O nowościach w Winiarkach

14 lipca w gospodarstwie Renaty i Sylwestra Krawczyńskich w Winiarkach koło Sandomierza firmy Syngenta, Yara Polska, Farmer zorganizowały spotkanie poświęcone pomidorom w uprawie pod wysokimi tunelami foliowymi.

Producenci od 15 lat na powierzchni ok. 7,5 ha uprawiają pomidory i paprykę pod osłonami oraz warzywa gruntowe tj. cebulę, kalafiory, kapustę głowiastą białą, kapustę pekińską. W tym roku produkcję rozpoczęła uprawa sałaty w wysokich tunelach foliowych, a 26 kwietnia na ich miejsce posadzone zostały pomidory.

W ubiegłym roku firma Farmer z Bochni postawiła zblokowane tunele foliowe na łącznej powierzchni 0,23 ha. Ogrodnik zdecydował się na tą inwestycję głównie ze względu na wzrastające koszty energii. – Podwójna folia zabezpiecza rośliny przed spadkiem temperatury. Ponadto w przypadku tych nowoczesnych obiektów nie ma potrzeby dogrzewania roślin, a to znacznie obniża koszt produkcji. Klimatem wewnątrz tuneli steruje komputer klimatyczny  – mówił S. Krawczyński.

W dniu spotkania rośliny były w bardzo dobrej kondycji. W tegorocznej uprawie pomidorów dominują odmiany Boderine F1, Carnegie F1. Ponadto na spotkaniu w Winiarkach zaprezentowano nową odmianę Mamoru F1 szczególnie docenianą przez ogrodników głównie ze względu za niebanalny smak i intensywnie różomalinowe zabarwienie owoców. Kolejną nową propozycją pomidorów do uprawy tunelowej wskazaną przez Władysława Tokarczyka z firmy Syngenta jest odmiana Sandoline F1 (T409122 F1). Kreacja ta tworzy duże, okrągłe i lekko żebrowane owoce o masie 160-180 g.

Zdaniem S. Krawczyńskiego „strzałem w dziesiątkę” jest odmiana testowana jeszcze pod numerem hodowlanym 47812 F1. – Rośliny testowane pod numerem 47812 F1 charakteryzują się silnym wigorem. Ponadto tworzą duże, okrągłe owoce o masie ok. 180-220 g. Dodatkowo charakteryzują się dobrym wiązaniem przez cały okres produkcji. Dużym atutem jest dobra trwałość pozbiorcza – mówił S. Krawczyński. Jak przekazał Władysław Tokarczyk, nasiona tej odmiany będą w sprzedaży najprawdopodobniej jesienią tego roku.

Z palety pomidorów przedstawiono poza tym odmianę Kilates F1 o owalnym kształcie owoców.

Pomidory testowane pod numerem hodowlanym 47812 F1

Ponadto w niedzielnym spotkaniu w Winiarkach zaprezentowano nową odmianę ogórka partenokarpicznego − Panandra F1, przeznaczonego na najwcześniejsze zbiory.  Mieszaniec ten charakteryzuje się smukłym kształtem i doskonałym smakiem owoców o intensywnie zielonym zabarwieniu bez tendencji do żółknięcia. Owoce są regularnie wykształcone. Zdaniem hodowców z firmy Syngenta długo zachowują świeży wygląd i jakość handlową.

Roman Parzych z firmy Syngenta mówił m.in. o zastosowaniu nowego preparatu Scorpion 325 SC. Preparat występuje w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą o działaniu kontaktowym i systemicznym, stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób grzybowych w uprawie roślin gruntowych tj: cebuli, szczypiorka na zbiór pęczkowy, porów przeciwko: ● alternariozie roślin cebulowych, ● rdzy pora oraz marchwi: ● mączniaka prawdziwego roślin baldaszkowatych, ● czarnej zgniliźnie marchwi, ● alternariozie naci. Ponadto fungicyd Scorpion 325 SC został zarejestrowany w uprawie kalafiorów (przeciwko: czerni krzyżowej, plamistości pierścieniowej liści, bielika krzyżowych), kapusty głowiastej, brukselskiej oraz włoskiej (czerń krzyżowa, mączniak prawdziwy roślin kapustnych, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych).

 Roman Parzych mówił m.in. o zastosowaniu nowego preparatu Scorpion 325 SC

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Polska omawiał problematykę związaną z nawożeniem. Zwracał szczególną uwagę, by w oparciu o wyniki analizy gleby oraz wody dokonywać prawidłowego nawożenia. Ponadto specjalista mówił m.in. o znaczeniu dwóch ważnych składnikach – fosforu i wapnia, które wpływają na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i nadziemnej części rośliny.  Przybyli ogrodnicy mieli okazję zaczerpnąć fachowej opinii tego prelegenta na temat niedoboru lub nadmiaru niektórych składników np. magnezu, żelaza, wapnia w uprawie pomidorów.

 Ogrodnicy z uwagą przysłuchiwali się spostrzeżeniom Wojciecha Wojcieszka, specjalisty z firmy Yara Poland

Więcej informacji na łamach naszych czasopism.
Zapraszamy do fotogalerii z tego spotkania.

Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSłaby sezon dla producentów truskawek
Następny artykułSzykuje się kolejne starcie ws. polityki rolnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.