Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.06.2012

Sieci przeciwgradowe – dobra inwestycja

Fot. D.Łabanowska-Bury

Fot. D.Łabanowska-Bury

Co roku na skutek opadów gradu dochodzi do znacznych strat w uprawach sadowniczych. Grad uszkadza nie tylko owoce, lecz może także spowodować poważne uszkodzenia drzew, szczególnie młodych. Obecnie – zwłaszcza w rejonach, gdzie opady gradu wstępują dość często – sadownicy decydują się na zamontowanie w sadzie sieci przeciwgradowych.
Dzięki temu mogą zapewnić odbiorcom stałe dostawy owoców oraz zmniejszyć w plonie udział owoców tzw. przemysłowych.

Zdaniem klimatologów, przyczyną rosnącej z roku na rok liczby burz z możliwością wystąpienia gradobić jest wzrost średniej dobowej temperatury. Z wyliczeń belgijskich specjalistów wynika, iż liczba dni w roku z niebezpieczeństwem wystąpienia gradobicia w latach 30. ub. wieku wynosiła 55, a średnia dla ostatnich 10 lat – 95 dni. W tej sytuacji zakładanie instalacji zabezpieczającej uprawy sadownicze przed uszkodzeniami jest jak najbardziej uzasadnione, a koszty poniesione na zakup i budowę „zadaszeń” zwracają się w ciągu kilku lat z dobrym plonowaniem.

Ograniczyć straty
Sieci, poza wykorzystaniem działa przeciwgradowego, są jedynym sposobem na zabezpieczenie sadu przed stratami powstającymi w wyniku gradobicia. Ponadto ograniczają one ryzyko wystąpienia na owocach oparzelizny, która pojawia się na skutek intensywnej operacji słonecznej. Osłaniają też drzewa przed silnym wiatrem, który może połamać gałęzie obłożone owocami, a w przypadku czereśni chronią częściowo przed uszkodzeniem owoców przez ptaki. Konstrukcja ta często jest wykorzystywana jednocześnie jako rusztowanie dla drzew (fot. 1). Wówczas pomiędzy słupami rozciągane są druty, do których mocuje się drzewka (fot. 2). System kotew i naciągów mocujących słupy do ziemi gwarantuje stabilność rusztowania.Fot. 1. Konstrukcja do instalacji sieci stanowi jednocześnie rusztowanie dla drzew
Fot. 2. Mocowanie drzewek do rozciągniętych między słupami drutów za pomocą specjalnej zapinki.


Komentarze

(12 komentarz(y))
Dodaj komentarz
DARIAMIKUS
16.06.2016 14:18
Gdyby nie siatki, które zamontowaliśmy z mężem na plantacji borówki rok temu, nic ze zbiorów nie zachowałoby się. Każdy plantator powinien się zabezpieczyć w ten sposób, bo pogody niestety nie da się przewidzieć, a prognozom już nie ufam. Na agropartners.pl dostałam fachowe wskazówki i zamówiłam siatki.
bobrowska22
13.05.2016 14:55
To nie jest dobra inwestycja, tylko najlepsza. Ja zamawiałem siatkę od Agropartners.pl i teraz nie muszę już pilnować prognozy pogody, tylko bez stresu hoduję swoje owoce.
Jędrek94
04.04.2016 10:48
Sieci przeciwgradowe to bardzo dobre rozwiązanie. Mam taką z firmy Agropartners i jestem z niej bardzo zadowolony
Magja45
22.02.2016 11:47
Siatki przeciwgradowe to bardzo dobra inwestycja. Korzystam z takiej od firmy Agropartners i jestem z niej bardzo zadowolony. Jest wytrzymała, nie zasłania dostępu do światła i chroni przed gradem.
sadownik
10.11.2014 13:04
GradSystem bardzo dobre ceny kompletny projekt,materiały i montaż797247254
Więcej komentarzy (12)

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności