Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
16.03.2017

Odzyskiwanie energii w obiektach szklarniowych. Nowe technologie

Rys. Novarbo

Rys. Novarbo

Vertical Farm Concept (VFC) to technologia, którą promowała na targach Fruit Logistica w Berlinie fińska firma Novarbo. Wraz z firmą Netled opracowała ona system oświetlenia diodami LED, który jest chłodzony wodą, co pozwala na odzyskiwanie (pompa ciepła) i magazynowanie energii cieplnej (bufor).
 
Ta koncepcja została zaprojektowana do systemów tzw. farm wertykalnych, gdzie produkcja odbywa się w wielopiętrowych warstwach, poza dostępem naturalnego światła dziennego. Jednak to rozwiązanie technologiczne może być zastosowane również w tradycyjnych uprawach szklarniowych.
 
VFC powiązany jest także z systemem obiegu wody w obiektach uprawowych m.in. przy zastosowaniu kurtyn wodnych, które chłodzą powietrze w szklarni (z obiegiem wody na poziomie 50-70 l/s na 1000 m2). Spadające krople wody pochłaniają ciepło, oraz regulują wilgotność powietrza w obiekcie. Ogrzana powietrzem woda z kurtyn trafia do pompy ciepła, gdzie odzyskiwana jest energia. Ta technologia Novarbo pozwala odzyskać nawet 500 W/ m2.
 
Zgromadzona ciepła woda w buforze może posłużyć do ogrzewania szklarni lub pożywki. W szklarni w obiegu wody wykorzystywane jest 90 proc. zasobów krążących w systemie, a jedynie 10 proc. świeżej wody wymaga wtłoczenia.

RS 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności