M jak malinowe

Odmiany malinowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów zarówno w kraju, jak i za granicą. Zwolennicy tego segmentu odmian doceniają ten wyjątkowy, delikatny smak pomidora, który nęci również wspaniałym aromatem. Firmy nasienne, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, wprowadzają nowe odmiany pomidorów. W artykule przedstawiłam nowe kreacje pomidorów malinowych zaprezentowane podczas 16. edycji Dni Ogrodnika w Gołuchowie.

Ważny smak i jakość owoców
W firmowej ekspozycji Bayer Crop- Science Vegetable Seeds (Nunhems) zaprezentowano mieszańca Gryphon F1 (fot. 1) o owocach osiągających masę 180–210 g, atrakcyjnej, różowoczerwonej barwie i doskonałej, jak na malinową odmianę, twardości. Anna Stępowska, reprezentująca to przedsiębiorstwo, polecała tę odmianę do uprawy w dwóch cyklach. Owoce są mięsiste, kuliste, lekko spłaszczone. Szypułka długo zachowuje świeży wygląd. Jest to wczesna i plenna odmiana, w cyklu produkcyjnym wytwarza min. 10 gron owocowych pozostając w bardzo dobrej kondycji. Rośliny o otwartym pokroju i krótkich międzywęźlach dobrze zawiązują owoce, także w niekorzystnych warunkach uprawowych. Mieszaniec ten jest odporny na wirusa mozaiki tytoniu, werticiliozę, fuzaryjne więdnięcie pomidora (rasy 0, 1). W przyszłym sezonie do testów hodowlanych zostanie wprowadzona nowa odmiana pomidora malinowego Neiron F1 do uprawy szklarniowej. W porównaniu z mieszańcem Gryphon F1, owoce będą nieco mniejsze (do 190 g).

Fot. 1. Wczesna odmiana Gryphon F1 polecana do uprawy w tunelach foliowych, w dwóch cyklach

Asortyment odmianowy pomidorów malinowych przeznaczonych do uprawy szklarniowej w cyklu przedłużonym, jak również do uprawy tunelowej zaprezentowano również na stoisku firmy Hazera (Nickerson Zwaan, Vilmorin). Jak poinformowała Małgorzata Zadura, przedstawicielka tej spółki, z pozytywną opinią producentów spotkał się stosunkowo nowy mieszaniec malinowy, będący jeszcze pod numerem hodowlanym HA3684 F1. Jest to odmiana: średnio wczesna, prosta w uprawie, obficie plonująca. Prowadzona do 5–7 pomidorów w gronie (bez regulacji) osiąga masę pojedynczych owoców 160–180 g, grona regulowane do 4 owoców pozwolą na osiągniecie większej masy owoców (powyżej 200 g). Główne jej zalety to: wysoka jakość owoców, dobra trwałość, delikatny smak, plenność. Owoce nie mają skłonności do tworzenia zielonej piętki i nie ujawnia się na nich sucha zgnilizna wierzchołków. Roślina o zbilansowanych cechach generatywno- -wegetatywnych.

Grzegorz Goździk, przedstawiciel firmy HM.Clause, do produkcji szklarniowej w nadchodzącym sezonie polecał m.in. CLX 37748 F1 (fot. 2) o atrakcyjnych owocach (150–180 g) różowej barwy z intensywnym połyskiem. Wczesny mieszaniec z wysoką tolerancją na suchą zgniliznę wierzchołków owoców i bogatym pakietem odporności. Rośliny są łatwe do prowadzenia, o przewadze cech wegetatywnych, tworzą mocno rozbudowany system korzeniowy. Wytwarzają krótkie międzywęźla. Ładny wygląd i zapach owoców zachęcały do degustacji. Plonowanie jest zbliżone do mieszańca Aphen F1.

Fot. 2. Plenna odmiana CLX 37748 F1 polecana do przedłużonej uprawy szklarniowej, o wyrównanych owocach

Na stoisku firmy Monsanto (De Ruiter) można było porównać ze sobą wiele odmian pomidorów do uprawy szklarniowej. Z odmian malinowych dr Katarzyna Tykarska-Duchovska (Monsanto- De Ruiter) zarekomendowała odmianę Tomimaru Muchoo F1 (fot. 3). Rośliny tej odmiany o generatywnym typie wzrostu wiążą twarde owoce (160–180 g) o malinowoczerwonej barwie. Atrakcyjna szypułka długo zachowuje świeży wygląd. Wielkość plonu uzyskiwana przez producentów tej odmiany jest porównywalna z pomidorami mięsistymi – szczególnie, gdy się szczepi Tomimaru Muchoo F1 na podkładkach o silnym wigorze (np. Maxifort F1, DRO141TX F1).

Fot. 3. Duże, atrakcyjne owoce Tomimaru Muchoo F1

[NEW_PAGE]Na stoisku koncernu Rijk Zwaan zaprezentowano nową propozycję odmiany malinowej do uprawy przedłużonej w szklarni lub na 2 cykle uprawy. Jak informował Wojciech Wasiak z tej firmy, konsumenci zwracają coraz większą uwagę na pewne cechy pomidorów, m.in. smak i jakość owoców. Z odmian malinowych wyróżniono kreację gronową Haiku RZ F1 (fot. 4). Rośliny tworzą grono o masie 500–600 g (wymaga regulacji do 6 owoców), charakteryzują się krótkimi międzywęźlami, dobrym wiązaniem owoców i wysoką zdrowotnością. Oś grona jest mocna, intensywnie zielona i długo zachowuje świeżość. Owoce o atrakcyjnej różowej (malinowej) barwie z połyskiem równomiernie się wybarwiają, wyróżniają się doskonałym smakiem. Ta wczesna i plenna odmiana jest bardzo łatwa w uprawie.

Rafał Alfut, przedstawiciel firmy Syngenta, zarekomendował odmianę Mamdona F1 (fot. 5; 110302 F1) polecaną do uprawy przedłużonej w produkcji szklarniowej. Owoce (150–170 g) są kuliste, z atrakcyjną szypułką, która po zbiorze długo zachowuje świeży wygląd. Mieszaniec o mocnym wigorze, stabilnym tempie wzrostu, regularnie zawiązuj owoce, które nie są podatne na, dokuczliwą dla tego segmentu odmian, suchą zgniliznę wierzchołków. Ponadto mają wyrównany kształt, są dość twarde i nie wykazują tendencji do pękania. Roślina o wysokiej zdrowotności w porównaniu z innymi odmianami malinowymi. 

Fot. 4. Grona odmiany Haiku RZ F1 bardzo ładnie prezentują się w opakowaniach handlowych

Fot. 5. Nowy mieszaniec Mamdona F1 o owocach osiągających masę 150–170 g

Firmy Fito Semillas i Toma Seeds przygotowały ofertę pomidorów głównie do uprawy pod osłonami. Do produkcji w cyklu całorocznym Juliusz Słowiński z przedsiębiorstwa Toma Seeds proponował m.in. odmianę Monterosa F1 (fot. 6) o okazałych, karbowanych owocach, osiągających masę 180–220 g. Rośliny o krótkich międzywęźlach, silnym wigorze i otwartym pokroju, można uprawiać na 8–12 gron (do 6. grona niewymagana jest regulacja owoców w gronie). Owoce mają intensywną, różowomalinową barwę, nie wykazują skłonności do przebarwień ani do tworzenia tzw. zielonej piętki. Ich szypułka długo zachowuje świeżość i atrakcyjny wygląd. Odmiana wymaga zbioru owoców w stadium „zapłonionego” owocu, w celu uzyskania odpowiedniej twardości i trwałości, pożądanego aromatu i smaku. Odmiana jest tolerancyjna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Mieszaniec polecany jest szczególnie tym producentom, którzy stawiają na jakość i zaopatrzenie wymagającego klienta detalicznego.

Fot. 6. Odmiana Monterosa F1 o dużych, okazałych owocach, pokarbowanych i lekko spłaszczonych

Na stoisku firmy Fux-Flora Horti Trading Co. promowano odmianę Pink Rock F1 (Pink Rose F1) należącą do tureckiej hodowli Yüksel. Roślina o mocnym systemie korzeniowym i silnym wigorze, wytwarza duże, mięsiste (250 g), smaczne owoce o nieregularnym kształcie, przypominające tradycyjną polską „malinówkę”. Mieszaniec polecany jest do uprawy tunelowej (w uprawie tradycyjnej lub na podłożach inertnych) w cyklu skróconym i prowadzeniu na 8, 9 gron (a w korzystnych warunkach do 11 gron). Odmiana jest tolerancyjna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Rekomendowano ją do uprawy wiosennej i jesiennej.

Krajowa propozycja
Tomasz Pyzik, właściciel firmy Alter-Plant, zarekomendował nową propozycję malinową na nadchodzący sezon, testowaną jeszcze pod numerem hodowlanym CRX 78254 F1. Wg hodowcy, odmiana ta łączy dobrą jakość owoców z wczesnością i wysoką plennością. Pomidory są wyrównane pod względem wielkości, pojedyncze owoce osiągają masę 200–220 g. Intensywnie wybarwione, z połyskiem. Rośliny o dość silnym wigorze, stosunkowo szybko zawiązują kolejne grona owocowe.

Anna Wilczyńska
Fot. 1-6 A.Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 11/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGdzie dwóch się bije…
Następny artykułŚwięto Młodego Wina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.