Doświetlanie storczyków diodami LED

Doświadczenia przeprowadzone w firmie PlantResearch International B.V. (działającej przy uniwersytecie w Wageningen w Holandii) dowodzą, że storczyki falenopsis doświetlane diodami LED wytwarzają o 23% więcej kwiatów w porównaniu z roślinami doświetlanymi wysokoprężnymi lampami sodowymi HPS (z ang. high-pressure sodium).

Jak informuje Titta Kotilainen, menedżer ds. badań w fińskiej firmie Valoya Oy, jest to kontynuacja doświadczeń dotyczących wpływu lamp Valoya NS2, AP67 i AP673 na wzrost i kwitnienie storczyków falenopsis, w porównaniu do tradycyjnych źródeł oświetlenia. Okazuje się, że okazy poddane działaniu lamp AP67 i AP 673 w fazie wzrostu pędów kwiatostanowych wytwarzają ich więcej niż te, doświetlane lampami NS2 i HPS. Pozytywny efekt na tę cechę wywarło zwłaszcza doświetlanie storczyków diodami Valoya AP 67. Okazy te – w porównaniu z roślinami doświetlanymi wysokoprężnymi lampami sodowymi – wytworzyły 23% więcej kwiatostanów i 22% więcej pąków kwiatowych.

Zdaniem Gonçalo Nevesa, menedżera technicznego współpracującego z firmą Valoya Oy, wysokoprężne lampy sodowe nie są korzystne w uprawie falenopsisów, bowiem wydzielają dużo ciepła i liście roślin nadmiernie się nagrzewają. – Ma to zły wpływ zwłaszcza w III fazie, gdy storczyki potrzebują podwyższonego poziomu światła przy jednoczesnej niższej temperaturze – stwierdza G. Neves.

Na inną zaletę doświetlania storczyków diodami LED wskazuje Ron Galiart, pracownik naukowy w PlantResearch International, który informuje, że liczba liści wytworzonych w fazie I była istotnie wyższa u roślin doświetlanych diodami AP 67, niż u tych z innymi źródłami światła. Nie stwierdzono natomiast różnic w długości i szerokości blaszek liściowych. Obserwując rośliny w fazie II, nie stwierdzono wpływu światła na liczbę liści. – To pokazuje, że mniejsze rośliny (w fazie I) reagują na doświetlanie inaczej niż te w fazie II – dodaje R. Galiart.
 
Doświadczenia dotyczące doświetlania storczyków falenopsis były konsultowane z Marcelem van Twistem z firmy Anthura. Tłumaczy on, że wzrost i rozwój tych roślin podzielony jest na trzy fazy. Najpierw rozmnożone metodą in vitro młode rośliny umieszczane są w multiplatach (faza I). Potem następuje faza wzrostu, po której młode rośliny sadzi się do przezroczystych doniczek o średnicy 12 cm i uprawia w nich do czasu wytworzenia przez falenopsisy 4 lub 5 w pełni rozwiniętych liści (faza II). Okazy takie umieszczane są w niższej temperaturze w celu indukcji kwitnienia (faza III). Jak podkreśla M. van Twist, na tym etapie ważne są wcześniejsza selekcja roślin i rozpoczęcie chłodzenia tylko w wypadku okazów odpowiednio rozrośniętych. To zwiększa szansę na wytworzenie przez rośliny dwóch lub więcej pędów kwiatostanowych.

Wyniki opisywanych doświadczeń, w których nie przeprowadzano selekcji storczyków przed przystąpieniem do chłodzenia, wykazały, że ponad 70% roślin doświetlanych diodami AP 673 i AP 67 wytworzyło dwa pędy, a w wypadku pozostałych kombinacji (NS2 i HPS) – stwierdzono to u tylko 50% okazów. – Dane te potwierdzają, że wykorzystując odpowiednie źródło światła, można ograniczyć koszty związane z selekcją roślin – dodaje M. van Twist.

Warunki przeprowadzanych doświadczeń zbliżone były do tych produkcyjnych, typowych dla gospodarstw holenderskich. W fazach I i II wzrostu wegetatywnego w ciągu dnia utrzymywano temperaturę 28–31°C, a nocą wynosiła ona ok. 27,5°C. Na etapie indukowania kwitnienia temperaturę w ciągu dnia obniżono do 20–22°C, ale przez co najmniej 12 godzin w ciągu doby wynosiła ona maksymalnie 18°C. Rośliny dokarmiano dwutlenkiem węgla (650 ppm).

Storczyki falenopsis są obecnie w Holandii najczęściej uprawianą rośliną doniczkową o ozdobnych kwiatach. W 2013 r. na giełdy trafiło 126 mln tych roślin, a wartość obrotu nimi wyniosła 475,4 mln euro.

Fot. materiały prasowe firmy Valoya

Ilona Sprzączka
Na podstawie materiałów z firm Valoya Oy i PlantResearch International B.V.

Informacja pochodzi z numeru 3/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNajdroższe warzywa na rynku
Następny artykułKredyty preferencyjne na razie w trzech bankach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.