Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.12.2015

Maszyny dla sadowników na Europejskim Święcie Jabłka

MPS Sad | Anita Łukawska
W tym roku pierwszy dzień Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie (12–13 września) miał charakter rekreacyjny, natomiast drugi – obrzędowy. Święto zorganizowali samorząd gminy Obrazów i firma ProCam Polska, zaś starostami zostali Małgorzata Stasiak i Krzysztof Bieniek , sadownicy z gminy Obrazów. Patronat natomiast sprawowali Minister Rolnictwa, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Obchodom święta plonów towarzyszyła bogata wystawa rękodzieła i potraw regionalnych. Z kolei na wystawie prezentowano ciągniki, maszyny i urządzenia przydatne w produkcji sadowniczej.
Konie mechaniczne
Firma Trojan Tech Agro oferowała ciągnik Nexos 210 F Claas (fot. 2) wyposażony w czterocylindrowy silnik Fiata typ F5C o mocy 72 KM. Ma on 24/24 przełożenia przód/tył, a maksymalna prędkość, z jaką może się poruszać, to 40 km/godz. Układ hydrauliczny obsługują dwie pompy o łącznym wydatku 85 l/min (istnieje możliwość zamontowania trzeciej, wówczas łączny ich wydatek wynosi 111 l/min). Wyposażony jest on w przestronną kabinę (dostępne są też modele bez kabiny).


Fot. 2. Ciągnik Nexos 210 F Claas

Z opisanym ciągnikiem prezentowano zagregatowany rozdrabniacz bijakowy marki Kuhn model VKD 170 (fot. 3) przeznaczony do montażu z tyłu ciągnika na jego TUZ. Wymaga on podłączenia do WOM ciągnika (540 obr./min), którego moc nie może być mniejsza niż 45–60 KM. Rozdrabniacz wyposażono w 18 bijaków. Jego szerokość całkowita to 1,85 m, robocza 1,7 m, a masa 560 kg.


Fot. 3. Rozdrabniacz bijakowy Kuhn model VKD 170

Ciągniki Kubota prezentowała firma Rol-Gos. Wśród nich model Kubota L5040 o niewielkich gabarytach. Wyposażony jest on w turbodoładowany silnik o mocy 50,9 KM. Wszystkie funkcje są w nim załączane mechanicznie lub hydraulicznie (rewers mechaniczny). Do minimum ograniczono w nim elementy elektroniki. Jest on wyposażony w napęd na 4 koła i, jak inne modele, w przednim napędzie ma przekładnię stożkową, dzięki czemu promień skrętu wynosi 3,2 m. Dodatkowym ułatwieniem dla operatora jest wspomaganie kierownicy. Skrzynia ma 16 przełożeń do jazdy do przodu i do tyłu oraz biegi pełzające.

Inny z modeli sadowniczych – Kubota M8540 Narrow (fot. 4) – wyposażony jest w chłodzony cieczą 16-zaworowy silnik o mocy 88,4 KM. To również zwrotny ciągnik. Jego promień skrętu (bez Bi-Speed Turn) wynosi 3,75 m. Wyposażono go w zaczep rolniczy, transportowy, obciążniki przednie, dwie sekcje hydrauliki zewnętrznej (w opcji 3), wspomaganie kierownicy oraz fotel amortyzowany pneumatycznie. W opisanych ciągnikach prędkość WOM wynosi 540/540E, a przełączenie następuje za pomocą dźwigni.


Fot. 4. Kubota M8540 Narrow

Kubota M6040 Narrow, to ciągnik sadowniczy charakteryzujący się wąską konstrukcją i niewielkimi gabarytami (długość – 3,6 m, wysokość z ramą ochronną – 2,3 m, szerokość minimalna – 1,4 m). Model ten jest dostępny tylko w wersji z ramą ochronną, którą można złożyć. Można zamontować kabinę polskiej produkcji, bo fabrycznej nie ma. Jednostką napędową jest 16-zaworowy, 4-cylindrowy silnik Diesla o mocy 66 KM, z turbosprężarką i układem recyrkulacji spalin EGR, spełniający normę emisji spalin EUR-IIIA. W ciągniku zastosowano napęd 4 × 4 załączany elektrohydraulicznie również podczas jazdy. Przeniesienie napędu na przednie koła odbywa się za pośrednictwem przekładni stożkowych zatopionych w kąpieli olejowej w zamkniętej obudowie, co gwarantuje utrzymanie w czystości mechanizmu oraz przekazanie mocy na koła przednie podczas skrętu lub pod pełnym obciążeniem przodu ciągnika.

Hamowanie jest realizowane przez 4 koła za pomocą hamulców hydraulicznych, tarczowych, mokrych. Skrzynia biegów standardowo jest rozbudowana i zsynchronizowana, ma 5 przełożeń głównych z biegami pełzającymi, polowymi i szosowymi – 15 przełożeń do przodu i 15 do tyłu.

 W ciągniku zastosowano rewers hydrauliczny umożliwiający bezsprzęgłową, płynną zmianę kierunku jazdy, a jego dźwignia znajduje się przy kierownicy. Sprzęgło jest sterowane hydraulicznie, wielotarczowe i mokre. Wyposażenie standardowe ciągnika stanowi system zacieśniania skrętu Bi-Speed Turn, który zapewnia dużą zwrotność i manewrowość ciągnika dzięki małemu promieniowi skrętu – 3,5 m. System ten uruchamia się automatycznie po przekroczeniu podczas skręcania kąta 35°, co skutkuje prawie dwukrotnie szybszym obracaniem się kół przednich w stosunku do tylnych. Łatwość i wygodę obsługi ciągnika zapewniają wspomaganie kierownicy oraz komfortowy fotel operatora amortyzowany pneumatycznie.

Do cięcia drzew
Firma Rol-Gos prezentowała także piłę konturową do cięcia drzew w sadach oraz opryskiwacze sadownicze firm Krukowiak i Zanon Macchine Agricole. Kompakt PNP-2531 (fot. 5) to piła konturowa do cięcia sadów produkcji czeskiej firmy Ostratický. Jest ona przeznaczona do cięcia pędów o średnicy do 7 cm. Elementami tnącymi są tarcze stalowe lub z ostrzami widiowymi (400/84z). Są one zamontowane na ramie nośnej wyposażonej w hydrauliczną regulację wysokości i kąta nachylenia. Opcjonalnie można ją wyposażyć w hydrauliczny przesuw boczny oraz hydrauliczną regulację kąta górnej listwy. Źródło napędu dla tarcz stanowią 4 silniki hydrauliczne zasilane od zewnętrznej pompy hydraulicznej HAN 80.80 z zaworem regulacyjnym, zamontowanej z tyłu ciągnika na TUZ i podłączonej do WOM.


Fot. 5. Piła konturowa Kompakt PNP-2531

Zapotrzebowanie na olej wynosi 40 l/ min. Pompa hydrauliczna wyposażona jest w chłodnicę, co zapobiega przegrzaniu się maszyny. Zimą ryzyko to jest ograniczone, gdyż temperatura powietrza jest niska, ale w maju i czerwcu chłodnica jest przydatna. Istnieje także możliwość podłączenia układu zasilania tarcz bezpośrednio do ciągnika, np. gdy jego pompa hydrauliczna ma wydajność powyżej 50 l/min. Silniki zamontowane na ramie pionowej napędzają odpowiednio 5 i 3 tarcze znajdujące się nad i poniżej silnika.

Napęd pomiędzy sąsiednimi tarczami realizowany jest za pomocą zębatych pasków klinowych, które stanowią dodatkową ochronę przed przeciążeniami maszyny podczas cięcia, a ich regulacja odbywa się ręcznie. Na ramie pionowej może być zamontowane od 5 do 10 tarcz, aby osiągnąć odpowiednią jej wysokość: na ramie poziomej górnej – 2 lub 3, zaś na poziomej dolnej – jedna. Można zatem dowolnie skonfigurować urządzenie, aby było najbardziej dopasowane do sadu. Za pomocą piły w wersji PNP-2531 można ciąć drzewa z koronami o wysokości 3,2–3,5 m.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności