Nowe bezpłatne aplikacje sadownicze

Przed nami kolejny pracowity sezon. Tym razem może być łatwiejszy od poprzednich, dzięki nowym aplikacjom, które przygotowano dla producentów owoców. Ich zaleta to łatwość użycia, dostępność w każdej chwili na telefonie komórkowym lub tablecie, a także bezpłatne pobranie i użytkowanie.

W codziennej pracy pojawia się wiele pytań odnośnie do ochrony roślin, nawożenia czy innych prac mających wpływ na produkcję w naszym gospodarstwie. Często brakuje czasu, aby wyszukać odpowiedzi w książkach, czasopismach lub na stronach internetowych. Tu naprzeciw potrzebom sadowników wychodzą aplikacje na urządzenia mobilne. Dzięki nim w każdej chwili można wyjąć telefon komórkowy z kieszeni i sprawdzić np. czy dane środki ochrony roślin można mieszać ze sobą lub jaką dawkę preparatu zastosować, a także które ś.o.r są zarejestrowane w tym roku do ochrony sadów.

Nowe aplikacje Plantpressu
Jeśli chcecie mieć pod ręką listę środków ochrony roślin, które można zastosować w tym roku to sięgnijcie po Program ochrony sadów. To aplikacja, która jest „ściągawką” z listą fungicydów i zoocydów zarejestrowanych do ochrony roślin sadowniczych (aktualnie jabłoni). Po uruchomieniu aplikacji, należy wybrać gatunek uprawny oraz fazę rozwojową drzewa (np. przed nabrzmiewaniem pąków, kwitnienie, dojrzewanie zawiązków itp., przy czym sugerowana aktualna faza jest podświetlona), a następnie chorobę lub szkodnika, które chcemy zwalczyć. Wyświetli się alfabetyczny spis zarejestrowanych ś.o.r. wraz z dawkami oraz informacjami dodatkowymi.

Drugą aplikacją związaną z ochroną roślin jest Mieszanie środków ochrony, która podpowiada, czy wybrane dwa preparaty można ze sobą mieszać, czy mieszanie jest niewskazane. Aplikacja jest elektroniczną wersją tabeli mieszania, znajdującej się w programie ochrony roślin sadowniczych.

Komunikaty sadownicze to wygodna aplikacja, która poinformuje użytkownika natychmiast, jak zostanie opublikowany nowy komunikat skierowany do producentów owoców. Komunikaty udostępniane w tej aplikacji pochodzą z różnych źródeł: m.in. od doradców sadowniczych, firm chemicznych i nawozowych. Dotyczą aktualnych zaleceń związanych z ochroną roślin czy nawożeniem, a także informują o sprawach ważnych dla sadowników. Ta aplikacja ma za zadanie zbierać informacje z różnych źródeł i przesyłać je bezpośrednio do użytkownika, tak by nie musiał on szukać ich na różnych stronach internetowych. W aplikacji znajdzie je od razu, wszystkie w jednym miejscu.

Jak policzyć ile kokonów murarki ogrodowej potrzeba do zapylenia Twojego sadu? Ile uli z trzmielami lub z pszczołami miodnymi powinieneś postawić na swojej plantacji? Kalkulator Ile pszczół – odpowiada na te pytania. W aplikacji użytkownik wybiera gatunek roślin które uprawia (agrest, borówka, brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, malina, morela, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, śliwa, truskawka, wiśnia), a następnie zaznacza gatunek zapylacza (pszczoła miodna, trzmiel ziemny, murarka ogrodowa). Po wpisaniu powierzchni swojej plantacji lub sadu (np. 1,5 ha, 20 ha itp.) otrzymuje informację ile kokonów lub uli powinien ustawić w swoim sadzie, by uzyskać dobre zapylenie roślin.

Jak pobrać i zainstalować aplikacje
Bezpłatne aplikacje należy pobrać ze Sklepu Play (Google Play) lub App Store. Jeśli Twój telefon komórkowy lub tablet ma system Android to aplikacja będzie w Sklepie Play, a jeśli Twój sprzęt ma system iOS – wtedy aplikacje znajdziesz w App Store. W wyszukiwarce sklepu wpisz „Plantpress” by znaleźć wszystkie aplikacje (w tym opisane powyżej), które przygotowało wydawnictwo. Możesz wyszukać je także przez wpisanie nazwy aplikacji np. „Kalkulator ile pszczół”. Wybierasz aplikację z listy i klikasz „Zainstaluj”. Na pulpicie smartfona lub tabletu zainstalowany zostanie skrót do aplikacji, w postaci ikonki z charakterystycznym rysunkiem np. trzmielem (Kalkulator) lub megafonem (Komunikaty sadownicze).

Aby korzystać z zainstalowanej wcześniej aplikacji Kalkulator „Ile pszczół” oraz „Mieszanie środków ochrony” nie musisz mieć dostępu do internetu. Inaczej jest w przypadku dwóch pozostałych aplikacji: „Komunikaty sadownicze” oraz „Program ochrony sadów”, które będą działać tylko wtedy, gdy będziesz mieć dostęp do internetu (poprzez WiFi lub transmisję danych za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej). Pamiętaj, że komunikaty sadownicze będą docierać do Ciebie tylko wtedy, gdy będziesz podłączony do sieci.

Aplikacje możesz pobrać także poprzez stronę www.plantpress.pl/aplikacje-mobilne

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska chce sprzedawać w Indiach m.in. jabłka
Następny artykułKE przedstawiła projekt w sprawie wsparcia dla producentów owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.