Samojezdny opryskiwacz Uragano

Firma Maschio Gaspardo powiększyła swoją ofertę o opryskiwacze samojezdne Uragano (Uragano 2000, Uragano 3000 oraz Uragano 4000). Maszyny są dostępne w dwóch wersjach – SL oraz LX. Druga oferuje hydrauliczny dyferencjał, elektryczny system wagowy w czasie rzeczywistym - nawet, gdy maszyna jest pochylona, oraz szeroką gamę akcesoriów opcjonalnych. 
 
Opryskiwacze są napędzane niskoobrotowymi silnikami John Deere. W większych modelach jest to 6-cylindrowa jednostka napędowa, której całkowita moc wynosi 170 KM (127 kW), co umożliwia sprawną obsługę wszystkich funkcji oraz trakcji hydrostatycznych. Uragano to samobieżny opryskiwacz opracowany głównie z myślą o opryskach wysokich roślin – w warzywnictwie np. szparagów, kukurydzy cukrowej.

Kabina jest podnoszona za pomocą mechanizmu równoległobocznego, dzięki czemu punkt widzenia kierowcy może się znaleźć na wysokości do 3,3 m, co poprawia widoczność podczas manewrowania i umożliwia pracę bez uszkadzania roślin. Dużą elastyczność wykorzystania daje także system hydraulicznej zmiany rozstawu szerokości kół. Dzięki temu opryskiwacz można prowadzić w koleinach pozostałych po wcześniejszych przejazdach ciągnika po polu lub wjechać nim między szeroko rozstawione rzędy roślin. Zakres regulacji jest w przedziale od 1,7 do 3,05 m.

Uragano jest wyposażony w cztery różne tryby sterowania: elektroniczny lub hydrauliczny układ sterowania z napędem na przednie koła do transportu drogowego; układ sterownia z napędem na wszystkie koła do jazdy z najkrótszym promieniem skrętu (10 m) oraz funkcję „krab” umożliwiającą dostosowanie położenia maszyny do rzędów roślin. Maszyna posiada 3 pompy: do napełniania zbiorników, do przeprowadzania oprysku oraz ciągłego rozwadniania środków chemicznych w zbiornikach.

Obwód opryskowy, rozwadniacz wstępny oraz obwód/zbiornik płukania obsługuje 6-membranowa pompa o przepustowości 280 l/min. Układ składa się z 5 lub 7 sekcji, które mogą być zamykane z kabiny operatora przy użyciu elektrozaworów – przez kierowcę za pomocą wyłączników lub przez funkcję GPS. Natomiast belka opryskowa jest dostępna w czterech wersjach o różnej szerokości (od 18 do 28 m). W przypadku ramion o szerokości wynoszącej 24 m, ostatnią sekcję można skierować ku górze, co pozwala na omijanie pionowych przeszkód np. słupów. W wersji standardowej belka opryskowa wyposażona jest w potrójne korpusy dysz z ceramicznymi rozpylaczami.

Marcin Bartczak

Artykuł pochodzi z numeru 5/2014 miesięcznika „Warzywa” 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBezpłatne wsparcie dla korzystających z PROW
Następny artykułPolskie przetwory podbiją Azję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.