Maszyny dla sadowników na Europejskim Święcie Jabłka

W tym roku pierwszy dzień Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie (12–13 września) miał charakter rekreacyjny, natomiast drugi – obrzędowy. Święto zorganizowali samorząd gminy Obrazów i firma ProCam Polska, zaś starostami zostali Małgorzata Stasiak i Krzysztof Bieniek , sadownicy z gminy Obrazów. Patronat natomiast sprawowali Minister Rolnictwa, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Obchodom święta plonów towarzyszyła bogata wystawa rękodzieła i potraw regionalnych. Z kolei na wystawie prezentowano ciągniki, maszyny i urządzenia przydatne w produkcji sadowniczej.

Konie mechaniczne
Firma Trojan Tech Agro oferowała ciągnik Nexos 210 F Claas (fot. 2) wyposażony w czterocylindrowy silnik Fiata typ F5C o mocy 72 KM. Ma on 24/24 przełożenia przód/tył, a maksymalna prędkość, z jaką może się poruszać, to 40 km/godz. Układ hydrauliczny obsługują dwie pompy o łącznym wydatku 85 l/min (istnieje możliwość zamontowania trzeciej, wówczas łączny ich wydatek wynosi 111 l/min). Wyposażony jest on w przestronną kabinę (dostępne są też modele bez kabiny).


Fot. 2. Ciągnik Nexos 210 F Claas

Z opisanym ciągnikiem prezentowano zagregatowany rozdrabniacz bijakowy marki Kuhn model VKD 170 (fot. 3) przeznaczony do montażu z tyłu ciągnika na jego TUZ. Wymaga on podłączenia do WOM ciągnika (540 obr./min), którego moc nie może być mniejsza niż 45–60 KM. Rozdrabniacz wyposażono w 18 bijaków. Jego szerokość całkowita to 1,85 m, robocza 1,7 m, a masa 560 kg.


Fot. 3. Rozdrabniacz bijakowy Kuhn model VKD 170

Ciągniki Kubota prezentowała firma Rol-Gos. Wśród nich model Kubota L5040 o niewielkich gabarytach. Wyposażony jest on w turbodoładowany silnik o mocy 50,9 KM. Wszystkie funkcje są w nim załączane mechanicznie lub hydraulicznie (rewers mechaniczny). Do minimum ograniczono w nim elementy elektroniki. Jest on wyposażony w napęd na 4 koła i, jak inne modele, w przednim napędzie ma przekładnię stożkową, dzięki czemu promień skrętu wynosi 3,2 m. Dodatkowym ułatwieniem dla operatora jest wspomaganie kierownicy. Skrzynia ma 16 przełożeń do jazdy do przodu i do tyłu oraz biegi pełzające.

Inny z modeli sadowniczych – Kubota M8540 Narrow (fot. 4) – wyposażony jest w chłodzony cieczą 16-zaworowy silnik o mocy 88,4 KM. To również zwrotny ciągnik. Jego promień skrętu (bez Bi-Speed Turn) wynosi 3,75 m. Wyposażono go w zaczep rolniczy, transportowy, obciążniki przednie, dwie sekcje hydrauliki zewnętrznej (w opcji 3), wspomaganie kierownicy oraz fotel amortyzowany pneumatycznie. W opisanych ciągnikach prędkość WOM wynosi 540/540E, a przełączenie następuje za pomocą dźwigni.


Fot. 4. Kubota M8540 Narrow

Kubota M6040 Narrow, to ciągnik sadowniczy charakteryzujący się wąską konstrukcją i niewielkimi gabarytami (długość – 3,6 m, wysokość z ramą ochronną – 2,3 m, szerokość minimalna – 1,4 m). Model ten jest dostępny tylko w wersji z ramą ochronną, którą można złożyć. Można zamontować kabinę polskiej produkcji, bo fabrycznej nie ma. Jednostką napędową jest 16-zaworowy, 4-cylindrowy silnik Diesla o mocy 66 KM, z turbosprężarką i układem recyrkulacji spalin EGR, spełniający normę emisji spalin EUR-IIIA. W ciągniku zastosowano napęd 4 × 4 załączany elektrohydraulicznie również podczas jazdy. Przeniesienie napędu na przednie koła odbywa się za pośrednictwem przekładni stożkowych zatopionych w kąpieli olejowej w zamkniętej obudowie, co gwarantuje utrzymanie w czystości mechanizmu oraz przekazanie mocy na koła przednie podczas skrętu lub pod pełnym obciążeniem przodu ciągnika.

Hamowanie jest realizowane przez 4 koła za pomocą hamulców hydraulicznych, tarczowych, mokrych. Skrzynia biegów standardowo jest rozbudowana i zsynchronizowana, ma 5 przełożeń głównych z biegami pełzającymi, polowymi i szosowymi – 15 przełożeń do przodu i 15 do tyłu.

 W ciągniku zastosowano rewers hydrauliczny umożliwiający bezsprzęgłową, płynną zmianę kierunku jazdy, a jego dźwignia znajduje się przy kierownicy. Sprzęgło jest sterowane hydraulicznie, wielotarczowe i mokre. Wyposażenie standardowe ciągnika stanowi system zacieśniania skrętu Bi-Speed Turn, który zapewnia dużą zwrotność i manewrowość ciągnika dzięki małemu promieniowi skrętu – 3,5 m. System ten uruchamia się automatycznie po przekroczeniu podczas skręcania kąta 35°, co skutkuje prawie dwukrotnie szybszym obracaniem się kół przednich w stosunku do tylnych. Łatwość i wygodę obsługi ciągnika zapewniają wspomaganie kierownicy oraz komfortowy fotel operatora amortyzowany pneumatycznie.

Do cięcia drzew
Firma Rol-Gos prezentowała także piłę konturową do cięcia drzew w sadach oraz opryskiwacze sadownicze firm Krukowiak i Zanon Macchine Agricole. Kompakt PNP-2531 (fot. 5) to piła konturowa do cięcia sadów produkcji czeskiej firmy Ostratický. Jest ona przeznaczona do cięcia pędów o średnicy do 7 cm. Elementami tnącymi są tarcze stalowe lub z ostrzami widiowymi (400/84z). Są one zamontowane na ramie nośnej wyposażonej w hydrauliczną regulację wysokości i kąta nachylenia. Opcjonalnie można ją wyposażyć w hydrauliczny przesuw boczny oraz hydrauliczną regulację kąta górnej listwy. Źródło napędu dla tarcz stanowią 4 silniki hydrauliczne zasilane od zewnętrznej pompy hydraulicznej HAN 80.80 z zaworem regulacyjnym, zamontowanej z tyłu ciągnika na TUZ i podłączonej do WOM.


Fot. 5. Piła konturowa Kompakt PNP-2531

Zapotrzebowanie na olej wynosi 40 l/ min. Pompa hydrauliczna wyposażona jest w chłodnicę, co zapobiega przegrzaniu się maszyny. Zimą ryzyko to jest ograniczone, gdyż temperatura powietrza jest niska, ale w maju i czerwcu chłodnica jest przydatna. Istnieje także możliwość podłączenia układu zasilania tarcz bezpośrednio do ciągnika, np. gdy jego pompa hydrauliczna ma wydajność powyżej 50 l/min. Silniki zamontowane na ramie pionowej napędzają odpowiednio 5 i 3 tarcze znajdujące się nad i poniżej silnika.

Napęd pomiędzy sąsiednimi tarczami realizowany jest za pomocą zębatych pasków klinowych, które stanowią dodatkową ochronę przed przeciążeniami maszyny podczas cięcia, a ich regulacja odbywa się ręcznie. Na ramie pionowej może być zamontowane od 5 do 10 tarcz, aby osiągnąć odpowiednią jej wysokość: na ramie poziomej górnej – 2 lub 3, zaś na poziomej dolnej – jedna. Można zatem dowolnie skonfigurować urządzenie, aby było najbardziej dopasowane do sadu. Za pomocą piły w wersji PNP-2531 można ciąć drzewa z koronami o wysokości 3,2–3,5 m.[NEW_PAGE]Opryskiwacze sadownicze
Spośród opryskiwaczy sadowniczych Krukowiak z serii Tajfun wyróżniał się model SAD/TRIO (fot. 6). Jego przystawka kolumnowa o wysokości 3,6 m i wydajności 60 tys. m3/godz. wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej i wyposażona w trzy wentylatory o tradycyjnym ciągu, każdy o średnicy 60 cm. Zapewnia to równomierny rozkład strumienia powietrza po obu stronach i na całej wysokości przystawki. Opryskiwacz ten przeznaczony jest do ochrony drzew o wysoko wyprowadzonych koronach.


Fot. 6. Opryskiwacz sadowniczy Tajfun model SAD/TRIO
 
Firma Rol – Gos zaprezentowała także opryskiwacz sadowniczy marki Zanon – model ZAT 2000, w całości produkowany jest we Włoszech (fot. 7). Jest to opryskiwacz o pojemności 2000 l, wyposażony w ocynkowaną kolumnę o wysokości 2,4 m, wentylator o średnicy 830 mm ze śmigłem na 10 łopat, 9 opraw rozpylaczy dwupozycyjnych na każdej stronie kolumny, pompę Annovi Reverberi BHA130, skrętny dyszel, koła 11,5/80-15,3. Rama i kolumna opryskiwacza są ocynkowane. Sterowanie nim odbywa się elektrycznie przez elektrozawory ARAG.


Fot. 7. Opryskiwacz sadowniczy Zanon 2000 l

Opryskiwacz Munckhof (fot. 8) o polietylenowym zbiorniku pojemności 1500 l z mieszadłem mechanicznym prezentowała firma Wialan, oddział w Samborcu. Opryskiwacz ten wyposażony jest w kolumnę o wysokości 3,05 m z trójgłowicowymi sekcjami opryskowymi, aluminiowy wentylator ze sprzęgłem wolnego biegu, skrzynię przekładniową dwubiegową, uniwersalny szerokokątny homokinetyczny wał napędowy Walterscheid, pompę tłokową Munckhof WM 70 lub WM 80, 120-litrowy zbiornik do płukania i 15-litrowy zbiornik do mycia rąk oraz elektryczne zawory. Rama opryskiwacza jest ocynkowana. Sterowanie ciśnieniem opryskiwacza może odbywać się z kabiny ciągnika.


Fot. 8. Opryskiwacz sadowniczy Munckhof
 
Do zbioru owoców
Firma Wialan prezentowała także kombajn do zbioru owoców firmy Munckhof – Pluk-O-Trak (fot. 9). Umożliwia on zbiór owoców z całej wysokości drzewa jednocześnie, bez konieczności stosowania innego systemu stosowania innego systemu zbioru, co znacznie go przyspiesza i usprawnia pracę. Dostępne są dwa modele Pluk-O-Traka – Junior i Senior.


Fot. 9. Pluk-O-Trak

Pierwszy z nich przeznaczony jest do zbioru owoców z drzew o wysokości do 4 m i o szerokości międzyrzędzi do 4,5 m. Umożliwia pracę 4 osobom. Senior natomiast jest większą maszyną, przeznaczoną do zbioru jabłek z drzew o wysokości do 4,3 m i 4-metrowych międzyrzędzi oraz umożliwia pracę 8 osobom. Całkowita szerokość maszyny to zaledwie 1,3 m. Pluk-O-Trak wyposażony jest w układ przenośników taśmowych (4 lub 6) oraz obrotową napełniarkę do skrzyniopalet. Owoce zerwane przez osoby pracujące na podestach i na poziomie gruntu są układane bezpośrednio na przenośniki znajdujące się w ich zasięgu i stąd przenoszone do opakowania zbiorczego z napełniarką. Pluk-O-Trak zasilany jest przez silnik benzynowy Honda o mocy 14 KM (Junior) i 15 KM (Senior), co w połączeniu z hydraulicznym variomatem i dwustopniową przekładnią umożliwia płynną regulację prędkości do 4 km/godz. Napęd w kombajnach to 4 × 4. Masa maszyn – 900 kg (Junior) i 1100 kg (Senior) – umożliwia pracę nawet w grząskim terenie. Każda z nich może być wyposażona w kompresor, co pozwala na jej wykorzystanie do letniego i zimowego cięcia oraz pielęgnacji drzew.

Z Pluk-O-Trakiem podczas zbioru owoców może współpracować przyczepa służąca jako przenośnik pustych skrzyniopalet w przypadku Juniora lub dwupoziomowy przenośnik pustych i zapełnionych skrzyniopalet w przypadku Seniora. Istnieje też możliwość zsunięcia wypełnionych skrzyń z dolnego podestu do międzyrzędzia.

Samojezdną platformę sadowniczą PS-1 (fot. 10) oraz obrotnicę hydrauliczną prezentowała firma Sorter z Radomia. Platforma PS-1 napędzana jest silnikiem wysokoprężnym Kubota V1505- -E3B o mocy 44 KM, chłodzonym cieczą. Napęd przekazywany jest na 4 koła poprzez przekładnię hydrokinetyczną, wyposażoną w dwa przełożenia (robocze i szosowe). Maksymalna prędkość, z jaką można się nią poruszać, to 14 km/godz. Każde z kół jest skrętne. Hamulce są tarczowe. Maszyna jest wyposażona w tryb automatycznego poruszania się, co odciąża jej operatora od konieczności utrzymywania pojazdu na torze bezkolizyjnym (fot. 11). Siłowniki i silniki w maszynie zasilane są poprzez instalację hydrauliczną, a kierowanie nimi odbywa się przy pomocy panelu sterowniczego. Urządzenie wyposażone jest w podnośniki załadowczo- -rozładowcze skrzyń (windy z przodu i z tyłu). Transport skrzyń realizowany jest poprzez przenośniki rolkowe (grawitacyjne) oraz przenośnik łańcuchowy napędzany na podnośniku tylnym. Podest roboczy jest unoszony oraz wyposażony w wysuwane balkony. Platforma może współpracować z przyczepą na skrzyniopalety. Nowością w ofercie tej firmy jest samojezdna platforma PS-5, która ma dwa regulowane podesty umożliwiające pracę na różnych poziomach.


Fot. 10. Samojezdna platforma PS-1


Fot. 11. Czujnik umożliwia kontrolowanie trasy i ominięcie przeszkody
[NEW_PAGE]Do wyładunku skrzyniopalet
Firma Sorter oferowała również obrotnicę hydrauliczną do rozładunku skrzyniopalet za pomocą wózka widłowego (fot. 12). Mocowana jest ona na standardowej karetce wózka z wykorzystaniem jego wideł. Aby podłączyć obrotnicę, konieczne jest dodatkowe wyjście hydrauliki zewnętrznej. Jej udźwig wynosi 1500 kg, a kąt obrotu 180°. Sadownicze wózki jednopaletowe (fot. 13) do transportu skrzyniopalet o ładowności 400 kg wykonane są z kształtowników i ciętych laserowo blach stalowych. Ramę wózka stanowi dyszel przechodzący przez całą jego długość, wykonany ze stalowej rury o podwyższonej wytrzymałości.


Fot. 12. Obrotnica do skrzyniopalet zamocowania na wózku widłowym


Fot. 13. Sadowniczy wózek jednopaletowy

Anita Łukawska
Fot. 1- 13 A. Łukawska

Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 MPS „Sad”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Rosji podrożały ogórki i pomidory
Następny artykułSejmowa komisja za odroczeniem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.