Nie tylko siewniki

Podczas targów Agrotech w Kielcach można było podziwiać bogatą ekspozycję maszyn rolniczych wykorzystywanych do m.in. uprawy czy siewu.

Uwagę wielu producentów rolnych zwróciły nowości m.in. firmy Weremczuk.

Siewnik Max Pneumatic
Na stanowisku firmy Weremczuk z Niedrzwicy Dużej (woj. lubelskie) można było zobaczyć maszyny przeznaczone m.in. do: zbioru porzeczek i malin oraz warzyw korzeniowych, sadzarki karuzelowe, wycinacze pędów porzeczek oraz kosiarki. Moją uwagę zwrócił siewnik punktowy pneumatyczny Max Pneumatic do siewu nasion zarówno otoczkowanych, jak i bez otoczki średnicy Ø 0,8-10 mm: marchwi, pietruszki, cebuli, rzodkiewki, pasternaka, kapusty i innych. W zależności od potrzeb producenta rolnego, siewniki są dostępne w konfiguracji 2,3,4,5 lub 6 – rzędowej.  Każda sekcja może wysiewać jeden lub dwa rzędy (w odstępie 7,5 cm) z jednego aparatu, wystarczy wymiana redlic i dobór odpowiedniej tarczy wysiewającej. Podczas pracy nasiona są podciśnieniowo przysysane do tarczy wysiewającej ze zbiornika o pojemności 1,7 l (w opcji nadstawka 12,8 l), a tarcza przenosi je nad redlicę, gdzie nasiona odpadają od niej wprost do wykonanej przez nią bruzdy. Następnie strumień sprężonego powietrza wytworzonego przez sprężarkę, napędzaną, podobnie jak wentylator generujący podciśnienie, od wału przegubowo-teleskopowego, przedmuchuje otwór w tarczy, co gwarantuje, iż nasiona nie blokują się w otworach. Nasiona w komorze nasiennej są nieustannie mieszane strumieniem sprężonego powietrza, co zapewnia ich równomierne przysysanie do tarczy. Zarówno siła przysysania nasion do tarczy, jak i siła pneumatycznego mieszania nasion w komorze mogą być regulowane w bardzo szerokim zakresie, dzięki czemu można bardzo szybko dopasować parametry pracy siewnika do aktualnie wysiewanego materiału siewnego. 

W zależności od gatunków warzyw, materiał siewny może być rozmieszczany w rzędzie w odległości od 1,2 cm – 80 cm na głębokość 0,5 – 3 cm. Zmianę rozstawu nasion w rzędzie uzyskuje się poprzez zmianę przełożenia w skrzyni przekładniowej – siewnik posiada 16 przełożeń, których zmiana przebiega bardzo szybko dzięki zastosowanej po raz pierwszy w tegorocznych modelach przekładni typu Norton, która umożliwia zmianę przełożenia bez konieczności luzowania łańcucha i przekładania go na inną parę kół zębatych, jak miało to miejsce w poprzednich modelach. Regulację głębokości siewu dokonuje się przy pomocy bezstopniowego pokrętła z precyzyjną podziałką.

W zależności od liczby sekcji siewniki różnicą się masą (450 do 910 kg) oraz z zapotrzebowaniem mocy ciągnika 25 – 60 KM. Ceny siewników produkowanych przez podlubelską firmę są bardzo konkurencyjne w stosunku do maszyn zachodnich producentów, nie ustępując im przy tym jakością wykonania ani precyzją siewu.

Siewnik Max Pneumatic


[NEW_PAGE]Firmy, które zajmują się pakowaniem i sortowaniem cebuli oraz ziemniaków w worki raszlowe, również mogły znaleźć coś ciekawego.

Skuteczne odpylanie
Dla poprawienia warunków pracy maszyn na liniach technologicznych i ważąco-pakujących oraz dla poprawy jakości produktu przeznaczonego do pakowania firma Najbar z Krakowa zaprezentowała system holenderskiej firmy Jongejans Dust Collectors VC 200P do pochłaniania pyłu z ziemniaków i cebuli oraz łusek z cebuli. System składa się z: ● jednostki głównej: rama, wentylator, filtry i worki, ● kanałów odprowadzających zanieczyszczenia: rury o średnicy Ø 200 mm, ● końcówek: ssawki i „namioty”. Całość jest wykonana ze stali galwanizowanej. Końcówki typu ssawka  mogą mieć różną szerokość, ponadto regulowany kąt nachylenia i odpowiednia wysokość powoduje skuteczne. Podczas pracy wszystkie zanieczyszczenia są gromadzone w workach foliowych o pojemności 300 l.  Do podstawowych zalet tego systemu należy: ● możliwość instalacji wewnątrz hali, ● niski poziom hałasu, ● brak strat ciepła – powietrza po przejściu przez filtry wraca na halę, ● spełnienie wymogów dotyczących ochrony środowiska, ● poprawa warunków pracy dla pracowników , spowodowane uwalnianiem pyłu. – Bazując na doświadczeniu zachodnich przedsiębiorstwach, które takie systemy posiadają, chcemy wyjść naprzeciw polskim korporacjom i oferujemy urządzenia niezbędne do obróbki cebuli i ziemniaków – informuje Gabriel Gurbiel z firmy Najbar.

Dust Collectors VC200P

Maksimum możliwości
Odwiedzając stanowisko firmy Unia Group z Grudziądza mogliśmy zobaczyć szeroką gamą agregatów, pługów, siewników i opryskiwaczy. Pługi Ibis M obracalne zawieszane charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie. Nowe rozwiązanie korpusów płużnych MX pozwoliło zwiększyć siłę korpusu na dziobie o 10% (hartowane wykonane z gruboziarnistej stali borowej z dodatkiem manganu). Podczas pracy następuje pełne podcięcie i obrócenie skiby o szerokości 45 cm. Korpusy zamontowane są w rozstawie co 85 cm i prześwitem pod ramą 70 cm. W przypadku gleby zakamienionej śruba bezpiecznikowa zabezpiecza korpus płużny przed nadmiernym przeciążeniem. W celu zwiększenia trwałości korpusu dłuto, które zrywa podeszwę płużną i ułatwia zagłębienie się lemiesza podczas pracy, poddawane jest kłuciu podczas obróbki cieplnej, co sprawia, że jest znacznie twardsze (od 48 do 50 HRC) i jednocześnie wytrzymalsze na zginanie. W zależności od modelu pług obracalny bez osprzętu waży 900 kg i współpracuje z ciągnikami o mocy 90 – 110 KM.

Ibis M

Anna Wilczyńska
Fot. A.Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJagody Ukrainy 2012
Następny artykułZanieczyszczenie sztucznym światłem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.