Kontrola warunków w komorach chłodniczych

Rozmowa z Wiesławem Kosiorkiem z firmy Unichłód.

Redakcja: W jakie urządzenia do sterowania warunkami w chłodni powinien być wyposażony według Pana obiekt do przechowywania marchwi?
Wiesław Kosiorek: Podstawowymi urządzeniami, od których należy zacząć planowanie wyposażania chłodni do marchwi są wymienniki ciepła, których parametry należy dobierać na podstawie przeprowadzonego bilansu cieplnego. Najlepiej sprawdzają się chłodnice wentylatorowe z glikolem jako pośrednim czynnikiem chłodniczym. Kolejne niezbędne urządzenia to sprężarki chłodnicze. Parametry dostępnych na rynku sprężarek są bardzo zbliżone, dlatego przy ich doborze należy kierować się przede wszystkim żywotnością urządzenia i dostępnością części zamiennych. Ważnym elementem wyposażenia są też skraplacze, które mają za zadanie w warunkach wysokiej temperatury otoczenia utrzymać odpowiednie ciśnienie skraplania. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje wzrost mocy napędowej urządzenia, co przekłada się na większy pobór energii elektrycznej.

Jaka jest specyfika chłodni do przechowywania marchwi? Czym chłodnie te różnią się od obiektów przechowalniczych przeznaczonych  dla innych warzyw?
– W chłodniach do przechowywania marchwi oprócz konieczności utrzymania temperatury w granicach 0,5-1ºC należy również zapewnić wysoką wilgotność względną powietrza (rzędu 95-98%). O ile wymagania termiczne w takiej chłodni można spełnić przy chłodzeniu bezpośrednim agregatami freonowymi, nie da się przy wykorzystaniu tych urządzeń zapewnić odpowiedniej wilgotności względnej powietrza. Nawet przy zastosowaniu elektronicznych zaworów krokowych nie da się jej utrzymać na poziomie większym niż 92%. Dlatego konieczna jest inwestycja w droższy, pośredni system chłodzenia z glikolem jako czynnikiem chłodniczym. Nakłady inwestycyjne na system chłodzenia zwiększają w tym przypadku średnio o 35-45%.

Na co, według Pana, powinien zwrócić szczególną uwagę inwestor przygotowujący się do budowy i wyposażania chłodni przeznaczonej do przechowywania marchwi?
Jak już wspomniałem, inwestor powinien dobrze rozważyć wybór systemu chłodzenia,  jak również sposób cyrkulacji powietrza w komorze chłodniczej. Bardzo ważna jest duża powierzchnia wymiany chłodnicy, minimum 1m2 na tonę towaru, tak aby osiągnąć efekt chłodzenia przy możliwie małym przepływie powietrza. Jednak schłodzone powietrze musi rozchodzić się po komorze w taki sposób, aby docierało do wszystkich skrzyniopalet.
Przy dużych komorach, o pojemności powyżej 1000 m3 , wskazane jest zainstalowanie drugiego, niezależnego układu do pomiaru temperatury powietrza, który w przypadku „przekłamywania” temperatury przez bazowy układ regulacji zapobiegnie spadkom temperatury poniżej 0ºC. Dobrze jest zainwestować w stały monitoring temperatury powietrza i składowanego towaru, rejestratory wilgotności względnej powietrza, jak również system pomiarowy stężenia CO2 w powietrzu, które nie powinno przekraczać 4%.

Dziękujemy za praktyczne wskazówki.

Rozmawiała: Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNawozy i środki wspomagające uprawę – pozytywne efekty uboczne
Następny artykułIV Bal Charytatywny „Promyka Dnia”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.