Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
04.01.2016

Folia z siedmiu warstw

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
Bartosz Kłyk z firmy GeoPolska Sp. z o.o.

Bartosz Kłyk z firmy GeoPolska Sp. z o.o.

Podczas ubiegłorocznych Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych (Gołuchow,12–13 września 2015 r.) firma GeoPolska Sp. z o.o. zaprezentowała nowatorską, 7-warstwową folię ogrodniczą UV12. Jak informował prezes tej firmy Bartosz Kłyk (fot.), jest to pierwsza na rynku ogrodniczym folia składająca się z 7 warstw.
Jej producentem jest grecka firma Plastika Kritis, która wynalazła i jako pierwsza wdrożyła powszechną dziś technologię folii wielowarstwowych, a obecnie jest jednym z największych producentów folii na świecie. Folia ogrodnicza UV 12 z serii Kritifil R została wyprodukowana w zupełnie nowej, innowacyjnej technologii, na uruchomionej w tym roku wielkogabarytowej linii produkcyjnej.

Obecnie standardem w produkcji ogrodniczej jest folia trójwarstwowa. W rozwoju nowych produktów napotkano pewne ograniczenia, związane z tym, że nie wszystkie dodatki uszlachetniające można ze sobą łączyć. W firmie Plastika  Kritis stworzono metodę połączenia tych materiałów poprzez zastosowanie dodatkowych warstw pośrednich. Prace nad nowym produktem trwały kilka lat. W tym czasie przygotowano technologię produkcji oraz testowano nową folię we współpracy z europejskimi uniwersytetami rolniczymi.

Efektem tych działań jest otwarcie w 2015 r. nowej inwestycji – linii do produkcji 7-warstwowej folii w nowatorskiej technologii– mówił B. Kłyk. -Nasza firma jest dystrybutorem greckiego producenta na terenie Polski. - Obecnie na polski rynek wprowadzamy 7-warstwową folię UV12 o grubości 150 μm. Jej unikatową zaletą jest trwały, niezanikający efekt antykondensacyjny. Poza tym produkt ma wszystkie atuty i właściwości folii najwyższej klasy, m.in. efekt termiczny i antymgłowy – przekazał prezes firmy Geo Polska.

Folia UV12 jest wzmacniana mechanicznie, dzięki czemu ma większą wytrzymałość i jest od standardowej folii bardziej odporna na przebicie, rozerwanie i inne uszkodzenia, np. te spowodowane przez wiatr. Producent określił okres jej przydatności na 12 sezonów (6 lat). - Dodatkowo, jest to folia typu Crystal Clear, którą oprócz bardzo wysokiej przepuszczalności światła, cechuje efekt dyfuzji – zakładamy bowiem, że nowy produkt będzie najbardziej interesujący dla ogrodników  prowadzących wczesne uprawy, którzy dotychczas mieli problemy z deficytem światła. Stąd też sugerujemy docelowe zastosowanie przede wszystkim do tuneli z podwójną pompowaną folią – poinformował B. Kłyk. Jak zapowiedział, asortyment folii tunelowych będzie rozszerzany o nowe produkty, wytwarzane w tej innowacyjnej technologii. 

Tekst i fot.: Anna Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 12/2015 miesięcznika "Hasło Ogrodnicze" 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności