LAI – czyli optymalna liczba liści na roślinie ogórka

LAI (Leaf Area Index) – wskaźnik pokrycia liściowego, indeks liściowy lub jeszcze inaczej – stosunek powierzchni liści do powierzchni uprawy to jeden z tematów poruszanych podczas spotkania zorganizowanego 25 września w Laskowej.

Inicjatorami tego szkolenia  dla ogrodników (fot. 1) zajmujących się uprawą warzyw pod osłonami, głównie ogórka i pomidora, byli nasienny koncern – Rijk Zwaan (RZ) oraz firma Agrochemik Bochnia (fot. 2).

Wskaźnik LAI, wyrażony liczbowo, jako iloraz powierzchni liści : powierzchni gruntu, szklarni czy tunelu jest wartością różną dla poszczególnych gatunków ocenianych roślin.

LAI = powierzchnia liści/powierzchni gruntu

W przypadku ogórków szklarniowych, a na tej roślinie głównie skupił się w Laskowej Wojciech Wasiak (fot. 3) z RZ, optymalna wartość LAI kształtować się powinna w okolicach 3.

Zatem najprzejrzyściej dla przykładu ogórka wyraża to: 3 = 3 m2 (powierzchni liści)/m2 (powierzchni szklarni)

Wynik mniejszy i większy od tej liczby oznacza straty w plonowaniu ogórków. Przykładowo, wartość przekraczająca optimum informuje o nadmiernej liczbie liści na roślinie, w czego efekcie dochodzi do zacieniania dolnych organów asymilacyjnych, co wpływa niekorzystnie na fotosyntezę, ostatecznie na zmniejszenie plonowania. LAI zależy od trzech czynników: powierzchni liści, ich liczby na roślinie oraz liczby roślin na metrze kwadratowym obiektu uprawowego.

Fot. 2. Organizatorzy spotkania (od prawej): Wojciech Wasiak, Zbigniew Kącki, Marcin Mech

Fot. 3. Wojciech Wasiak

Nowe odmiany pomidorów i ogórków pod względem plonowania, wczesności, jakości i walorów smakowych charakteryzował Marcin Mech (fot. 4) z RZ.

Fot. 4. Marcin Mech

Godnym polecenia, zaliczonym do ogórków typu midi (tego samego, co znane: Media RZ F1, Mewa RZ F1, Meleas RZ F1) jest, jeszcze pod numerem, 22-806 RZ F1. Wg prelegenta mieszaniec ten nadaje się do uprawy od stycznia (na południu Polski od początku tego miesiąca, w centrum mniej więcej od połowy, a na północy – od końca stycznia) do jesieni, jest uniwersalny – można go sadzić w obiektach wszystkich typów, w dowolnym systemie uprawy, na parasol lub opuszczanie. Jego otwarta, o umiarkowanej sile wzrostu roślina jest mało pracochłonna, a przy tym dość tolerancyjna na niedobór światła. Wydaje owoce długości 18–22 cm, kształtne, cylindryczne, o skórce ciemnozielonej, lekko karbowanej, błyszczącej (fot. 5). Odmiana określana jest przez hodowców jako bardzo plenna.

Fot. 5. Ogórek 22-806 RZ F1

[NEW_PAGE]Spośród nowości w grupie pomidorów M. Mech wyróżnił odmiany: Mangua RZ F1, Doufu RZ F1, Esmira RZ F1. Pierwsza z wymienionych polecana jest do uprawy całorocznej. W przypadku bardzo wczesnych nasadzeń (grudniowych) bądź w podłożach wykorzystywanych po raz kolejny, zaleca się jej szczepienie. Do nasadzeń styczniowych, w podłoże nowe, sterylne można z powodzeniem przeznaczać rozsadę nieszczepioną. Roślina ma otwarty pokrój , jest bardzo plenna. Wykształca owoce lekko spłaszczone, bardzo twarde, z połyskiem (fot. 6), o średniej masie 160–180 g, wyrównane. Luźne grono daje się łatwo regulować, do zalecanych przez hodowców 5 owoców, które do obrotu można sortować mechanicznie.

Doufu RZ F1 to mieszaniec polecany do nasadzeń w tunelach nieogrzewanych od wiosny do jesieni, uniwersalny pod względem podłoża. Roślinę generatywną, o otwartym pokroju zaleca się prowadzić na 6 lub 7 gron (jesienią) lub 10 w okresach silnego nasłonecznienia. Nie nadaje się do uprawy całorocznej. Jej atrakcyjne owoce o średniej masie 160–170 g, mają błyszczącą, twardą skórkę (fot. 7) i ładną, sztywną szypułkę, przez co mechaniczne sortowanie raczej nie jest polecane.

Fot. 6. Pomidor Mangua RZ F1

Fot. 7. Pomidor Doufu RZ F1

Ostatni z wymienionych pomidorów – Esmira RZ F1 to wg przedstawicieli firmy RZ, a także w ocenie konsumenckiej najlepsza na rynku pod względem smaku, malinowa odmiana. Zalecana jest do uprawy w tunelach foliowych, w podłożach tradycyjnych, od wiosny do jesieni, w cyklu krótkim – na 6, 7 gron lub przedłużonym (np. szczepiona) na 12–14 gron (przy czym czasami już od 8. grona może wystąpić efekt przeciążenia rośliny). Grono powinno być regulowane do 4, 5 owoców, których średnia masa wynosi 180–200 g, przy czym w pierwszych gronach masa pojedynczego owocu może znacznie przekroczyć tę wartość. Mimo malinowej barwy owoce są twarde i trwałe po zbiorze.

Zbigniew Kącki prezentował ogrodnikom ofertę firmy Agrochemik Bochnia, przy czym jego głównym przesłaniem, zwieńczonym sukcesem, była stymulacja zebranych do opiniowania efektów uprawy wyżej wymienionych, a także innych odmian warzyw z oferty RZ. Pozwoliło to na wzajemną wymianę doświadczeń, wywołało dyskusję, w niektórych przypadkach doradcy pomagali w rozwiązywaniu problemów związanych z niepowodzeniami w uprawie.

Katarzyna Kupczak
Fot. 1–7 K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJazz – i nie tylko w Cesenie
Następny artykułMiędzynarodowe Dni Otwarte Bejo Zaden

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.