–2,5 kg). Istnieje także możliwość odważania dwóch różnych wagowo porcji i kierowania ich do oddzielnych maszyn pakujących w tym samym czasie.

Elisam EHSI 22

Firma Htech ma w swoim portfolio wagi kombinacyjne, duńskiej firmy Newtec. W 2016 r. wzbogacono ofertę o nowe modele wag oznaczone symbolem B2. Do ważenia cebuli czy ziemniaków firma poleca wagę 4009XB2, która dzięki podwójnemu systemowi szalek jest w stanie zważyć do 50 szt. opakowań 2,5-kg na minutę. Dzięki odpowiednio dużym pojemnikom może pracować z większymi porcjami, jak 15 kg czy 20 kg. 

Nowe wagi mają odmieniony design, beznarzędziowy system ściągania klap wagowych (np. do mycia) oraz czytelny ekran dotykowy i aktywny system przyjmowania produktu. Oprogramowanie wagi, steruje i zarządza również systemem rozprowadzania porcji do maszyn, zwanym PCS (Portion Collecting System). Dzięki temu dla każdego produktu i każdej porcji, w wybranym przez operatora programie, można zapewnić odpowiednio dobrane parametry pracy. 
W ciągłej sprzedaży, firma posiada również inne modele wag np.:2009XB, 2012XBG, 3013XL, którebyły w jej ofercie do tej pory.
Wagi kanałowe serii WK to profesjonalneu rządzenia do odważania zadanych porcji ziemniaków, cebuli oraz warzyw korzeniowych (w tym także marchwi oraz pietruszki). Zasada działania wag kanałowych polega na automatycznym łączeniu mniejszych porcji odważonych przez, w zależności od modelu, 9 lub 12 elementów ważących w jedną najbardziej zbliżoną do zadanej. Dzięki zastosowanej technologii wagi kanałowe odznaczają się dokładnością, co jest szczególnie istotne przy małych porcjach oraz osiągają wydajności dużo wyższe niż powszechne wagoworkownice. 
Waga kanałowa jest sterowana przez komputer, a jej obsługa odbywa się za pomocą przyjaznego dla użytkownika ekranu dotykowego. Wszystkie elementy mające bezpośredni kontakt z odważanym produktem są standardowo wykonane ze stali kwasoodpornej. Elementy, które nie są wykonane ze stali kwasoodpornej pokryte są farbą nakładaną metodą proszkową. Standardowo urządzenie serii WK może zasilać dwie maszyny pakujące, np. clipper i raszlownicę (opcjonalnie 3). 

Waga WK 12 z raszlownicą i foliarką

Wydajność wag kanałowych waha się w zakresie od 5 t/godz. do 15 t/godz. i zależy od wielkości porcji (1–25 kg). Za dodatkową dopłatą można zastosować zbiorniki buforowe zwiększające wydajność wagi.

Firma Ruthenberg Landtechnik ma w swojej ofercie wagi marki Upmatic, wśród których są modele (w zależności od wykonania) przeznaczone doważenia różnych rodzajów warzyw i owoców, nie tylko o kulistym kształcie. Spośród nich do ważenia warzyw przeznaczony jest np. model Upmatic2007 wyposażony w 7 szalek ważących. Produkty transportowane są przez kanały wibrujące do pojemników naważających. Zakres ważenia wynosi od 1 kg do 25 kg, a wydajność pracy – 30 opakowań/min w przypadku porcji o masie 2,5 kg. 
Model Upmatic 2008 wyposażony jest w 8 szalek ważących, a zakres ważenia wynosi 0,5–25 kg. Wydajność w przypadku ważenia opakowań 2,5-kilogramowych wynosi 28szt./min. 

Waga marki Upmatic

Natomiast model Upmatic2208 przeznaczony jest do ważenia towarów o mniejszych gabarytach jednostkowych (np. krojone warzywa) w porcjach o masie od 100 g do 2,5 kg. Waga ta przy ważeniu porcji o masie 2,5 kg ma wydajność 28 opak./min.

Opracowała: Aleksandra Andrzejewska
Zdjęcia: firmowe

Artykuł pochodzi z numeru 11/2016 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAkredytacja paszportem dla polskiego handlu
Następny artykułBarwne elementy gwiazdy betlejemskiej to wcale nie są kwiaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.