W 6-metrowej szklarni

W roku 2011 Sylwia i Łukasz Budytowie – producenci  pomidorów szklarniowych z Piotrowic w rejonie Otwocka  – rozpoczęli produkcję w nowej szklarni o powierzchni 5 ha i wysokości ściany bocznej 6 m (fot. 1). Obiekt wybudowano z zastosowaniem rozwiązań zgodnych  z najnowszymi trendami technologicznymi.
Podwójne kurtyny
Stawianiem konstrukcji szklarni oraz  dostarczeniem i montażem wyposażenia  obiektu zajmowała się firma Jacek Jaksa Nowe Technologie. Szklarnie zaprojektowano zgodnie z najnowszymi trendami, przy udziale doradców z holenderskiej firmy GreenQ. Obiekt  jest podzielony na dwie części (o powierzchni 2 i 3 ha) oraz 9 bloków (po 0,4 ha każdy). Szklarnia wyposażona jest w kurtyny energooszczędne firmy Bonar Phormium – boczną oraz dwie górne (fot. 2).

Podwójne kurtyny górne zainstalowano dotychczas na 2-hektarowej części obiektu, docelowo będą one na całej powierzchni. Pod standardową górną kurtyną energooszczędną umieszczona jest rozsuwana automatycznie kurtyna z perforowanej folii o mlecznej barwie, przepuszczającej światło. System perforacji został wykonany w taki sposób, aby zapobiegać  różnicom temperatury w obiekcie (przy zewnętrznych brzegach kurtyny jest mniejsza liczba otworów i są one  rozmieszczone rzadziej, aby nie przepuszczać  do wnętrza obiektu chłodnego powietrza gromadzącego się nad kurtyną przy ścianach szklarni). Dzięki właściwościom przepuszczania promieniowania słonecznego oraz ruchomej  instalacji, kurtynę tego typu można stosować w większym zakresie niż perforowaną folię umieszczaną na stałe nad roślinami w początkowym okresie uprawy. Można ją wykorzystywać w ciągu dnia, ponieważ nawet w czasie pochmurnej pogody nie ogranicza ona dostępności światła do roślin. Zastosowanie ruchomej kurtyny pozwala również uniknąć problemów wynikających z podwyższonej wilgotności powietrza przy utrzymywaniu na stale folii nad roślinami. Po pierwszym sezonie stosowania podwójnych kurtyn ogrodnicy twierdzą, że rozwiązanie to z pewnością wpływa na oszczędność energii – w części obiektu, w której była zamontowana dodatkowa kurtyna utrzymywano o około 5°C niższą temperaturę rur grzewczych.



Fot. 2. Obiekt jest wyposażony w podwójne kurtyny energooszczędne 

Podwójne rury
W szklarni zamontowano także podwójne rury ogrzewania wegetacyjnego (fot. 3). Rury te mają ponadto większą niż standardowo średnicę ( ᴓ38 mm). Podstawowym założeniem wykorzystania tego rozwiązania jest  wyrównanie poziomego rozkładu temperatury w szklarni – umieszczając w jednym rzędzie roślin rurę zasilającą i powrotną, unika się różnic temperatury wynikających z utraty energii cieplnej podczas jej przesyłu (w przypadku  rur pojedynczych w rzędzie roślin, w którym umieszczona jest rura zasilająca, temperatura jest o kilka stopni wyższa niż w tym z rurą powrotną). Początkowo po wstawieniu do szklarni  rozsady górną rurę wegetacyjną obniżono, aby nadmiernie nie ogrzewać wierzchołków roślin. W późniejszym okresie uprawy w części obiektu rury rozsunięto i umieszczono na różnej wysokości – takie rozmieszczenie ma na celu lepsze ogrzewanie dojrzewających gron oraz osuszanie pędów roślin, aby zmniejszyć ryzyko infekcji szarą pleśnią.



Fot. 3. Zamontowano także podwójne rury ogrzewania wegetacyjnego

Szersze rynny

Producenci zdecydowali się na niestandardowe rozmieszczenie rzędów roślin  – w każdej nawie zamiast 5 są 4 rzędy. Dzięki szerszej rozstawie do roślin dociera więcej światła. Zmniejszenie liczby rzędów jest rekompensowane możliwością uprawy roślin w większym zagęszczeniu. W tym celu w obiekcie zamontowano również podwieszane rynny uprawowe firmy FormFlex, które są o 5 cm szersze od standardowych. Odpowiednio szersze są też maty uprawowe (25 cm – fot. 4). Ogrodnicy zdecydowali się na zakup podłoża z wełny mineralnej firmy Cultilene (maty Cultilene Exxellent X-fibre), w jednym bloku obiektu testują ponadto podloże firmy Grodan (maty Grotop Expert o szerokości 20 cm). Na każdej macie ustawiono po 4 kostki z dwupędowymi roślinami, a następnie z dwóch roślin  wypuszczano dodatkowe pędy. Uprawa prowadzona jest w zagęszczeniu 3,2 szt./m2 (10 wierzchołków na każdej macie).


Fot. 4. Rynny i maty uprawowe mają szerokość 25 cm

Nawadnianie

Urządzenia do nawadniania i nawożenia roślin dostarczyła firma Netafim. Nawadnianiem i klimatem steruje komputer firmy Priva. Obiekt podzielony jest na dwie sekcje nawodnieniowe, w których można zastosować odmienne programy nawożenia oraz na 9 bloków, obsługiwanych przez 9 grup zaworowych. W każdym z bloków można indywidualnie sterować podawaniem pożywki (dawki i częstotliwość  cykli nawadniających). Woda przeznaczona do nawadniania magazynowana jest w dwóch zbiornikach o pojemności 194 m3 każdy. Pożywka jest przygotowywana z nawozów pojedynczych. Jej podawaniem sterują dwa dozowniki nawozów, które wyposażono w tzw. falowniki (fot. 5) mające na celu niwelowanie wahań ciśnienia pożywki. Urządzenia te regulują pracę pompy i ciśnienie podawanej do systemu dystrybucji pożywki. Pozwalają na dostosowanie wydajności linii kroplujących do aktualnego zapotrzebowania w poszczególnych sekcjach nawodnieniowych, dzięki czemu pompa nie pracuje przez cały czas z maksymalna mocą. Rozwiązanie to pozwala na oszczędność energii elektrycznej. 

Fot. 5. Dozowniki nawozów  wyposażone  w tzw. falowniki 


Uprawa

Producenci uprawiają odmianę o malinowych owocach Tomimaru Muchoo F1. Na niewielkiej powierzchni testują też kilka nowych odmian, m.in. Kanavaro F1 i Fizuma F1. Szczepioną dwupędową rozsadę dostarczono z firmy Gospodarstwo  Ogrodnicze Grzegorz Krasoń. Rośliny wstawione zostały do szklarni w dwóch terminach: 16 stycznia i 16 lutego (w cyklu roku 2012), ze względu na to, ze w częśi obiektu trwały jeszcze prace wykończeniowe. Zbiory z roślin sadzonych w styczniu rozpoczęły się 28 marca, zaś z tych posadzonych  miesiąc później – 21 kwietnia. Owoce są zbierane i sortowane ręcznie. Oferowane są w firmowych kartonach grupy producentów Vegapol, w której zrzeszeni są producenci z Piotrowic. 
Tekst i fot. Anna Maciejuk  
Artykuł pochodzi z „Hasła Ogrodniczego” 7/2012

 
 
 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł400 tys. zł w konkursie dla aktywnych wsi Warmii i Mazur
Następny artykułTargi ekologicznej żywności od piątku w Rzeszowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.