Jeden z najnowocześniejszych w Europie

4 maja w Regnowie odbyło się uroczyste otwarcie obiektu Grupy Producentów Owoców ROJA Sp. z o.o. Grupa zrzesza 43 sadowników z województw: łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Produkują oni owoce łącznie na około 680 ha. Prezesem grupy jest Roman Jagieliński.

Nowootwarty obiekt (fot. 2) jest jedną z najnowocześniejszych sortowni i chłodni w Europie. Wybudowano go przy udziale funduszy z Unii Europejskiej (stanowiły one 75% inwestycji). Generalnym wykonawcą obiektu była firma REST z Rzeszowa. Na powierzchni około 2 ha znajdują się chłodnie, sortownia, pakownia i magazyn wysokiego składowania. W części chłodniczej znajdują się 52 komory o pojemności 350 ton jabłek każda (wyposażone w drzwi firmy Żelazo) oraz magazyn wysokiego składowania na 5200 skrzyniopalet. Taka baza umożliwia przechowywanie ponad 18 000 ton owoców w warunkach ULO, a już niedługo w 8 komorach także w DKA. Wykonawcą systemu chłodzenia oraz kontrolowanej atmosfery w obiekcie grupy ROJA była firma Atmo-Control. W kompleksie przechowalniczym zastosowano agregaty glikolowe produkcji tej firmy, zbudowane na bazie sprężarek firmy Bitzer. Każdy agregat składa się z dwóch sprężarek tandemowych oraz odpowiednio dobranego wymiennika płaszczowo- rurowego. Natomiast w każdej komorze zamontowano glikolową chłodnicę firmy Thermokey. Sterowanie agregatem oraz temperaturą w poszczególnych komorach odbywa się za pomocą sterownika PLC z kolorowym ekranem dotykowym. Odszranianie chłodnic realizowane jest przy użyciu ciepłego glikolu gromadzonego w czasie pracy agregatu. W komorach spedycyjnej oraz wysokiego składowania zastosowano instalacje freonowe.

Fot. 2. Obiekt GP ROJA w Regnowie ma powierzchnię blisko 2 ha

W obiekcie owoce są nie tylko przechowywane, lecz także sortowane i przygotowywane do sprzedaży. Halę do sortowania jabłek wyposażono w urządzenia francuskiej firmy Maf-Roda (przedstawiciel i główny wykonawca spółka Libner-Trojan (fot. 3). Przy użyciu tej linii możliwe jest tylko wstępne sortowanie, bądź wstępne sortowanie i pakowanie jabłek, bądź jedynie pakowanie wcześniej wstępnie posortowanych owoców. Obecnie jabłka są przygotowywane na 4 liniach (docelowo będzie ich 8). Linia ta umożliwia przygotowanie do sprzedaży około 50 000 ton owoców rocznie. Jej wydajność to 30 ton jabłek na godzinę. Na 4 liniach obecnie pracuje około 40 osób. Jabłka, w zależności od zamówienia, mogą być pakowane m.in. na tacki, w worki foliowe, do pudełek luzem lub na wytłoczkę. Owoce niespełniające zadanych parametrów z sortownicy za pomocą suchej napełniarki trafiają natomiast do skrzyniopalet i są przeznaczane do przetwórstwa.

Fot. 3. Halę do sortowania jabłek wyposażono w maszyny francuskiej firmy Maf-Roda

Na antresoli o powierzchni około 8000 m2 znajduje się magazyn opakowań. Są tam magazynowane zakupione opakowania, a także sklejane bezpośrednio w obiekcie za pomocą sklejarki do kartonów firmy Bosky. Stąd opakowania trafiają bezpośrednio za pomocą zrzutów na linie pakujące.

Zakład spełnia normy unijne i jakościowe (m.in. HACCP i GlobalGAP). Próby jabłek systematycznie dostarczane są do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach w celu sprawdzenia zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

– Obecnie 70% jabłek sprzedawanych przez naszą grupę trafia na rynek krajowy, a 30% na eksport, głównie do Holandii, Hiszpanii, Portugalii i na rynek wschodni. Wymagania co do jakości towaru na wszystkich rynkach są podobne. Łatwiej jednak sprzedaje się owoce na rynkach zachodnich ze względu na pewniejszego odbiorcę – informował Piotr Było, dyrektor generalny GP Roja. Najlepiej w ostatnich sezonach sprzedają się Jonagoldy, ‘Idared’, ‘Šampion’, ‘Gala’, ‘Gloster’ i ‘Golden Delicious’. Mimo, iż owoce są przechowywane w warunkach ULO, są traktowane preparatem SmartFresh 03 VP (SmartFresh Quality System) zawierającym 1-metylocyklopropen (1-MCP). Zaobserwowano bowiem, że traktowane nim owoce nie tylko lepiej się przechowują (niż nim nietraktowane), lecz także znacznie lepiej zachowują swoją jakość w obrocie handlowym.

Identyfikowalność produktów (ang. traceability) podczas przechowywania i dystrybucji zapewnia w obiekcie firma Informia. Jest to zintegrowany system informatyczny, który łączy proces produkcji z przechowywaniem, handlem i logistyką. System ten umożliwia prześledzenie całego procesu od zbioru owoców do momentu zakupu przez konsumenta finalnego. – System, który zainstalowaliśmy w GP Roja to profesjonalne oprogramowanie, które od wielu lat funkcjonuje we Francji, a od kilku lat także w Polsce. Składa się ono z dwu programów, które się wzajemnie uzupełniają. TraceFlow® pozwala na zarządzanie odbiorem towaru od producentów, przechowywaniem owoców oraz opakowań, sortowaniem i przygotowaniem produktów dla odbiorcy. EuroFlow® natomiast jest programem do zarządzania handlem, monitoruje produkty od momentu ich wejścia do obiektu przechowalniczego do momentu sprzedaży, uwzględniając koszty na każdym etapie ich obsługi. Rozlicza on zatem koszty sortowania, składowania, opakowań (w tym koszt opakowań zwrotnych), transportu, wynagrodzenia dla producentów oraz stale nadzoruje marże. Pozwala także na automatyczne generowanie PZ, WZ, faktur oraz raportów dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – informował Léonard Gallone, prezes generalny firmy Informia.

Obok obiektu GP znajduje się też sklep prowadzony przez firmę ProCam, w którym członkowie grupy mogą zaopatrywać się w środki do produkcji. Innym udogodnieniem dla sadowników zrzeszonych w grupie jest zakup na ich potrzeby wózków widłowych i platform sadowniczych, a także doposażenie gospodarstw w urządzenia chłodnicze.

Monika Strużyk
Fot. 1-3 M. Strużyk

Artykuł pochodzi z numeru 7/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Zobacz również galerię: Nowy obiekt Grupy Producentów ROJA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZieleń to Życie – międzynarodowe spotkanie zielonej branży
Następny artykułRosja znacznie zmniejsza import gruszek

6 KOMENTARZE

  1. Od 2015 roku sortowanie bardzo się poprawiło. Wychodzi mało przemysłu i nie ma już sortowania od 7,5 tylko od 7 i od 6,5-7. Na samym początku troche uczyli się handlować i sortować ale tarez jest dobrze. Teraz transport jest naliczany inaczej i lepiej.

  2. Jeśli ktoś szuka opini na temat tej firmy to nie polecam wstawiać tam jabłek .
    Grupa oczywiście przyjmuje jabłka na przesortowanie ale nie umie sprzedać ani uszanować danego produktu , jabłka po przesortowaniu są sprzedawane tylko niektóre kalibry np 75+ a reszta jest wywalana na spad na dodatek doliczają jakieś chore opłaty za przetrzymywanie lub transport więc z oferowanej ceny w 2013 roku 1 zł po odliczeniu kosztów wyszło nie całe 0,60 groszy . moje zdanie jest wyrobione na temat tej grupy negatywnie . Więcej nie wstawię tam swoich produktów uważajcie bo stracicie

  3. Lektura tekstu robi wrażenie przedsiębiorstwo kosmos, gratuluje rozmachu, nowoczesnych rozwiązań, firma z wizja na przyszłość skazana na sukces, szczere słowa uznania…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.