Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
19.12.2015

Rębaki - praktyczne rozwiązanie problemu

Tagi:
Przycinanie drzew, formowanie korony, usuwanie uschniętych i chorych gałęzi to niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które wykonuje się w gospodarstwach szkółkarskich czy sadowniczych nawet kilkakrotnie w ciągu roku. 
 
Efektem  tych prac (jak i skutkiem silnych, porywistych wichur) są rosnące stosy gałęzi i wiatrołomy, które, pozostawione na miejscu, niszczeją, zajmują  i zaśmiecają powierzchnię oraz psują estetykę otoczenia. Sprawdzonym w praktyce, najlepszym rozwiązaniem jest zredukowanie ich objętości, za pomocą rębaka, do formy  zrębka.
 
Kilka sposobów wykorzystania zrębka
• Zasilanie kompostowników.
• Ściółkowanie podłoża pod drzewami, krzewami i innymi roślinami w ogrodzie. Warstwa zrębków, tak jak i kory, zapewnia dotlenienie gleby, zatrzymuje wilgoć w podłożu, ogranicza wzrost i rozprzestrzenianie się chwastów.
• Dekoracja wybranych miejsc w ogrodzie - zamiast kory
• Opał – do kominków domowych lub jako biomasa przemysłowa.
• Wędzenie i grilowanie mięs, ryb i serów:
- olchowy - do  każdego rodzaju mięs i ryb,
- bukowy – do wieprzowiny,  jagnięciny, cielęciny, drobiu i ryb,
- dębowy – do wołowiny, drobiu i ryb,
- z drzew owocowych (czereśnia, śliwa, jabłoń, grusza) - idealny do wędzenia i grilowania  mięs czerwonych, drobiu i ryb.
 
Niezawodne rębaki do wyboru
W rozdrabnianiu drewna najlepiej sprawdzają się rębaki o solidnej konstrukcji, niezawodne przez lata eksploatacji, o wysokiej wydajności i łatwe w obsłudze. Propozycją dla gospodarstw ogrodniczych są rębaki bębnowe i tarczowe serii CIP oraz BC Green-Technik w wersjach z silnikami oraz zasilanymi przez wałek odbioru mocy (WOM/PTO).
 
Jedną z najważniejszych cech rębaków CIP i BC jest unikalnie solidna konstrukcja – wszystkie maszyny są zbudowane ze spawanych podzespołów zbudowanych z grubej blachy, tworzące monolitowe elementy robocze. Natomiast system tnący, zależnie od modelu, stanowi potężna tarcza o grubości do 35 mm i średnicy do 880 mm lub bęben, uzbrojone w noże wykonane ze specjalnej stali.

System tnący rębaka CIP 800 H 13
 
Są to maszyny sprawdzone przez profesjonalistów, którzy cenią sobie szybkość pracy i łatwość obsługi. Pracując z rębakami CIP czy BC, operator musi tylko ustawić komin wyrzutowy, włączyć maszynę i podawać surowiec drzewny. Zrębek, produkowany w błyskawicznym tempie, gromadzony jest w zaplanowany sposób, np. na przyczepie, którą od razu można go przetransportować  w miejsce docelowe.
 
Rębak CIP 800 H13 z silnikiem HONDA
Maszyna o solidnej, monolitycznej konstrukcji, masie  160 kg i o kompaktowych rozmiarach (1630x590x1310 mm) jest przeznaczony do intensywnej i wieloletniej eksploatacji zarówno przez osoby indywidualne jak i przez profesjonalistów. Wyposażony w nowoczesny 4-suwowy silnik Honda GX390 o mocy 11 KM, sprawnie rozdrabnia gałęzie, zrzyny tartaczne i inny surowiec drzewny o średnicy do 80 mm, produkując do 3 m3 zrębka na godzinę (wydajność zależy od rodzaju materiału i szybkości podawania). 
 
Rębak CIP 800 

 
Gardziel o uniwersalnych  rozmiarach (400x440 mm) zapewnia łatwe i płynne podawanie surowca do systemu tnącego, którego głównym elementem  jest solidny bęben uzbrojony w wykonane ze specjalnej stali 3 obustronne noże. Regulowany w pionie komin wyrzutowy ułatwia gromadzenie zrębka w wybranym miejscu. 

Jakość maszyny, wysoka wydajność zapewniająca optymalne wykorzystanie czasu pracy, bezawaryjność, niski poziom zużycia paliwa oraz wieloletnia żywotność maszyny wpływają na istotne obniżenie kosztów eksploatacji rębaka. CIP 800 jest również dostępny w wersji PTO 540.
 
 
Rębak BC 200–HD z silnikiem Honda
Rębak ten ma masę 360 kg, współpracuje z paliwo-oszczędnym silnikiem Honda GX 390 o mocy 11 KM, jest przeznaczony przede wszystkim do profesjonalnego zrębkowania. Jest to maszyna o solidnej i stabilnej konstrukcji zbudowanej ze spawanych podzespołów. Jakość zapewnia jej wieloletnią i intensywną eksploatację. 

Rębak BC 200 HD

Dzięki kompaktowym rozmiarom (2200x900x1600 mm) może być użytkowany w każdej przestrzeni. Służy do rozdrabniania gałęzi i innego surowca drzewnego o średnicy 50–80 mm. Maszyna produkuje do 4 m3 zrębka na godzinę (wydajność zależy od materiału i szybkości podawania). 
 
Gardziel o szerokości 570 mm i wysokości 680 mm,  hydraulicznie napędzany poziomy wałek podający, pracujący ze zmienną prędkością dostosowaną do surowca drzewnego oraz solidny bęben uzbrojony w 2 noże i 12 młotków zapewniają płynne podawanie i rozdrabnianie surowca. Natomiast regulowany w pionie i poziomie (360°) komin wyrzutowy o wysokości 1 550 mm znacznie usprawnia wyładunek oraz gromadzenie zrębka w zaplanowanym miejscu, co modernizuje organizację pracy i skraca czas pracy.
 
Rębak jest maszyną mobilną i łatwą w obsłudze, a bezpieczeństwo operatora dodatkowo zwiększa system awaryjnego zatrzymania wałka podającego. Maszyna, opcjonalnie może być wyposażona w elektroniczny system No-Stress, który steruje hydraulicznym podawaniem materiału drzewnego i zabezpiecza maszynę przed przeciążeniem układu napędowego. BC 200-HD jest również dostępny w wersji PTO 540.
 
Rębak CIP 1500 
Waga 660 kg, 4-suwowy silniki Honda GX 690 o mocy 22,1 KM, wydajność 7-10 m3 zrębka na godzinę, niezawodność prze wiele lat intensywnej eksploatacji, łatwość obsługi – to główne cechy rębaka CIP 1500. 
 
Maszyna rozdrabniająca duże ilości gałęzi, pni i zrzynów tartacznych o średnicy do 150 mm jest przeznaczona dla profesjonalistów. Paliwooszczędny silnik o obniżonym poziomie emisji spalin i pracujący na etylinie 95Pb, wyróżnia się najwyższą mocą osiągniętą z jego pojemności oraz jakością wykonania.  Silnik z systemem automatycznej dekompresji zapewnia natychmiastowy rozruch maszyny w każdej sytuacji oraz wysoką wydajność i niezawodność podczas wielogodzinnej pracy. Wytwarza niski poziom wibracji, dzięki czemu generowany dźwięk nie jest uciążliwy dla ludzkiego ucha. 

Rębak CIP 1500
 
Łatwe i płynne podawanie surowca do systemu tnącego umożliwia skrzynia zasobnika o praktycznych rozmiarach (szer. 108 cm  x  wys. 77 cm) oraz 2 poziome wałki hydrauliczne o zróżnicowanej prędkości obrotowej. Sprawne rozdrabnianie surowca (frakcja zrębka 5–25 mm) zapewnia potężna tarcza wyposażona w 2 noże wykonane ze specjalnej stali. Regulowany w 2 płaszczyznach (pion/poziom)  komin wyrzutowy o wysokości 2300 mm ułatwia gromadzenie zrębka w wybranym miejscu. 
 
Hydraulicznym podawaniem materiału drzewnego steruje elektroniczny system No-Stress, który jednocześnie zabezpiecza maszynę przed przeciążeniem układu napędowego. W przypadku spadku obrotów silnika, czujnik powoduje spowolnienie obrotów wałków podających do momentu, gdy silnik odzyska robocze ustawienia obrotów.

Rębak CIP 1500 może być konfigurowany do konkretnych potrzeb, np. może być zainstalowany na wybranej przyczepie, wyposażony w inny silnik Honda, przystosowany do zasilania z WOM ciągnika rolniczego i wyposażony w wiele innych dodatkowych akcesoriów.
 
Dostępne są także większe i bardziej wydajne profesjonalne maszyny do zrębkowania, jak np. CIP 2200, CIP 2200 PTO „FOREST” oraz CIP 3200. 
 
za: mojahonda.pl

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności